20 Temmuz 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Bu sefer okul zili ilçemiz’den çalındı

Bu sefer okul zili ilçemiz’den çalındı

İstanbul’da 2010-2011 eğitim – öğretim yılı açılış töreni, Esenler Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. Törene, İstanbul ve Esenler protokolü tam kadro katıldı.

     Tüm Türkiye’de olduğu gibi yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin bulunduğu İstanbul’da da 2010- 2011 eğitim-öğretim yılı, düzenlenen bir törenle başladı. Bu seneki eğitim yılı açılış töreni, Esenler Ressam Şevket Dağ İ.Ö.Okulu’nda yapıldı. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okulu Müdürü Tahsin Karakaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız birer konuşma yaptılar.

Okul Müdürü Tahsin Karakaya’nın okul hakkında bilgi vermesinin ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, göreve geldiğinden bu yana eğitim alanında yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz eğitim – öğretim yılında başarılı bir dönem geçirdiklerini belirten Karakaya, bu sene de yaklaşık 2 bin 500 okul ve 55 bin derslikte 93 bin öğretmen nezaretinde 2.5 milyon öğrencinin eğitim göreceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da ülke nüfusumuzun yüzde 40’ının 18 yaş altında olduğunu kaydederek, “Bu müthiş bir cevher. Bu genç nüfusu iyi yetiştirebilirsek gelecek bizim olur” dedi.

Belediye olarak eğitim alanında yaptıkları çalışmaları anlatan Topbaş, sadece eğitim alanında 760 milyon TL yatırım yaptıklarını ve gençlerin daha kaliteli eğitim alması için ‘Bizim görevimiz değil’ demeden seferber olduklarını söyledi. Bugüne kadar 130 okula kapalı spor salonu kazandırdıklarını, yüzlerce okula laboratuar yaptıklarını anlatan Kadir Topbaş daha sonra şunları kaydetti:

 
 

 

“Türkiye’de nüfusumuzun yüzde 40’ının 18 yaşın altında olması büyük bir cevher. Bilginin avuç içine sığdığı bir dönemde bu çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirebilirsek ülkemizi çok daha iyi bir geleceğe taşırız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’a 900’ün üzerinde derslik kazandırdık. 2005 yılında Atina’daki olimpiyatlara katıldığımızda Türk Milli Takımı 68 sporcuyla oradaydı. Bunu görünce çok üzüntü duydum. Nüfusu 70 milyonu aşkın ve böyle genç nüfusa sahip bir milletin olimpiyatlarda yüzlerce sporcuyla temsil edilmesi ve çok iyi dereceler kazanması gerekiyor. İşte bu nedenle bahçesi müsait okullarımıza kapalı spor salonu kazandırdık. Gururla ifade etmeliyim ki, spor salonu yaptığımız okullar birçok spor dalında derece yapmaya, madalya kazanmaya başladılar. Okullarımıza yüzlerce fizik, kimya ve sosyal bilimler laboratuarı da kazandırdık. Kazandırmaya da devam ediyoruz. Eğitim yatırımlarında hayırseverleri de devreye soktuk.”

 
 

 

Törende son konuşmayı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptı. Öğrencilere, “Gönül bahçemizin mis kokulu gülleri” diyerek sözlerine başlayan Mutlu, “Büyük bir metropol İstanbul’da, eğitim ve öğretim hemen hemen nüfusun tamamına yakınını ilgilendiren en önemli konudur. Bu alandaki faaliyetler, şehrimizin ticari ve ekonomik hayatını, kamu ve yerel yönetimlerin hizmetlerini, trafik ve çevre başta olmak üzere birçok sorununu yakından etkilemektedir. Bu kadar yoğun göç alan ilimizin nüfus artışı ile beraber meydana gelen fiziki mekan sorununun çözülmesinde Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin, İlçe Belediyelerimizin, İl Özel İdaremizin ve Milli Eğitim Bakanlığımızın yoğun ve özverili çalışmalarına rağmen mutlaka devlet-vatandaş işbirliğine ihtiyacımız vardır” dedi.

 
 

   Hüseyin Avni Mutlu öğrencilere de şöyle seslendi: “Sizler Eğitimin temel yapı taşlarısınız. Eğitim-öğretim alanında yapılan her türlü fedakarlık, çaba ve yatırım, sizler içindir. Sizler başarılı oldukça, bizler de mutlu ve huzurlu olacak, geleceğimize güvenle bakacağız. Bu yüzden, sizler için velilerinizin yaptığı maddi ve manevi fedakarlıkları, öğretmenlerinizin öğretme ve eğitme çabalarını, devletimizin sağladığı imkanları asla gözardı etmeyiniz ve unutmayınız. Birbirinizi seviniz, büyüklerinizi ve öğretmenlerinizi sayınız. Kendinize büyük hedefler seçiniz ve onlara ulaşmak için durmadan ve yılmadan çaba gösteriniz”.     

 

        Tören Ressam Şevket Dağ İlköğretim Okul’u öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi.

     Tören sonrası İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve beraberindekiler sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Belediye Başkan Yardımcıları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, okul müdürleri, mahalle muhtarları ile öğrenciler ve çok sayıda öğrenci yakını katıldı.

 

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir