20 Temmuz 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün’den Basın Duyurusu

Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün’den Basın Duyurusu

   Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün’den Basın  Duyurusu 

          FIRINCILARA HİJYEN EĞİTİMİ

Sayı : 5 

Bilindiği üzere 04.01.2012 tarihli 28163 sayılı Resmi Gazete’de Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği yayınlanmıştır. Söz konusu tebliğin EK-2 nin 10.Maddesinde“ Bu tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri sorumluluk alanlarıyla ilgili çalıştırdıkları personelin Gıda Hijyeni ile ilgili konularda eğitilmelerini sağlarlar. Bu tebliğ kapsamında verilecek eğitimlerle ilgili olarak Bakanlık,İlgili meslek federasyonu,kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelerle iş birliği yapar.“hükmüne yer verilmiştir.

Tebliğin uyum zorunluluğu başlıklı geçiçi 1.Maddesi gereğince,Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri EK-2 de yer alan genel kurallara, 01.07.2012 tarihine kadar uymak zorundadır. Bu hüküm gereğince, ekmek üreten gıda işletmecilerine; 01 Temmuz 2012 tarihi itibari ile eğitim almamış personelin sorumluluk altında çalıştırılması gıda kodeksine aykırılık oluşturulacaktır.

25.01.2012 tarihide Bakanlığımız ile Türkiye Fırıncılar Fedarasyonu arasında “Hijyen Eğitimi“ kursu düzenlenmesine ilişkin bir protokol imzalanmıştır.

İlimizde düzenlenecek kurslarla ilgili Fırıncı esnafının bilgilendirilmesi, müracaatların alınması ve Türkiye Fırıncılar Fedarasyonuna iletilmesi için, Türkiye Fırıncılar Fedarasyonunca 28.05.2012 tarihinde, İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası yetkili kılınmıştır.

İlçemizde faaliyet gösteren fırıncıların herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için, Fırıncılar Odası ile işbirliği yaparak gerekli eğitimlerin alınması hususunda işletmecilerin hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Ayrıntılı bilgi için İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.

 

        Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

İrtibat Tel: 430 92 37-35

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir