7 Aralık 2023 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler Kent Konseyi toplandı

Esenler Kent Konseyi toplandı

 Esenler Kent Konseyi toplandı kıent

Esenler Kent Konseyi, 2013 yılı Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda, konsey üyeleri Esenler’e dair talep ve önerilerini dile getirdi.

 Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması amacıyla yapılan Esenler Kent Konseyi 2013 Genel Kurul Toplantısı Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Kent Konseyi Başkanı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında yapılan toplantıya; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve Kent Konseyi Üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Kent Konseyi hakkında konsey üyelerine bilgi veren Konsey Başkanı Ömer Çetinkaya, Esenler Kent Konseyi’nin çok önemli işlevleri olduğunu vurguladı. Konseyin ilçeye sürdürülebilir bir katkı sağlaması doğrultusunda ciddi görev ve sorumlulukları olduğunu belirten Çetinkaya, konsey üyelerinden Esenler için olumlu katkılar sunacak önerileri beklediklerini söyledi.

Çetinkaya’nın ardından bir konuşma yapan İlim, Kültür ve Rahmet Derneği (İKRA) İlçe Başkanı Emin Atalay, dernekleri hakkında bilgi verdi faaliyetlerini anlattı. İKRA Derneği’nin Esenler’de kurulduğuna dikkat çeken Atalay, “İkra Derneği, sizin içinizden çıkmış bir dernek” dedi. Toplumda kitap okumayı sevdirmek ve teşvik etmek amacıyla faaliyet gösterdiklerini ifade eden Atalay, “Toplumu ayakta tutan kitaptır” anlayışı doğrultusunda hareket ederek, insanları kitap okumaya teşvik ettiklerini söyledi. Bu anlamda, Kent Konseyi Üyelerinden de destek isteyen Atalay, “ Bizim çok acil bir şekilde kitaba dönmemiz lazım. İnsanları kitapla buluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

 

DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ AZALDI

Genel Kurul, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan’ın konuşmasıyla devam etti. Ercan, Esenler’deki eğitim alanında yürütülen çalışmalara dikkat çekti. İlçe genelinde toplam 84 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü anlatan Ercan, ilçe nüfusunun önemli bir bölümünü öğrencilerin oluşturduğunu söyledi. Esenler’de eğitim alanındaki en büyük sıkıntı olan derslik sayısında da çözümler ortaya koyduklarını söyleyen Ercan, şu anda bin 88 tane dersliğin olduğunu ve yeni okul inşaatlarının da devam ettiğini belirtti. Böylece derslik başına düşen öğrenci sayısında da büyük ilerlemeler kat ettiklerini vurgulayan Ercan, sınıf ortalamalarının da 93’ten 73’e indiğini belirtti. Ercan, ilçedeki okullarda eğitim öğretim gören katıldıkları yarışmalarda aldıkları derecelere ve eğitim alanında hayata geçen projeleri dile getirdikten sonra konuşmasını tamamladı.

Toplantıda konuşan Pir Sultan Abdal Derneği EsenlerŞubesi Başkanı Nadir Çatar, Esenler’de Cemevi yapılması konusunda talepte bulundu. Çatar’ın ardından konuşan Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF) Başkanı Süleyman Kahveci de işportacıların şehri işgal ettiklerini iddia ederek, Esenler Belediyesi’nin bu işin takipçisi olmasını ve gerekeni yapmasını istedi.

Toplantıda, Esenler Engelli Yıldızlar Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Aziz Arhan’ın sunduğu Esenler’de Engelli Erişilebilir Platformu kurulması yönündeki önerisi de, oy birliği ile Esenler Kent Konseyi Yaşlılar ve Engelliler Komisyonu’na havale edildi.

 

ENGELLİLERİÇİN ÖNERİLER

Toplantıda konuşan Esenler Kulüpler Birliği BaşkanıGültekin Kaya da Esenler’deki çocukların spor kulüplerine olan ilgisine dikkat çekerek, spor kulüplerinin çok ciddi hizmet verdiğini anlattı. Spor kulüplerinin amacının sadece spor olmadığına dikkat çeken Kaya, çocukların sosyalleşmesi anlamında da spor kulüplerinin önemli bir işlevi olduğunu belirtti. Kaya, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarından spor kulüplerine destek olmaları için de çağrıda bulundu. Kaya’dan sonra konuşan Esenler Bayburtlular Derneği Başkanı Fuat Saka ise; ortopedik engellilerin toplu ulaşım araçlarınıdaha rahat kullanabilmeleri için otobüslere kaldıraçların konulmasınıönerdi.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir