23 Eylül 2023 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Gines rekorlar kitabına girmeye 2 saat kaldı.

Gines rekorlar kitabına girmeye 2 saat kaldı.

Tarih 21 Ağustos 2010 Cumartesi. Saat 20.04, Esenler için “rekor” vakti. Esenler Belediyesi, 10 kilometrelik bir uzunlukta, 7 bin masa ile “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası”nı kurarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor. Rekor denemesi için tüm hazırlıklar tamamlanarak 21 Ağustos’un iftar vakti beklenmeye başlandı.

Tüm hazırlıklar tamamlandı ve şimdi Esenler için “rekor” vakti. Esenler Belediyesi’nin 21 Ağustos 2010 Cumartesi günü “Dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası”nı kurmak için gerekli çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu rekordan emin görünüyor ve, “Esenler halkı şimdiye kadar bizi hiç yarı yolda bırakmadı. 21 Ağustos’ta da toplu iftarımıza tahminlerimizin üzerinde bir katılım olacağını düşünüyorum” dedi.

Cadde çift yönlü trafiğe kapatılacak

Geçtiğimiz sene “Bir sofra da sen kur” davetiyle yaklaşık 15 bin Esenlerli’yi aynı sofrada buluşturan ve bu sene bir çok belediyeye örnek olan uygulamada Esenler Belediyesi, bu sene bir rekor denemesi hedefliyor. Bu Ramazan’da da “Türkiye Esenler iftarında buluşuyor” sloganıyla harekete geçen Esenler Belediyesi bu sene rakamları üçe katlayarak şu anda 15 bin kişi ile Dubai’nin elinde bulunan “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası” rekoruna Esenler ismini yazdırmak istiyor. Rekorluk iftar sofrası, geçtiğimiz sene olduğu gibi yine ilçenin en merkezi caddesi olan Atışalanı Caddesi ile devamında bulunun ve Esenler’in trafiğe kapalı tek caddesi olan Davutpaşa Caddesi’ne kurulacak. Ancak, Atışalanı Caddesi’nde sofra kurulan alan daha da uzatıldı. Ayrıca, geçene senenin aksine bu yıl caddenin tamamı trafiğe kapatılarak gidiş-geliş her iki yönde, üç şerit halinde masa kurulacak. Böylece Esenler’in bir ucundan diğer ucuna kadar kapsayacak ve yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki iftar sofrasında, 7 bin masada yaklaşık 40 bin kişi aynı anda, aynı sofrada iftar açmış olacak.

Sofra belediye ile ortak kurulacak

Rekor denemesi ile ilgili bilgi veren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, uygulamada esas olanın vatandaşların kendi yemekleri ile iftara katılmaları olduğunu ancak, takviye maiyetinde belediyenin de yemek, pilav, tatlı, su, ayran ve iftariyelik dağıtacağını söyledi. Esenler’de bir gelenek oluşturmaya çalıştıklarını ve ilk yıl denemesinde umduklarının üzerinde bir iştirak olduğunu kaydeden Göksu, “Allah’a şükür bu yıl görüyoruz ki, uygulamamız İstanbul’da bir çok belediyeye örnek oldu. Elbette bir hayra öncülük etmek bizleri son derece mutlu ediyor” dedi.

Türkiye’nin renkleri bu iftarda

21 Ağustos’taki “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası” için tüm hazırlıkların tamamlandığını vurgulayan M. Tevfik Göksu, “Gerek ikram, gerekse trafik, güvenlik ve organize ile ilgili olsun tüm tedbirlerimizi aldık. Büyükşehir Belediyemizden zabıta takviyesi istedik. Hiçbir sıkıntı olmadan o gün misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Türkiye’nin tüm renkleri bu iftarda buluşacak” diye konuştu.

Esenler bizi yarı yolda bırakmaz

Rekordan emin görünen Başkan Göksu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Esenler halkı çok kadirşinas. Şimdiye kadar bizi hiç yarı yolda bırakmadı. Bu projemizde de yanımızda olacaklarına gönülden inanıyorum. Özellikle mahalli derneklerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın büyük desteği olacak. Türkiye’nin 81 ilinden vatandaşımızın yaşadığı Esenler’de kurulu bulunan tüm mahalli dernekler, üyeleri ile o gün iftarımızda olacak. Bunun için (Türkiye Esenler iftarında buluşuyor) dedik. Sofralarımızda, vatandaşlarımızın evlerinde hazırlayıp getirdikleri yemeklerle tüm yörelerimizin damak tatlarından örnekler bulunacak. Belki de bu yönüyle de ayrı bir rekora daha imza atacağız. En çok çeşit yemeğinin bir arada bulunduğu böyle başka bir iftar sofrası görmek mümkün olmaz”.

Guinness “Esenler” yazacak

Rekor denemesi hazırlıklarının aylar öncesinden başladığını Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri ile gerekli yazışma ve prosedürlerin yerine getirildiğini söyleyen Göksu, “O gün Guinness’den 50 gözlemci gelecek ve gerekli ölçümlerini yapacaklar. Esenler halkının bu rekoru kıracağına gönülden inanıyorum. Yani 21 Ağustos’tan sonra Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en uzun ve en kalabalık iftar sofrası bölümünde Esenler yazacak. Böylece Esenlerimizi hem dünya literatürüne yerleştireceğiz, hem de binlerce hemşehrimizle aynı sofrada iftar açarak dostluğu, barışı ve kardeşliği pekiştirerek birlikte daha iyi olduğumuzu ispat edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Rakamlarla Rekor Sofrası:

Uzunluğu: 10.240 metre

Kurulacak masa sayısı: 7020

Sandalye sayısı: 42.120

Pişirilecek pilav: 10 ton

Pişirilecek et: 8 ton

Dağıtılacak su: 100 bin adet

Dağıtılacak ayran: 45 bin adet

Dağıtılacak meyve suyu: 45 bin adet

Dağıtılacak tatlı: 1.500 tepsi baklava

Görev yapacak kolluk: 1.900

Görev yapacak garson: 1.000

Guinness görevlisi: 50 kişi

[ad#Kusursuzweb2]

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

1xBet Yeni Adresi Giriş 1XBET GÜNCEL GİRİŞ ADRESİ 1 xBet Mobil Giriş Yeni Giriş Adres

1xBet Türkiye Güvenli Giriş Adresi! Content Yeni giriş 1xbet nasıl? Uygulama Mobil Uygulama Günün Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir