18 Temmuz 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / ANNE ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

ANNE ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

ANNE ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

Esenler Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Anne Üniversitesi’nden mezun olan anneler, düzenlenen törenle  diplomalarını  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın elinden aldı.

Esenler Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğinde hayata geçirilen Anne Üniversitesi ilk mezunlarını verdi.

Yıldız Teknik Üinversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’ndeki Avrupa Kültür Başkenti Kongre Merkezi’nde gerçekleşen  Anne Üniversitesi I.Dönem Mezuniyet Törenine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, YTÜ Rektörü İsmail Yüksek, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, AK Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Mezuniyet töreni öncesinde Anne Üniversitesi’nden mezun anneler, YTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Gonca Eren’den  “Çocukla çocuk olmak” konulu son derslerini Emine Erdoğan’ın katılımıyla birlikte dinlediler. Son dersin ardından mezuniyet törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan mezuniyet töreninde,  Anne Üniversitesiyle ilgili sinevizyon gösteriminin ardından annesi anne Üniversitesi’nden mezun olan Başak Dursun adlı bir genç kız ile Anne Üniversitesi mezunu Nergis Saygın birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Üniversitede eğitim gördüğü için çok mutlu olduğunu söyleyen Saygın, Anne Üniversitesi gibi sosyal projelerin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. “Yıldız Teknik Üniversitesi, artık benim de okulum oldu” diyen Saygın, Anne Üniversitesi proje sayesinde hayata farklı açılardan bakmayı öğrendiklerini vurguladı.

ESENLER’DEKİ TÜM ANNELER ÜNİVERSİTELİ OLACAK

Saygın’ın ardından törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İnsan hayatında ilk öğretmenin anneleri olduğunu söyledi. İlçedeki tüm annelerin bu eğitimlerden faydalanacağını söyleyen Göksu,  “Bir erkeği eğitirsek bir kişi faydalanır;  ama bir anneyi eğitirsek bir toplumu eğitmiş olacağız. Bizim inşa etmek istediğimiz bilgi şehri böylelikle kurulacak” dedi. Göksu,  “Anneler canlarından aziz bildikleri çocukları için çalışıyorlar. Annelerin sadece güzel yemek yapmasıyla değil eğitimleriyle de gurur duymalarını istedik. Esenler’deki en az 60 bin anneye bu şehrin imkânlarını sunmak için çalışacağız” dedi. Göksu, sırada çocuk üniversitesi projesi olduğunun haberini vererek, “Onlar burada üniversiteli abi ve ablalarıyla birlikte olarak geleceğin mimarları olacaklar. Babalar için de “Benim babam her şeyi bilir” projesi yapacağız. Babalar kendi çocuğunun okul sırasında eğitim alacak ” diye konuştu. Esenler’deki annelerin 21. yüzyılın bütün vizyonuna sahip olmasını istediklerini söyleyen Göksu, bugün 61 annenin “Anne Üniversitesi”nden mezun olduğunu belirterek, Esenler’deki her anneyi üniversiteyle, kitapla buluşturmak istediklerini dile getirdi.

ANNELER ÇOCUKLARININ GURUR KAYNAĞI

Göksu’dan sonra konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de kadınların eğitimi ve toplumla bütünleşmesi yönünde gerçekleştirilen projelerin umutları artırdığını ifade etti. “Anne Üniversitesi” projesinin de bu yolda atılmış önemli bir adım olduğunu belirten Yüksek, annelerin gösterdiği medeni cesaretin ve performansın her türlü övgünün üzerinde olduğunu söyledi. Yüksek, annelerin, bu üniversiteden mezun olarak çocuklarının bir kez daha gurur kaynağı olduklarını kaydetti. Tören, İstanbul Valisi İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu’nun konuşmasıyla devam etti. Mutlu, doğuda görev yaptığı  yıllarda okuma yazma bilmeyen anneleri evlerinden çıkarabilmek için mücadele verdiklerini anlattı.  Mutlu, Esenler Belediyesi ve YTÜ işbirliğiyle hayata geçirilen “Anne Üniversitesi” projesine katılan anneleri yürekten kutladığını dile getirdi. Törende konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, üniversite mezunu annelerin toplumda çoğalmasını istediğini ve donanımlı bir annenin toplumda çok şey ifade ettiğini belirtirken; AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Türkan Dağoğlu da Türkiye’nin ve çocukların en büyük sorunlarından birinin eğitim olduğunu, AK Parti iktidarıyla bu yolda önemli mesafe kaydedildiğini söyledi. Üniversiteye çeşitli nedenlerle gidemeyen annelerin, türban takmaları nedeniyle de üniversite eğitimi alamadığını anlatan Dağoğlu, bugün ise kadınların üniversiteye gidebildiğini belirtti.

ERDOĞAN: ANNELER BİRİKİMLİ VE DONANIMLI OLACAK

Törende son konuşmayı yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ise; “Anne Üniversitesi” projesi kapsamında 8 hafta boyunca katılan ve bugün mezun olan anneleri tebrik ederek, bu önemli ve anlamlı etkinliği düzenleyen Esenler Belediyesi’ni, YTÜ’yü ve akademisyenleri kutladı. Çocuk yetiştiren, çocuklarını geleceğe hazırlayan annelerin mutlaka bu önemli alanda bilgi, eğitim ve donanım sahibi olması gerektiğini dile getiren Erdoğan, Esenler Belediyesi ve YTÜ işbirliğiyle gerçekleştirilen bu eğitim programının anneleri daha sağlıklı, donanımlı ve birikimli hale getireceğini, çocukların da bundan olumlu bir şekilde etkileneceğini belirtti. Hiçbir anne ya da anne adayının “Ben her şeyi biliyorum” diyerek bu kurslardan uzak kalmamasını isteyen Erdoğan, “Her ne kadar büyüklerimizden, gelenek ve göreneklerimizden, bebek-çocuk sağlığına ve terbiyesine yönelik davranışlara dair tecrübeler kazanmış olsak da günümüzdeki yeniliklerin takipçisi olarak inşallah daha sağlıklı nesiller yetiştirebileceğiz. Allah vergisi olan annelik, bu tür eğitim ve gelişmelerle daha bilinçli, daha sağduyulu ve daha şuurlu bir hal alacaktır” dedi.

Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan “Anne Üniversitesi”nin, annelere çocuk yetiştirirken yardımcı olacak bilgiler öğrettiği gibi kendileri için de hayata dair pek çok konuda fayda sağlayacağına inandığını belirten Erdoğan, bu eğitim faaliyetinin gelecek adına önemli ve değerli sonuçlar doğuracağını, tüm belediyelere ve üniversitelere örnek teşkil edeceğini kaydetti. Erdoğan,  “Anneler, annelik duygusunu tecrübe ve bilimle ne kadar buluşturabilirlerse, annelik vazifesi de o kadar sağlıklı ve nitelikli olacaktır” diye konuştu.

DİPLOMALARINI ERDOĞAN’IN ELİNDEN ALDILAR

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu ve YTÜ Rektörü İsmail Yüksek, günün anısına Erdoğan’a birer hediye takdim ettiler. Tören, diplomalarını Emine Erdoğan’ın elinden alan Anne Üniversitesinin mezunlarının keplerini havaya atmasının ardından sona erdi.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir