18 Temmuz 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / ESENLER 6 YILDA ÇOK DEĞİŞTİ

ESENLER 6 YILDA ÇOK DEĞİŞTİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yatırım ve hizmetlerle huzur ve umut şehri haline gelen Esenler’in son 6 yıldaki büyük dönüşüm ve değişimini anlattı. AB Bakanı ve Başmüzakareci Volkan Bozkır’ın da katıldığı toplantıda ileriye dönük projelerini de açıklayan Başkan Göksu, “Korkaklar tarih yazamaz diyerek, tarih yazmak için kolları sıvadık. 40 yılda yapılamayacakları 6 yılda yaptık” dedi.

Esenler Belediyesi’nin son 6 yılda kentsel dönüşümden kamu binalarına, kültür sanat faaliyetlerinden sağlık hizmetlerine, sosyal projelerden spor tesislerine kadar hayatın her alanındaki yatırım ve hizmetleri ile yapılması planlanan projeler, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen büyük bir toplantıyla tanıtıldı.

Esenler Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce organize edilen 6. Yıl Tanıtım Programına; AB Bakanı ve Başmüzakareci Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, AK Parti Esenler Eski İlçe Başkanı Umut Özkan, muhtarlar, sivil toplum kuruşlarının yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÖKSU: ESENLER’DE TARİH YAZDIK

Esenler’deki dönüşüm ve değişimi anlatan tanıtım filmiyle başlayan programda vatandaşlar, “Esenler seninle gurur duyuyor” tezahüratları eşliğinde Başkan Göksu’ya yoğun sevgi gösterilerinde bulundular.

Sözlerine, “2009 yılında göreve başladığımızda zor olana talip olduk” diyerek başlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Okullardan başka kamu binası olmayan, spor, kültür, sağlık altyapısı olmayan 500 bin nüfuslu bir ilçede önümüzde iki seçenek vardı. Yapılacak bir şey yok diyerek 5 yıllık görev süremizi doldurabilirdik. Ama biz sorunlara teslim olmadık. Sorunları teslim aldık. Zor olana talip olduk. Olmaz denilenleri Allah’ın yardımıyla yapmak için kolları sıvadık. Korkaklar tarih yazamaz diyerek, tarih yazmak için kolları sıvadık. İçlerinden de olsa, Başkan hayal görüyor diyenler vardı. Ama inancın önünde hiçbir şey duramaz. Esenler halkına verdiğimiz sözü tuttuk. Panik yapmadan, yapılamaz denilenleri yaparak, bugün ‘Esenler, 6 yılda çok değişti’ diyebilecek bir noktaya geldik. Esenler, kamu binaları, kültür merkezleri, meydanı, yolları ile 6 yılda değişti” dedi.

GÖKSU: PARKLAR İÇİN 348 MİLYON LİRA KAMULAŞTIRMA YAPTIK

Esenler’de 6 yılda yaptıkları yatırımlarla tüm kamu binalarını tamamladıklarını belirten Başkan Göksu, “Şu anda eksik bir tane kamu binası yok. Kaymakamlık, hastane, itfaiye, askerlik şubesi, vergi dairemiz var. Esenler halkı artık kamu hizmeti almak için diğer ilçeler gitmek zorunda kalmıyor. Bunları kolay yapmadık. Bu yatırımların hepsi parayla yapılıyor. Menderes Bölge Parkı’nı yapmak için 5 yıl önce kamulaştırma için 13,5 milyon lira ödedik. Parkı yapmak için 1,5 milyon lira ödedik. Bu şehirde bir yapana kadar başka bir yerde 9 park yapıyorsunuz. Bugüne kadar sadece park yapmak için 600 bina yıktık ve 348 milyon lira kamulaştırma bedeli ödedik” diye konuştu.

GÖKSU: ESENLER’DE ŞİMDİ DÖNÜŞÜM ZAMANI

Başkan Göksu, konuşmasında ilçede büyük bir hızla devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına da değindi. Esenler’de 11 katlı gecekonduları dahi dönüştürdüklerine dikkat çeken Başkan Göksu, sözlerine şöyle devam etti: “2009 yılında bitmiş inşaatın metrekaresi 800 lira idi. Bugün 5 bin liraya kadar çıktı. Bu Esenler’e kattığımız değerdir. Kentsel dönüşüm ile her bir vatandaşımızın cebine 100 bin lira koyduk. 6, 7 , 8 hatta 11 katlı gecekonduları dönüştürüyoruz. 1-2 katlı gecekonduları dönüştürmek kolay. Biz yapılamaz denileni yaptık. Kentsel dönüşümde hızla yol almamızın en büyük sebebi, Esenler halkının vizyonerliğidir. Bugün Esenler’in her bir tarafından insanlar akın akın geliyor kentsel dönüşüm için. Halkımız çok iyi biliyor ki, bu belediye Esenler’deki her bir yürek için çarpıyor. O yüzden diyorum ki, Esenler’de şimdi dönüşüm zamanı”.

GÖKSU: ESENLER KÜRESEL BİR ŞEHİR OLACAK

Esenler’de kültür-sanat, spor, sosyal ve eğitim alanlarında yaptıkları yatırım ve hizmetleri anlatan Başkan Mehmet Tevfik Göksu, ileriye dönük projelerini de açıkladı. Esenler’i 2023 yılına hazırladıklarını ifade eden Başkan Göksu, “Tuna Vadisi Eğitim Projesi, Esenler’e bırakacağımız en büyük, en kalıcı ve en hayırlı eser olacaktır. Belediye olarak 3 büyük yatırım alanımız var. Spor, otopark ve havai hatlar. Esenler Stadyumu’nun yüzde 90’ını tamamladık. 40 adet otopark, 5 bin araçlık otopark daha yapıyoruz. Havai hatlar için gerekli girişimlerde bulunduk. 100 milyon avro bedelle ihaleye çıkıldı. Esenler yerel bir şehir küresel bir şehir olacak. 2023’teki Esenler’i ilmik ilmik, sokak sokak işledik. Askeri Alan’da büyük bir projemiz var. Buranın dönüşümüyle kişi başına düşen yeşil alan miktarı 8 metrekareye çıkacak. Bu projenin yüzde 40’ını donatıya ayırdık. 70 ayrı projemiz var. Dörtyol Meydanı’nı genişleteceğiz. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Menderes Metro İstasyonu’na kadar ‘Nostaljik Tren’ projemiz var. Üniversitedeki 30 bin çocuğumuzu şehrin merkezine çekecek. Kemer’deki büyük dağımızı spor köyüne dönüştüreceğiz. 100 bin metrekarelik alanı halkımızın hizmetine sunacağız. Kazım Karabekir Mahallemizden Esenler Kültür Merkezi’ne kadar ‘Yeşil Bant’ projemiz var. Birlik Camii 30 bin metrekarelik meydana sahip olacak. Yine 30 bin metrekarelik ‘Doğal Hayat Parkı’ projemiz var. Tüm bu projelerimizle Esenler, huzur ve umut şehri olacak” dedi.

ESENLER’İN GELECEĞİ ÇOK GÜZEL OLACAK

AB Bakanı ve Başmüzakareci Volkan Bozkır da, yaptığı konuşmada, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Dev gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım’ sözünü hatırlatarak, “6 yılda bu kadar hizmeti yapmak kolay değil. Bu çalışmanın göstergesidir. Çalışmanın yanı sıra Esenler’de heyecan, dostluk ve vefa var. Bu dört unsura sahip Esenler’in geleceği çok güzel olacak inşallah. Esenler’de olmak gurur verici. Esenler’in tamamı dostum olarak kalacaktır. Ben de sizler gibi Esenlerliyim” diye konuştu.

AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran’ın da kısa bir konuşma yaptığı toplantı sonunda Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, günün anısına AB Bakanı ve Başmüzakareci Volkan Bozkır’a Şehir Şiirleri Antolojisi’ni hediye etti.

Bakan Bozkır ve Başkan Göksu, 6. Yıl Tanıtım programı öncesinde Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Esenler’in dönüşüm ve değişimini gösteren fotoğraf sergisinin açılışını da yaptı


Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir