6 Aralık 2023 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Hoş geldin ya şeh-ri ramazan

Hoş geldin ya şeh-ri ramazan

Esenler Belediyesi, 11 Ayın Sultanı Ramazanda, Esenlerlilere çeşitli etkinlikler sunacak.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden özel etkinlikler hazırlayan Esenler Belediyesi, Ramazan ayı programını düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı. Esenler Belediyesi Başkanı M. Tevfik Göksu’nun programı bizzat aktardığı toplantıda, basın mensuplarının ilgisi dikkat çekti. Esenler’de bir klasik haline gelen, Türkiye’nin en kalabalık ve en uzun iftar sofrasının bu sene 100 bin kişi ile kurulacağını belirten Göksu, bu yıl Sudan, Somali ve Bingazi’de de iftarlar vereceklerini söyledi.

Basın Toplantısı Ramazan davulcularının söyledikleri manilerle başladı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ramazan ayının her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenler de coşku ile kutlanacağını belirtti. Birlik ve beraberlik içerisinde Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerin düzenleneceği Esenler de, vatandaşların 29 gün boyunca birbirinden farklı ve ilginç organizasyonlarla güzel bir Ramazan yaşamanın sevincine ortak olacaklarını dile getiren Göksu, bu sene “Bereketimiz Kardeşliğimizdedir” konseptiyle yapılacak olan Ramazan projelerini anlatarak konuşmasına devam etti. “Bu şehrin emanetini üstlendiysek, bu şehirde hiç kimsenin aç ve açıkta kalmaması gerekiyor” diyen Göksu, iftar saati olduğunda Esenler’de yaşayan hiç kimsenin ‘Ben bugün ne yiyeceğim” diye düşünmek zorunda kalmayacağını ifade etti.
Göksu:” Yoksullara iftar vermek için biz yoksul’un ayağına gideceğiz.” 
Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Esenler’i ilkleri yapamaya hazır bir ilçe haline getirdiklerini belirten Göksu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan çadırları kurmayacaklarını vurguladı. Ramazan çadırları yerine, Esenler’deki yoksulları tek tek tespit ederek “Eve Teslim İftar” projesini hayata geçireceklerini söyleyen Göksu, “Her yoksulun evine iftara yarım saat kala 4 çeşit sıcak yemek ulaştıracağız. Yoksullara iftar vermek için biz yoksul’un ayağına gideceğiz.” dedi. Eve teslim iftar projesi ile günde 3 bin aileye iftar için hizmet edeceklerini vurgulayan Göksu, Ramazan’da Esenler Belediyesi’ni saat 15.00- 17.00 saatleri arasında 440 11 26 numaralı telefondan arayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik de “Alo İftar” projesini uygulayacaklarını belirtti.
“Alo Sahur”
Alo İftar hattı projesi ile belediye ekiplerinin, kendilerine ulaşan ailelere özel araçlarla ve motorize ekiple sıcak yemekleri ulaştıracaklarını söyleyen Göksu, iftarların yanı sıra sahur vaktine de özel Alo Sahur projesine başlayacaklarını belirterek, “444 00 73 nolu telefondan kayıt olan Esenlerlileri, imsaktan makul bir süre önce telefonla uyandıracağız. İlk sahurlarında ney dinletisi eşliğinde benim sesimle uyanacaklar. Daha sonraki günlerde ise; davul eşliğinde okunan maninin sesi ile sahura kalkacaklar” dedi. Her Mahallede İftar
Ramazanın hayatımıza bereketiyle geldiğini söyleyen Göksu, Ramazan ayında hayata geçecek olan bir diğer proje “Konu komşu İftardayız” projesi olduğunu vurguladı. Esenler’in her mahallesinde her akşam iftar programları yapacaklarını belirten Göksu, “Bu iftarların en önemli özelliği; konu komşu herkesin hep birlikte iftar sofrasına oturacak olması” dedi.“ İftar programlarının iftar saatinden itibaren gece yarısına kadar devam edeceğine de dikkat çeken Göksu, Esenler’de gecelerin de hareketli olacağını vurgulayarak, “Sahur’dan Sehere” projesi ile her akşam seher vaktine kadar sohbet programları ile çeşitli etkinliklerin yapılacağını belirtti. Göksu, Ramazan ayı boyunca çocuklara yönelik bir çok animasyon ve programların da yapılacağını kaydetti.
“Dünya Esenler iftarında buluşacak”
Esenler halkının, Ramazanın bereketini her türlü yaşayacağını belirten Göksu, Esenler’de geleneksel hale gelen Türkiye’nin en kalabalık ve en uzun iftar sofrasının da yine kurulacağının müjdesini verdi. Bu yıl 100 bin kişiyi aynı iftar sofrasında buluşturacaklarını vurgulayan Göksu, 20 Ağustos 2011 tarihinde yapılacak olan “Dünya Esenler iftarında buluşuyor” projesi ile Sudan’da Somali’de ve Filistin’de yaşayan yoksulların yanı sıra Çeçenistan’daki mülteciler ile Avrupanı farklı ülkelerinden gelen diplomatların, katılımıyla dünyanın renklerinin Esenler’de bir araya geleceğini belirtti. Göksu, kurulacak olan toplam 12 km uzunluğundaki iftar sofrasının ise; Türkiye’nin 7 bölgesine özgü yemekleriyle ve Suudi Arabistan, Medine ve Kudüs’te gelecek olan hurma, zeytin ve zemzem sularıyla donatılacağına dikkat çekti. İftara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağını da söyleyen Göksu, “Esenler, bütün hücrelerinde Ramazan’ın bereketini hissedecek” dedi.
Göksu:” 500 bin kişiyle hep birlikte bayramlaşacağız.”
Göksu, Ramazan ayından sonra başlayacak olan Ramazan bayramında, yoksul ailelerin çocuklarına bayramlıklar dağıtacaklarını söyleyerek, “Onlar da bu bayrama ütülü pantolonları ve boyalı ayakkabılarıyla girecek. Babaları onları ‘Sana bayramlık getirdim’ diye kucaklayacak. Bu bayramda Esenler’de mahsun kalan bir fert kalmayacak. 500 bin kişiyle hep birlikte bayramlaşacağız.” diye konuştu.

Sudan, Somali ve Bingazi’de iftar
Göksu, Sudan, Somali ve Bingazi’de iftar vereceğiz. Afrika’daki açlıkla ilgili bir kampanya da başlatıyoruz. Edim iyilik kapısını Afrika’ya da açacağız.” dedi.

M. Tevfik Göksu nun konuşmasının ardından, toplantıya katılan basın mensuplarına şerbet ikram edildi ve toplantı sona erdi.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir