18 Temmuz 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Evet ama kentsel dönüşüme

Evet ama kentsel dönüşüme

Evet ama Kentsel Dönüşüme 
Cumhuriyet Halk Partisi  Esenler ilçe örgütü tarafından   Panele   Panel e konuşmacı  olarak katılan  İstanbul milletvekili Prof Dr Haluk Eyidoğan, Mimar Aksal Örüklü,İnşaat Müh. Mustafa Usta katıldı.   Jeoloji Mühendisti  CHP İstanbul Milletvekili Prof. Haluk Eyidoğan ve İnş. Müh. Mustafa Usta, Esenler Belediyesinin çalışmalarını ve kentsel dönüşüm anlayışını sert bir dille eleştirdiler. DSP ‘de ve CHP ‘de Esenler Belediye meclis üyeliği yapan İnş. Müh. Mustafa Usta  ise  bence yapılmak istenen  kentsel dönüşüm bir  rant sal paylaşımdır! Yıllardır   halktan toplanan otopark paraları başkanların reklâm giderlerine harcanmış olup hala bu harcamalar bu şekilde devam ediyor. İstanbul’un plan tadilatları  ile oynuyorlar  bundan da kendilerine rant sağlıyorlar” dedi.
Daha sonra soru cevap bölümüyle devam eden panel ilgiyle izlendi. Panel’ e ilgi oldukça fazla oldu. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Prof Dr Haluk İyidoğan tarafın’ dan hazırlandığı belirtilen çağrı broşürlerinde, özet şeklinde önemli uyarılara yer verildi
-Öncelikle mahallende kalmayı iste. —Komşunu, hemşerini kaybetme-Bireysel hareket etme -Ortak çıkarlarda katılımcı ve paylaşımcı ol. —Söylentilere kulak asma, kaynağını öğren-İtiraz hakkın var, kullan -Barınma hakkın var, kutsaldır -Yeşil alan ve park alanı iste -Önerilen projeyi gör ve anla -Ne kadar aidat ödeyeceğini öğren – Sosyal  ve lüks konut mu yapılacağını öğren -Konut için borçlanacak mısın öğren -Projenin yapı denetim belgelerini al. -Bilmediğin, anlamadığın yazıya imza atma -Her belgenin fotokopisini al  şeklinde dağıtılan el broşürlerine bakan halk bu buroşürleri  evlerine götürdüler.

Panelin MODEROTÖRLÜĞÜNÜ  Mimar Aksal Örüklü  yaptı. Aksal panel öncesi yaptığı kısa konuşmada ‘ Kentsel Dönüşüm deprem korkusu verilerek  anıldığı zaman insanlardaki algı depreme dayanıksız binaların depreme dayanıklı bir hale gelmesi ya da binaların yıkılarak yeniden yapılması şeklindedir. ’ dedikten sonra sözü ilçe başkanı Halil Özden’e bıraktı.
   Özden yaptığı kısa konuşmada kendilerinin  bu zamana kadar her konuda ilçe halkının yanında olduğu gibi bundan sonrada   halkın emrinizdeyiz” dedi . Özden konuşmasını şöyle sürdürdü  Evet Esenlerde sizlere kentsel dönüşüm adı altında   e çok güzel  şeyler hatta olmadı  cennet  bile vaat edebilirler.  Bizler billboard lar da ve diğer yerlerde asılı ilanları   görüyoruz. Gerçekten bunlara bakınca  akıllara  cenneti görmemek mümkün değil.    Gerçek böyle midir? Tabii ki  bunu  bilmiyoruz.’ ‘Şu şuradan herkes tarafından bilinmelidir ki Cumhuriyet Halk Partisi   kesinlikle kentsel dönüşüme karşı değildir.  Biz insanlarımızın çağdaş binalar’ da oturmasını isteriz. Yerinden, evinden sürülmeden komşularıyla birlikte, bir arasa olmalarını isteriz. ‘Hukukçularımıza başvurunuz. Zorda kalmayınız.    Biliniz ki bir sorun olduğunda  Cumhuriyet Halk Partisi sizin eviniz kadar size yakındır. Her zaman emrinizdeyiz diyerek konuşmasını noktaladı

  Prof Dr Haluk Eyidoğan da kentsel dönüşüm tanımına vurgu yaptıktan sonra; ‘Bize göre eksik hukuk açıdan yetersiz kanun çıkardılar.’ ‘Kentsel dönüşüm yapılmasına inanıyoruz. Bunun ilk örneklerini de biz vermiştik. Gelin bu mağduriyetleri en aza indiren bir yasa yapalım. Gelin bunu yeniden yazalım. Bu ülkeye yakışır, uygulanabilecek riskli alanlarda yaşayanlara daha güzel sosyal konutları sunabilecek bir model geliştirelim söylememize rağmen ben bilirim anlayışı ile bu yasayı apar topar geçirdiler.
 Mağduriyetler yaratmayın. Hükümet inşaat sektörünün baş aşağı gittiğini görür görmez Van depreminin ardından depremi de kullanarak kentsel dönüşümü başlattı. İktidarının 10. yılında farkına vardı. İnşaat sektörünün baş aşağı gittiğini görünce Afet yasasını alelacele çıkardı. İki günde çıkardılar. Mağduriyetler yaratmayın. Sulukuleler, Ayazmalar yaratmayın. Sümer mahallelerini yaratmayın. ’ ‘Esenler’de 6 mahalle neye göre seçildi, bilimsel olarak, hangi afetler açısından hangi nedenler açısından hangi ölçüler açısından bilemiyoruz.

Ya platform oluşturun, ya bir dernek oluşturun ‘Lütfen kentsel dönüşüm alanlarında uygulama yapılacak olanlar birliktelikler oluşturun. Ya platform oluşturun, ya bir dernek oluşturun. Çünkü bu yıllarca sürebilecek bir iş. Kendi aranızda birlikler oluşturun. Bizleri birer danışman olarak yol gösterici olarak görün.
Ben 17 sene gecekonduda yaşadım, Yıldız Tabya’da. Gaziosmanpaşa’da. O zamanki adı Taşlıtarla idi. Dolayısıyla gecekonduda yaşamanın ne olduğunu bilirim. Zordur. Suyu dışarıda taşırdık. Şimdi doğalgaz var.’
Avukat Yeter Kılıç da‘Sorgulayın, araştırın’ diyerek söze başladı. ‘sorgulamaz ve araştırmazsanız özellikle ülkeyi yönete kişiler tarafından ne söylenirse onu kabul etmek zorunda kalırsınız.’ ‘Yeşil alanlar yok edilecek’ diyerek afet yasasının işleyişi hakkında bilgi verdi.
  Panelin en etkili konuşmacılarından olan meclis eski üyesi İnşaat  Mühendisi Mustafa Usta sözlerini sakınmadan konuştu.   Kentsel dönüşüm rantsal paylaşımdır!
Belediye Eski Meclis Üyeleri’nden Mühendis Mustafa Usta ise kentsel dönüşüm noktasında Esenler’in hiç kimseye ihtiyacının olmadığını belirterek, şöyle konuştu; “Kentsel dönüşüm depremle gündemimize giren bir konuymuş gibi gözüküyor ama kentsel dönüşüm zaten normal yaşantımızda da bir ihtiyaçtır. Onun için bu deprem dayatmasıyla Esenler’de yapılan kentsel dönüşüm değildir. Sadece rantsal paylaşımdır. AKP zihniyetinin somutta yaptığı bir örneğini Sulukule’de gördük. Ne dediler İstanbul’un 7 tepesinden bir tanesinin rantı yükseldi ve sizin tayininiz Kayabaşı’na çıktı dediler. Ve bu insanları oraya yerleştirip yerlerine 3 milyon dolarlık villalar yaptılar.
  Biz her zaman yerinde dönüşümü savunuyoruz.
Bizim yıllar önce gelip oturduğumuz ilçelerde rant yükseldi ve rantın gözü bizim oturduğumuz ilçelere çevrildi. Şimdi açlar, iştahı kabaranlar Esenler’in ve çevre ilçelerimizin rantını daha yüksek kesimlere paylaştırmanın peşindeler. Bakın Oruç Reis’te bir bölüm insanın yerlerini elinden aldılar. Nereye tayinleri çıktı biliyor musunuz? Turgut Reis’te konserve kutusu tarzı yaptıkları evlere tayinleri çıktı. Bu insanlar ileriki günlerde kendilerine verilen binalara oturunca biz ne yaptık diyecekler, bizim oturduğumuz yerler buradan daha iyi diyecekler ve savaş başlayacak. Onun için biz her zaman yerinde dönüşümü savunuyoruz.
Burada sizin hiç mi suçunuz yok.
Kentsel dönüşüm yapmak istiyorsanız planınız nerede? Kaldı ki, 1994 yılında beri bu zihniyet iktidarda ve şimdi çürük yapılar ile ilgili vatandaşı suçluyorsunuz. Burada sizin hiç mi suçunuz yok. Vatandaşlara bu yapıları yapmaları için neden izin verdiniz? Geçtik suçluyu aramayı 1/5000’lik planlarımız 2005 yılında geldi ama 1/1000’lik plan uygulamasını iki Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderdik. Yani 2005 yılında yapılan 1/5000’lik planlara göre nüfusumuz 366 bindi ama şuan Esenler’de yaşayan nüfus 500 bindir. Kaldı ki, yeni yasaya göre kişi başına düşen 7 metrekarelik donatı alanını nasıl hazırlayacaksınız. Şuan ki kriterlere göre kişi başına donatı alanı 1,059 metrekare olduğuna göre siz bu planları nasıl hazırladınız?

Önce imar planını yapmanız gerekir
Kentsel dönüşüm yapacaksanız önce imar planını yapmanız gerekir ama imar planınız yok. Kentsel dönüşümde kaç kat yaptıracaksınız, lejantı ne olacak belli değil. Afaki projeler üretiyorsunuz, parsel bazında plan tadilleri yapıyorsunuz ve yaptığınız plan tadilleri ile birilerine rant sağlıyorsunuz. En yakın örneği şuan içinde bulunduğumuz Dörtyol Meydanı’ndaki bu düğün salonun bulunduğu adadır. Buraların sahiplerine anlaşma dayatıyorsunuz ve siz kendiniz yaparsanız 2 kat bana verirseniz 20 kat diyorlar. Yani KİPTAŞ eliyle vatandaşın rantı yükselmiş değerleri o cepten başka bir cebe kaydırma politikalarının somutlanmış halidir. Esenler’de bu sistem var.
Belediyeler ve devlet inşaat yapmaz
Arkadaşlar belediyeler ve devlet inşaat yapmaz. Bunlar müteahhit mi? Bakın TOKİ’yi kurdunuz ve bunun bir amacı vardı. Amacı da, yoksula konut üretmekti. Belediyeler imar planını yapar ve bu imar planının da lejantını koyar vatandaşın önünü açar. Buyurun size plan der. Ama ortada bizim planımız yok.
EsenlerinKimseye ihtiyaç yok
Son olarak herkes şunu iyi bilsin ki, Esenler ne TOKİ’ye, ne KİPTAŞ’a muhtaç olmadan elindeki imkânlarla kentsel dönüşümünü çok rahat gerçekleştirebilir. Havaalanı Mahallesi’nin arka tarafındaki 3,5 milyon metrekarelik askeri tahsisli hazine arazisi ile Esenler çok rahat dönüştürülebilir. Tabi yapmak isterseniz”

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir