7 Aralık 2023 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Seçime bir yıl kaldı:Kentsel dönüşüm hızlandı.

Seçime bir yıl kaldı:Kentsel dönüşüm hızlandı.

Esenler Belediyesi kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Namık Kemal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel yenileme ilgili mahalleye tarihi bir fırsat sunduklarını söyledi.

Van depreminin ardından ülkenin her yerinde hız kazanan kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar bir dünya başkenti İstanbul’un tüm ilçelerinde de süratle sürdürülüyor. Bu çalışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı ilçelerden birisi de Esenler. Esenler Belediyesi, mahalle bazında kentsel yenileme projeleri uyguluyor. Turgut Reis, Oruç Reis, Çiftehavuzlar ve Havaalanı Mahallesi’nden sonra şimdi de Namık Kemal Mahallesi’nde bir dizi çalışma yürütmek isteyen Esenler Belediyesi, konunun Belediye Meclisi’nde görüşülmesinden önce mahalle sakinlerine bilgi verdi onların görüşlerini aldı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda Namık Kemal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve Başkan Yardımcıları Bülent Babaoğlu ile Orhan Oğuz Türk, 06 Eylül Perşembe günü Belediye Meclisi’nde görüşülmesi planlanan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi, onların görüşlerini aldı.

Namık Kemal Mahallesi sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya kentsel dönüşümün önemini anlatarak başlayan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Perşembe günü Esenler ilçesinin yeni planlarının Belediye Meclisi’nde görüşüleceğini, bu planların meclisten geçmeden önce mahalle sakinlerine tarihi bir fırsat sunulduğunu söyledi. Şu andaki mevcut imar planlarına göre Namık Kemal Mahallesi’nin kat yüksekliğinin 9.50 olduğunu söyleyen Göksu, mahalle sakinlerinin ‘biz binalarımızı yıkıp yeniden yapacağız’ demeleri halinde kat yüksekliğini 12.50’ye çıkartacaklarını açıkladı. Bu sayede şu andaki resmi kat izni olan 3’ün 4’e çıkartılacağını kaydeden Göksu; “İmar planları yapılırken Namık Kemal Mahallesi’ne bu anlamda haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Bu nedenle de sizlere böyle tarihi bir fırsat sunuyoruz. Bu sizin bize vereceğiniz sözle de olur. Bizim planlara ‘bir süre takdirinde binasını yıkacak olanlar bundan istifade eder, yıkmayanlarsa istifade edemez’ şeklinde not koyarak da olur” dedi.

Arzu ettikleri şeyin Esenler’de dönüşümün sağlanması ve halkın deprem riski taşımayan konutlarda oturması olduğunu vurgulayan Göksu, “Bu tamamıyla sizin için tasarlanmış bir fırsattır” diyerek konunun önemini bir kez daha vurguladı. Planların ilk önce Belediye Meclisi’nden geçeceğini, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi’ne gideceğini ifade eden Göksu, konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni de ikna etmek istediklerini söyledi.

Toplantı, Başkan Göksu’nun açıklamalarının ardından mahalle sakinlerini konuyla ilgili merak ettikleri konularla ilgili yönelttiği soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yorum

  1. Nene hatun mahallesi için ne zaman karar çıkacak ve uygulanacak?Depremin olması insanların ölmesi mi lazım bişeylerin yapılabilmesi için,umarım yetkililer okuyordur,deprem olursa evlerin yarısından fazlası yıkılır,herkes biliyorki deprem öncesi yapılan evlerin çoğu deniz kumu dökme çimento ile yapıldı.ilk yardım için bu kadar kişiye de koşulamayacaktır enkaz edebiyatı yapmak istemiyorum ama görünen gerçekler var.İstanbul’un en büyük nufuslu 2. ilçesinin en büyük mahallesinden bahsediyorum ve diğer mahalleler içinde geçerli.Akılcı düşünmek gerekir bir depremin yaratacağı maliyet ve kayıp kentsel dönüşüm için harcanacak paradan kat ve kat fazladır.Büyük depremin üstünden 13 sene geçti şu ana kadar yapılanmanın bitmesi gerekirken halen 2 mahallenin izninin çıkması bekleniyor onların bitmesi ve yenileri için onay alınması derken düşünemiyorum.Lütfen yöneticilerimiz size inanıyor ve güveniyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir