3 Aralık 2023 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’deki okul müdürleri değişiyor

Esenler’deki okul müdürleri değişiyor

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Rotasyona tabi olan, Okul Müdürlerinin 19-26 Temmuz 2010 tarihleri arasında okul tercih etmeleri konusunda atama takvimini yayınladı. Türk Eğitim – Sen İstanbul 5 Nolu Başkanı Enver DEMİR, Rotasyona tabi olan okullarda 5 yılını doldurmuş Okul Müdürleri ile, uygulanacak rotasyon konusunda istişarelerde bulunmak, yapılacak iş ve işlemler konusunda değerlendirme yapmak amacıyla, 18 Temmuz Pazar günü Bakırköy Öğretmen Evi’nde yapılan kahvaltılı toplantıdan sonra, 23 Temmuz Cuma günü de Avcılar Öğretmenevinde akşam yemeğinde bir araya geldiler.
ROTASYONA TABİ OKUL MÜDÜRLERİ TEPKİLİ
Rotasyona tabi okul müdürleri ile yapılan toplantıda bir konuşma yapan Şube Başkanı Enver Demir, “Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu, Okul Müdürlerine Rotasyon uygulaması çerçevesinde İstanbul’da 1200, Türkiye genelinde 16000 civarında Okul Müdürünün görev yerleri değiştirilecek. Rotasyon uygulamasını isteyen üyemizde var, istemeyenler de var. Biz sendika olarak, olayın hak, hukuk boyutuna bakıyoruz. Yönetmelik çıktığında, hukukçularımızın incelemeleri sonucunda, bu yönetmeliğin en zayıf noktasının, 10 tercih yaparak, istediği okula atanamayanların “bilgisayar kurası” ile atamalarının yapılacağı ifade edilen, yönetmeliğin 22/3. Maddesi olduğu kanaatine varılmıştır. Türk Eğitim –Sen olarak “ bilgisayar kurası” ile atamanın hakkaniyete aykırı olduğu için, Danıştay 2. Dairesi nezdinde 2009/ 5144E numarası ile dava açtık. Ancak; yürütmeyi durdurma talebimiz reddedildi. Bu nedenle Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz edilmiş olup, itirazımız 2010/427E numarası ile görülmektedir. Bunun dışında, sınav esasına dayalı atamalar, isteğe bağlı yer değiştirmeler neticesinde, rotasyona tabi yer değiştireceklerin okul seçenekleri azalmış ve en azından çalıştıkları okulların muadili okullara atanma şansları azalmıştır. Bu nedenle, rotasyonun 1 yıl ertelenerek, ortaya çıkacak olumsuzlukların giderilerek uygulamanın yapılmasının daha uygun olacağını söylüyoruz.” dedi. Rotasyona tabi Okul Müdürleri de, istişarede bulundular ve konu hakkında düşüncelerini Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Enver DEMİR e ilettiler.
ROTASYONDA BÖLGENİN GÖZDE İLÇELERİ; BEYLİKDÜZÜ, BAHÇELİEVLER VE BAKIRKÖY
Şube Başkanı Enver DEMİR, Zorunlu rotasyona tabi müdürlerden, Şubemize bağlı İlçelerden olan Esenler, Bağcılar, Güngören den özelikle Bahçelievler ve Bakırköy’e yoğun bir talep var. Bahçelievler ve Küçükçekmece de görev yapan Okul Müdürlerinin de ilk tercihleri Bakırköy deki okullar olacak. Esenyurt , Büyükçekmece ve Avcılar İlçeleri ve kısmen de Küçükçekmece den Beylikdüzün de bulunan okullara doğru bir tercih yoğunluğu gözlenmektedir. Bu anlamda, yapılacak tercihler konusunda, okul müdürü üyelerimizin puan olarak birbirleriyle çakışmaması ve öncelikli tercihlerine atanmaları için onlara önerilerde bulunuyor ve yol gösteriyoruz, bizimle koordineli bir şekilde hareket eden okul müdürleri puanlarına e uygun yerlere atanır, şeklinde konuştu.

“ORTAK HAREKET ETME “KARARI ÇIKTI

Türk Eğitim – Sen İstanbul 5. Nolu Şubesine bağlı, Esenler-Bağcılar-Güngören –Başakşehir-Bahçelievler-Küçükçekmece-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece-Çatalca ve Silivri İlçelerinden Okul Müdürlerini katılımı ile gerçekleşen toplantıda,Yönetici Atama Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak, 10 okulun tercih edilmesine, ancak; yapılacak bu tercihlere, sendikanın hazırladığı şerh yazısı eklenerek “TÜM YADAL HAKLARIM SAKLI KALMAK KAYDIYLA “ şeklinde şerh düşülmesi konusunda ortak hareket etme, aynı zamanda müraacatların en son gün öğleden sonra yapılması kararı alındı.İtiraz dilekçelerinin, Şubenin internet adresi olan www.istanbul5tes.com adresinden temin edilebileceğini bildiren sendika yöneticileri, alınan kararların bağlayıcı olmadığını, sendika olarak, bu konuda bağlayıcı bir karar almalarının da doğru olmayacağını belirterek, “Yapmamız gereken, rotasyona tabi Okul Müdürlerinin ortak görüşünü bir öneri olarak ortaya koymaktır.” dediler.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir