20 Temmuz 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler çiğ köfteye doydu

Esenler çiğ köfteye doydu

Adıyaman’ın üç eşsiz lezzeti Esenler’de bir araya geldi. Esenler Belediyesi’ nin düzenlediği Nar, Badem ve Çiğ köfte Festivali’ nde vatandaşlara 10 ton çiğköfte, 20 ton nar ve  2 ton badem ikram edildi.

Türküler söylendi, çiğköfteler yoğruldu. Esenler Belediyesi’nin düzenlediği festivalde Esenlerliler, çiğköftenin yanı sıra nar ve bademe de doydu.  Esenler Belediyesi, yöresel lezzetlerimizin vazgeçilmezlerinden biri olan çiğköfte ile tadı ülke sınırlarını aşan Adıyaman narını ve bademini tanıtmak için Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Kahta Belediyesi, Esenler Adıyamanlılar Derneği ve ÇİĞDER’le birlikte Nar, Badem ve Çiğköfte Festivali düzenledi.

ÇİĞKÖFTE TÜRKÜLER EŞLİĞİNDE YOĞRULDU

Esenler Dörtyol Meydanı’nın ev sahipliği yaptığı festival, Harfane Grubu’nun Adıyaman yöresine özgü türküleriyle başladı. Bir yanda davetlilere türkü ziyafeti sunulurken diğer yanda usta eller, leziz damak tatlarımızdan olan ve Adıyaman’la bütünleşen çiğköfteyi tepsilerde yoğurdu.

10 TON ÇİĞKÖFTE, 20 NAR, 2 TON BADEM

Dev tepsilerde yoğrulan çiğköfteler, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara ve İbrahim Halil Fırat, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak tarafından vatandaşlara ikram edildi.

 

Konuklar, doyumsuz bir çiğköfte ziyafetinin yanı sıra, son yıllarda yetiştirilmeye başlanan ve tadı ülke sınırlarını aşan Adıyaman narının ve bademinin de tadına baktı. Festivalde, konuklara 10 ton çiğköfte, 20 nar ve 2 ton badem dağıtıldı.

80 MİLYON HEP BİRLİKTE KARDEŞİZ

Festivalde Esenler Adıyamanlılar Dernek Başkanı Yusuf Çiçek ve Derneğin Onursal Başkanı Hüseyin Sevinçtekin birer selamlama konuşması yaparak, Nar, Badem ve Çiğköfte Festivali ile doğu ve batı arasında bir kültür buluşması sağladıklarını ifade ettiler.

 

Konuklara hitap eden Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da, birlik ve beraberlik mesajları verdiği konuşmasında şunları söyledi:

 

“80 milyon hep birlikte kardeşiz. Şanlı bayrağımızı daha da yukarılara taşımak için daha çok çalışmamız lazım. Birlik ve beraberliğimizi devam ettirerek Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi ile hep birlikte olmalıyız”.

ADIYAMAN KARDEŞLİĞİMİZİN SEMBOL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, Dörtyol Meydanı’nda düzenledikleri çeşitli festivaller ile  Anadolu’nun tüm güzelliklerini İstanbul’da yansıttıklarını belirterek, “Bu meydanda, gün olur mantı, gün olur hamsi, gün olur elma ile Anadolu’nun her bir güzelliğini misafir ediyoruz. Bugün de narı, bademi ve çiğköftesi ile merhamet, sevgi ve insanlık medeniyetinin inşa edildiği Adıyaman’ı tanıtıyoruz. Adıyaman’da Türk, Kürt, Zaza, Ermeni, Süryani var; Adıyaman’da, Alevi var, Sünni var; ama Adıyaman’da terör yok elhamdülillah. Adıyaman, bu toprakların kardeşliğini gösterecek sembol şehirlerden bir tanesi. Aynı dağın yeli, aynı Allah’ın kulu olduğumuzu gösteren en önemli şehirlerden biridir” diye konuştu.

 

Başkan Göksu’nun ardından İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı da kısa birer konuşma yaparak, Adıyaman’ın güzelliklerini İstanbul’a taşıyan festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

ADIYAMAN’IN EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİ GÜZEL İNSANLARI

Festivalde son olarak TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın söz aldı. Adıyaman’ın Fırat’ın iki yakasını birleştiren barış ve huzurun başkenti olduğunun altını çizen Aydın,”Adıyaman’ın narı, bademi ve çiğköftesinin yanı sıra üzümü ve fıstığı da var. Ama Adıyaman’ın en büyük zenginliği; ülkesine, milletine, bayrağına, inancına saygılı, bir ve beraber huzur içinde yaşayan güzel insanlarıdır” dedi.

 

TÜRKİYE SIRADAN BİR ÜLKE DEĞİL

Adıyaman’ı, acının en güzel şekilde tatlıya dönüştüğü şehir olarak tarif eden TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Türkiye’de yaşamanın ne kadar kıymetli bir şey olduğunu bilmek zorundayız. Bulunduğumuz coğrafya adeta yangın yeri. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe birileri hep engel olmaya çalışıyor. Birileri düğmeye basıyor; ya Gezi olayları ya 17-25 Aralık ya da 15 Temmuz oluyor. Türkiye sıradan bir ülke değil. Türkiye, o eski Türkiye olsaydı, Türkiye’yi karıştırmazlardı. Bugün dünyada en çok yardım yapan ülke Türkiye. Krizlere rağmen ekonomisini en çok büyüten ülke konumuna geldik. Türkiye, terörü de yenecek, yeniyor da. Nerede olursa olsun, kim olursa olsun inlerinde bulup üzerlerine gideceğiz.Nar taneleri gibi bir ve beraber olduğumuz sürece tüm sorunların üstesinden geleceğiz Allah’ın izniyle”.

Konuşmaların ardından Başkan Göksu, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ve Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’a günün anısına birer tablo hediye etti.

Oluşturulma Tarihi : 05.11.2017

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir