5 Aralık 2023 , Salı
Anasayfa / Köşe Yazarları / Evetmi? Hayırmı?

Evetmi? Hayırmı?

Anayasa referandum’unda kafalar iyice karıştı. Biri bu AKP anayasası derken bir diğeri bu 12 Eylül anayasasından daha kötü tabirini kullanıyor.

Aklı olmayan seçmen her zamanki gibi liderin ağzına bakıyor.

Hâlbuki bu bir referandum ve vatandaş kendisine yararlımı değil mi bunu anlamayacak kadar aptal da değil.

O halde bu millet liderin ya da liderlerin ağzına bakarak oy verecek değil. Ama liderler seçmenini kuklası gibi görmeye alışık olduğu için hemen deklere ediyor biz falan parti olarak şöyle cevap vereceğiz gibi…

Kimsede ya siz kimsiniz kardeşim? Benim irademe ipotek koyuyorsunuz. Yapılan anayasa ortada evet de hayır da benim işim.

Adı üstünde “ referandum”.

Ben kararımı verebiliyorum ki bana soruluyor.

11 Eylül 80 de kan gövdeyi götürürken 12 Eylül 80 günü Türkiye de anarşi bir günde durunca şimdilerde adı Kenan veya Evren olanlar isimlerini Kara eylüle adını veren paşadan aldılar. Hatta 12 Eylülün foyası ortaya çıkana kadar ayakta alkışlandılar. Yaptıkları Anayasa rekor bir kabul ile benimsendi.

3 Yıllık bir İktidar olmanın sonunda Cumhurbaşkanlığı makamına oturan Evren bu Kara 12 Eylülde 1’ milyon 653 bin kişiyi fişledi.650 bin kişiyi gözaltına aldı.

230 bin kişiyi yargıladı.

7 bin kişinin idamı istendi.

517 kişi idam cezası aldı.50 kişi idam edildi.

388 bin kişi hala pasaport alamıyor.

Ceza evlerinde 299 kişi öldü.

14 kişi açlık grevinde öldü. 144 kişi şüpheli olarak öldü. 16 kişi jandarmadan kaçarken öldürüldü. 95 kişi çatışmada öldürüldü. 73 kişiye doğal ölüm raporu verildi. Toplam 43 kişi intihar etmek zorunda kalarak öldü.

30 bin kişi siyasi sakıncalı diye devlet dairelerinden işten atıldı.

14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi yurt dışına kaçtı. Ceza evlerinde 171 kişi işkenceden öldü.

300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü. 3854 öğretmen siyasi diye işten atıldı. 120 yüksek öğretim görevlisi ile 47 hâkim işten el çektirildi.

Bu ülkede 1 yıldan fazla gazete çıkmadı. İnsanlar anadilini konuşamadı Kürt”ler anadillerini konuşamazdı.

Şimdi bu anayasa değiştirilirken bana hiçbir siyasi lider evet ya da hayır de diyemez.

Ben daha dün gibi hatırlıyorum kara eylülü. Daha dün taksimde bana Ozan arife özgürlük çığlıkları attıran 12 Eylül bu gün benim kabulüm olamaz. Daha dün işkence hanelerde istiklal marşımı bana işkence malzemesi olarak bir saatte 10 kıtasını ezberletmeye çalışan düşünce benim onayımı alamaz. Hele dün 12 kara Eylüle 18 arkadaşlarını veren onların darağacındaki resimlerini hala salkıyan solcu kardeşler bunu inkâr edip görmemezlikten gelirlerse aklıma şu atasözü gelir. “Evet, bu ülkede deveye diken insanı seven” yaranıyor demekten başka bir şey gelmez.

Kısacası 12 Eylül anayasasını tuttuğum siyasi parti değiştirmedi diye hayır demem kukla olmamın dışında bir şeyi ifade etmez. Bu nedenle hangi parti bu anayasayı değiştirirse değiştirsin mantık EVET demeyi gerektirir. Unutulmamalı ki bu parti seçimi değil bir referandum ve halk kararı gerektiren bir oylamadır EVET demekle AKP li olunmaz HAYIR demek ile Başka partili olunmaz..

Aklı selim olanlara sonsuz saygılarımla …

İbrahim Erdem KARABULUT

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Taşınmaz Ticaret bilgi sistemi

Gayrimenkul ticareti ile uğraşan emlak sektörü ilgili Ticaret bakanlığı nın 5 Haziran 2018 tarihinde taşınmaz …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir