6 Aralık 2023 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Mehmet Görmez’den Berat Kandili mesajı

Mehmet Görmez’den Berat Kandili mesajı

Görmez’den Kandil mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet  Görmez, Ramazan ayının habercisi kabul edilen  Berat Kandili nedeniyle  bir mesaj yayımladı…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayının habercisi kabul edilen  Berat Kandili nedeniyle yayımladığı mesajda ‘kandil’ olarak adlandırılan bu gecelerin, öze dönme, insanların kendilerini sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyalarını temizleme fırsatı sunduğunu söyledi.

Prof.Dr. Görmez, ‘Kurtuluş’ ve ‘arınma’ anlamlarına gelen ve her yıl üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15’inci gecesi idrak edilen Berat Kandil’nde inananların Allah’a, kendilerine ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarını hatırlattığını anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, şöyle dedi:;

Berat Kandili, bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Berat Kandili, Allah katındaki beratımızın yollarını öğretir. Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize,ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kainata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir. Bu kandil, beratımızı almamızın ancak, hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (sas)’in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahl?k? erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını öğretir.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanlığın beratı önünde duran kin, nefret, öfke, kibir, dünyevileşme ve güç tutkusunun engel oluşturduğunu bunların gün geçtikçe insanlığı daha fazla etkilediğini vurguladı.

İslam dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu sürece de değinen ve İslam coğrafyasının bir an önce bir acı ve elem coğrafyası olmaktan kurtularak, yeniden bir ilim ve medeniyet coğrafyasına dönüşmesi duasında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Görmez, bölgede yaşanan fitne, kargaşa ve kaos ortamına dikkat çekerken şöyle dedi:

“İslam dünyası olarak barış, huzur ve güven içerisinde, arınmış gönüllerle, günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.”

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir