18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ortam bir den gerildi

Ortam bir den gerildi

                              Ortam bir den gerildi                                                   Esenler Menderes mahallesin’de başlanmak istenen Kentsel Dönüşüm çalışmaları sonunda rantsal dönüşüm hissettiklerini ifade eden halka Esenler Belediye başkan yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın bilme’den ezbere konuşmayın şeklin’de uyarısına vatandaşlar sert tepki gösterdi.Toplantı sonunda gazetemize konuşan halk “Aslın’da Ömer Çetinkaya’nın bu şekil de konuşması gerekmezdi.Tabiki biz vatandaşlar olarak  kendi çıkarlarımız dan ziyade mağdur olmamamız yönünde garanti almamız gereken bazı endişelerimiz vardı.Haklı olarak bunu dile getirince sayın: Çetinkaya hemen tepki gösterdi.Biz buna çok kırıldık çünkü bura da tepki göstermesi gereken en son kişi Çetinkaya olmalıydı.Bunu gelecek yıl seçimler’de biz de göz den geçireceğiz”dediler.   Esenler Dörtyol meydan genişletme çalışmaların’dan sonra meydana yakın alanlarda ki binaların “KİPTAŞ “aracılığıyla yenilenmesi çalışmalarına başlandı.
Esenler belediye başkan yardımcıları Ömer Çetinkaya, Bülent Babaoğlu ve Kiptaş yetkilileri Esenler dört yol daki hak sahipleri ile  Esenler merkez camii karşısın’daki dijital kütüphane’de bir araya gelerek yapılacak olan  kentsel dönüşümü görüştüler.
 
Biz ergenekon suçlusumuyuz .Görüşmeler için belediye yetkililerinin vatandaşları   saat 15. 00 de evlerine gelerek   saat 18.00 da toplantı olacağını söylemeleri  ise  yine kat maliklerinin tepkisine neden oldu. Toplantının başın da hak sahiplerin den biri bizi ne kadar ciddiyetsiz  çalışıyorsunuz bi işler yangından mal kaçırır misali olurmu hiç? Bu kadar önemli bir konu için   bizleri 3 saat önceden  toplantı var diye apar topar çağırmanızı hiç tasvip etmiyoruz  biz ergenekon suçlusumuyuz dediler. Vatandaşların çoğunun aynı görüşe sahip olması yetkilileri sıkıntıya soktu.Kiptaş Yetkilisi 100 M2 75m2 VereceğizDörtyol’da uygulanması planlanan proje için ilk toplantıda belediye ve KİPTAŞ yetkililerince vatandaşın nabız yoklama toplantısında 100 m.2 olana 75 m.2 yer verilecek. Bu tekliften sonra vatandaşa uygulanacak proje için her hak sahibi ile bire bir görüşmeler yapılarak teklif verilecek. Bu görüşmeler sonucun da hak sahiplerinin çoğunluğu kabul ederse proje uygulamaya geçecek. Kabul etmeyen hak sahiplerine ise kamulaştırma yapılacağı söylendi. Arsaya arsa bedeli değil enkaz bedeli vereceğiz
Görüşmeler’de açılış konuşmasını ,Bülent Babaoğlu yaptı. Babaoğlu “her şeyi sizlerle istişare ederek çözmek istiyoruz, bir metot geliştirdik onun için sizleri buraya çağırdık sizin görüş ve önerilerinizi alacağız. Yaptığımız projelendirme çalışmalarını sizlere anlatacağız.
“Burada arsaya arsa bedeli değil enkaz bedeli vereceğiz, arsalarınız temizlendikten sonra imarı halledeceğiz, sonra çıkacak arsaların kat karşılığında oranını belirleyeceğiz. Burada tüm binalar yıkılmış olsaydı, imarlar belirlenseydi hakkınıza düşecek miktarı size söylerdim.
Şimdi size söyleyeceklerim bir arsa düşünün on metre ama kuruluşu yetmiş metre üzerinde dört daire var ve kaçak, şimdi bu binaları yıkacağız ve size enkaz bedelini ödeyeceğiz, sonrada hakkınıza düşen miktarı söyleyeceğiz. Yani eşitlik ilkesi uygulaması yapacağız. Tüm parselleri kendi ölçeğinde değerlendirerek kimseyi mağdur etmeden burayı dönüştüreceğiz”Sizin dairelerinizi zorla alacak değiliz.
Ömer Çetinkaya ise vatandaşların tepkisi üzerine “mesele sizin dairenizin değerli olup olmaması değil biz sizin dairelerinizi zorla alacak değiliz. Esenler belediyesinin tek çıkarı Esenleri güzelleştirmek olacaktır amaç para kazanmak olmayacaktır. Cami önüne bir meydan yapılacak meydanın altına otopark, bir iş merkezi, belirlediğimiz noktalarda yükselen bloklar şeklinde binalar yapılacak. Esenler yaşanılabilir bir yer haline getirilecektir”Mağdur ettiniz , kentsel dönüşümü beceremediniz”
Hak sahipleri tepkili söz alan bazı vatandaşlar ise “bizleri yok sayarak bir anda karar verdiniz ve buraya topladınız, bizi neden önceden aramadınız, bizim kaygılarımız var. Esenlerin en güzel yerindeyiz, sizler daha önce Turgut Reis ve Oruç Reis mahallelerinde kent dönüşüm yapmaya kalktınız   biz ise aldığımız duyumlara göre oradakileri mağdur  etmişsiniz.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir