18 Temmuz 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / H.HİLMİ IŞIK YAYDI

H.HİLMİ IŞIK YAYDI

 H.HİLMİ IŞIK YAYDI Esenler, “Anadolu’yu Mayalayanlar” programı kapsamında, büyük İslam âlimi Hüseyin Hilmi Işık Hoca Efendi’yi ağırladı. Anma programına Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Anadolu’yu Mayalayanlar” programında büyük İslam âlimi merhum Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin hayatı anlatıldı. Ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen “Anadolu’yu Mayalayanlar” program serisi çerçevesinde yâd edilen Hüseyin Hilmi Işık Efendi’yi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı anlattı. Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen anma programına, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İçle Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Türkiye Gazetesi köşe yazarları ve binlerce vatandaş katıldı.

KARDEŞLİK TOHUMLARINI ATTI

Programa katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bugün Hüseyin Hilmi Işık Bey’i anıyoruz. Her gün Anadolu’ya maya atmış büyüklerimizi anıyoruz. Gerçekten sayın Işık’ı anmak bizim için de çok önemli, duygulu. Ben bu hassasiyeti gösteren belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün buraya Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin selamlarını getirdim. Hükümetimizin gerçekleştirdiği büyük reformların aslında temelinde sayın Işık gibi, gerçekten hayatını bu mücadeleye ayırmış ve Türkiye’nin kalkınması için, devletin değerleri ile milletin değerlerini birleştirmek için çok ciddi bir mücadele koymuş büyüğümüzü, Anadolu’da mayasıyla bugün toplumu pekiştirmiş ve bugün çözüm süreci diyerek herkesin üzerine titrediği bu kardeşlik dokusunu güçlendirmenin tohumlarını atmış büyüğümüzü burada anmak çok anlamlı. Bu anlamlı vefayı gösterdiği için belediye başkanımız her türlü takdiri hak ediyor” dedi.

BU TOPRAĞIN MAYASINI BOZAMAZSINIZ

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, “Bu meydanda 6-7 bin kişi, Anadolu’yu mayalayanlardan, bu ülkede en önemli maya bırakmışlardan, bir gönül sultanı olan Hüseyin Hilmi Işık Efendi’yi anıyor. İşte Esenler’in güzelliği bu. Bu toprakları mayalayan, hatta bu toprakların çocukları üzerinde anne babalarından çok daha fazla, bu toplumun neslinde emeği ve yüreği olanları, bu meydanda misafir ederek diyoruz ki; ‘Kim ki bu toprakların mayasını bozmaya kalkıyorsa, kim ki bu toprakların geni ile oynamak istiyorlarsa, boşuna maya ile oynamayın mayayı çalanlar çok sağlam bozamazsınız.’ İşte biz bugün burada, bu topraklarda ışığını hala devam ettiren Hüseyin Hilmi Efendi’yi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Onun üstadı Abdülhakim Arvasi Hazretleri’ni anıyoruz. Bu topraklarda çok sultanlar geldi geçti çünkü bu topraklar gönül sultanlarının toprağı. Her biri öyle maya bıraktılar ki, onun izini sürenler bu millete iz bıraktı Allah’ın izniyle” diye konuştu.

HOCALARININ DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİ

Programda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı ise Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin hayatını, eğitimini ve yaptığı güzel işleri anlattı. Büyük İslam âlimi Hüseyin Hilmi Işık’ın 8 Mart 1911 tarihinde İstanbul Eyüp Sultan’da dünyaya geldiğini ifade eden Ayvallı, “Çeşitli din ve fen kitaplarının yazarı, son devir İslam âlimlerinden ve evliyasından olan, bazı kitaplarından Muhammed Sıddık Gümüş ismini kullanan Hüseyin Hilmi Işık Efendi, Eyüp Sultan’da doğmuş ve Eyüp Sultan’da defnedilmiştir. Bulunduğu mevki ve makama gelmeden önceki hayatı, yetişme tarzı, elde ettiği şöhrete nasıl ulaştığı daima merak edilir. 5 yaşında Eyüp Camii ile Bostan İskelesi arasındaki Mihrişah Sultan İlk Mektebi’ne başladı. Burada Kur’an-ı Kerim’i hatmetti. Daha sonra Reşadiye Numune Mektebi’ni birincilikle bitirdi. O sene Konya’dan İstanbul’a getirilmiş olan Halıcıoğlu Askeri Lisesi giriş imtihanlarını pekiyi derece ile kazandı. İkinci sınıfa birincilik ile geçti. Her sene takdirler alarak askeri liseyi birincilik ile bitirdi ve Tıbbiye Mektebi’ne seçildi. Sınıflarının daima birincisi olmuştur, hiç ikincilik yüzü görmemiştir. Derslerindeki başarıları hocalarının dikkatini çekmiştir. Mesela lisede talebe iken geometri hocası her dersi verdiğinde Hüseyin Hilmi Efendi’ye tekrar ettirirdi. Arkadaşları ‘Sen dersi tekrar edince biz daha iyi anlıyoruz’ derdi” ifadelerini kullandı.

HAYATINDA MÜHİM BİR DÖNÜM NOKTASI VARDI

Hayatında son derece mühim, çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Ayvallı, “Lisede okurken o günün şartlarında, mukaddesatına saldıranları görünce hayal kırıklığına uğramıştır. Birkaç sene önce beraber oruç tuttuğu arkadaşları maalesef iftiralara aldanarak ibadetten vazgeçmişlerdir. Namaz kılan ve oruç tutan maalesef kendisi kalmıştır. Böyle yalnız kalmak kendisini çok üzmüştür. 18 yaşında lise son sınıf talebesi iken, okulda yatmış uyuyamayıp dışarıya çıkmıştır çünkü imanında, düşüncelerinde yalnız kalmıştır. O esnada gökyüzü yıldızlarla doludur. Haliç’e karşı, Eyüp Sultan’ın türbesine karşı Haliç’in ışıklı dalgaları sanki ona, ‘Sen üzülme haklısın’ diyorlardı. Hıçkırarak ağlamış, ‘Yarabbi, sana inanıyorum. Seni ve peygamberlerini seviyorum. İslam bilgilerini öğrenmek istiyorum. Beni din düşmanlarına aldanmaktan koru’ diye yalvarmıştır. Allah bu halis duasını kabul buyurmuştur. İşte bu hadise onun hayatında önemli bir yer teşkil eder. Çünkü din bilgilerinde büyük âlim, kerametler hazinesi, harikalar sahibi, ilim deryası Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri’ni önce rüyada sonra camide görmüş, o Hüseyin Hilmi Efendi’yi kendisine çekmiştir. O büyük zata talebe olmuş, 1929 yılından 1943 yılına kadar 14 sene kendilerinden ilim ve feyz almıştır” diye konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ SUBAYLAR YETİŞTİRDİ

Işık’ın, Bursa, Kuleli ve Erzincan Askeri Liseleri’nde uzun seneler kimya dersi okutarak yüzlerce subaya hocalık yaptığını belirten Ayvallı, “Çok kıymetli insanlar yetiştirmiştir. Onun yetiştirdiği emekli albaylardan burada da bazılarını görüyorum. 1960’da paşa rütbesi ile emekli olduktan sonra İstanbul Vefa Lisesi, Fatih İmam Hatip Okulu, Cağaloğlu ve Bakırköy Sanat Enstitüsü’nde hocalık yapıp çok sayıda imanlı genç yetiştirmiştir. O gençlerden bazıları şimdi devletin önemli kademelerinde hizmet etmektedirler. 1962 senesinde Yeşilköy’de merkez eczanesini satın almış, sahibi olarak uzun seneler halkın sıhhatine hizmet etmiştir. Başta Tam İlmihal Se’âdet-i Ebediyye kitabı olmak üzere 14 Türkçe ve bunların tercümeleri olan diğer dillerdeki çok sayıda kitabı var. Hakikat Kitabevi’nde kendi hazırladığı 150 kadar kitabı bulunmaktadır. Bunlar her yere dağılmaktadır. Nakli esas aldığı, içinde kendi şahsi düşünceleri bulunmadığı için kitapları kıymetlidir” dedi.

Gecenin sonunda Ramazan Ayvallı vatandaşlardan büyük alkış aldı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, konuşmasının sonunda Ramazan Ayvallı’ya çiçek takdim etti. Programın ardından Grup Genç de seslendirdikleri ezgilerle Esenlerlilere Ramazan coşkusunu bir kez daha yaşattı.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir