3 Aralık 2023 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Aftan yararlanıpta 3 taksitini ödemeyenlere müjde

Aftan yararlanıpta 3 taksitini ödemeyenlere müjde

Aftan yararlanıpta 3 taksitini  ödemeyenlere müjde

Vergi, su elektrik trafik ve prim borçlarına getirilen tarihin en kapsamlı affında hükümet affın da affını çıkararak bir ilke imza attı

 

Tarihi affın affı da geldiTaksidini 3 kez aksattığı için aftan yararlanma hakkını kaybeden  bir milyondan    fazla kişiye yeni af geliyor. Vergi ve prim borcu başta olmak üzere devlete borcunu ödemeyenlere bugüne kadar defalarca af getiren hükümet, bu kez bir ilke imza atarak ‘affın affı’nı da getiriyor.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve ‘Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı affı’ olarak açıklanan af yasasına bir ekleme yapılarak, yasadan yararlanma hakkını kaybetmiş olanlara bir hak daha veriliyor. Buna göre mevcut af yasasından yararlanan, ancak taksitlerini 3 kez üstüste aksattığı için hakkını kaybedenlere, ‘borçlarını 4 ay içinde ödemeleri’ koşuluyla yeni bir hak daha verilecek. Bu durumda olanların sayısının 800 bin civarında olduğu belirtiliyor. Söz konusu yasa tasarısı önceki gün akşam saatlerinde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek, görüşülerek yasalaşmak üzere Meclis Genel Kurulu’na sevkedildi.

Değişmez dendi ama yinede değişti…

6111 sayılı af yasası geçtiğimiz yıl Şubat ayında yürürlüğe girmiş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sık sık “Yasadan yararlanan ancak 3 taksiti üstüste aksatan hakkını kaybedecek” açıklaması yapmıştı. Mevcut yasaya göre, aftan yararlanarak borcunu yeniden yapılandıran, ancak tüm kamu alacakları için, bir takvim yılında 2’den fazla vadeyi ödemeyen ya da eksik ödeyenler bu yasadan yararlanamıyorlar, kendilerine tanınan hakkı da kaybediyorlar. Ayrıca bu kişilerden olan alacaklar, gecikme zammı da uygulanarak, genel kamu alacağı kanununa göre haciz dahil olmak üzere her türlü icrai işlemle takip ediliyor.

Af yasasını çıkarırken, yasanın bu ‘3 taksidi aksatmama’ hükmünün önemine ve değişmeyeceğine sık sık vurgu yapan hükümet, Meclis Komisyonu’nda görüşülen torba yasaya kurtarıcı maddeyi ekledi. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Torba Yasa’yla ilgili görüşmelerde bir geçici madde eklendi. Bu maddeye göre, 6111 sayılı yasadan yararlanan ancak 3 taksitini aksatarak hakkını kaybedecek olan mükelleflerin, borçlarını 4 ay içinde ödemeleri halinde hakları kaybolmayacak. Yapılandırmaları devam edecek.

Borcunu ödemeyen bir kez daha kârlı çıktı

Hükümetin Şubat 2011’de çıkardığı 6111 sayılı af kanunundan yararlanmak için mükellefler 31 Mayıs 2011 tarihine kadar vergi dairelerine başvurarak borçlarını yapılandırıldı. Kanuna göre, mükelleflerin tercihine göre yapılandırılan borçların, tamamının peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden birine göre ikişer aylık dönemler halinde ödenmesi gerekiyordu. Bu kapsamda yapılandırılan borçların birinci taksidinin Haziran ayında, ikinci taksidinin Temmuz’da, üçüncü taksidinin de 30 Eylül 2011 tarihi akşamına kadar ödenmesi gerekiyordu. Ancak bazı mükellefler üç taksidini de ödemeyerek haklarını kaybetti. Bu durumda olan vatandaşların sayısının  bir milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Yeniden yapılandırmada üçüncü taksitin son ödeme tarihinin 30 Eylül olduğuna dikkati çeken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşlara üçüncü taksidin ödenmesinde ‘Hakkınızı kaybedeceksiniz’ uyarısı yapmıştı. Şimşek, geçtiğimiz yıl Eylül ayında, yeniden yapılandırmada Haziran ve Temmuz aylarında taksitlerini zamanında tam olarak ödemeyen vatandaşların, bu fırsattan yararlanma haklarını kaybetmemeleri için üçüncü taksitlerini sürelerinde ödemeleri gerektiğini açıklamış, vatandaşları defalarca uyarmıştı. Ancak son düzenleme, ‘Borcunu ödemeyen yine kârlı çıktı’ yorumlarına neden oldu.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir