7 Aralık 2023 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’in kentsel dönüşümü buradan yönetilecek

Esenler’in kentsel dönüşümü buradan yönetilecek

Ürettiği projelerle ilçenin kentsel dönüşüm üssü olacak Esenler Şehir Düşünce Merkezi’nin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Şehir Düşünce Merkezi’nin Esenler’e değer katacağını söyledi. Esenler’e dair kalıcı düşünceler ve çözümler üretmek ve Esenler Kent Kimliğini oluşturmak amacıyla Esenler Belediyesi tarafından kurulan Şehir Düşünce Merkezi düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.
Oruçreis Merkezi’nde gerçekleşen törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eşi Gül Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul il Başkan Yardımcısı Selim Temurci, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Bülent Turan ile Nurettin Nebati, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Programda ilk konuşmayı yapan Şehir Düşünce Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mazhar Mahir, Şehir Düşünce Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyerek, bu merkezde günümüzde şehirlerde birlikte yaşamanın nasıl olması hakkında fikirler üretileceğini söyledi.

SOSYAL, KÜLTÜREL VE FİZİKSEL TASARIMLAR YAPILACAK

Törende konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Türkiye’de bir ilk olan Şehir Düşünce Merkezi’nde şehir üzerine hem akademik çalışmaların yapılacağını hem de şehrin tıkanan nefes borularını açacağını belirtti. Şehir Düşünce Merkezi’nde kurulan atölyelerde Esenlerle ilgili projeler üreteceklerini ve bu projeleri Esenler’de uygulayacaklarını belirtti. Şehir Düşünce Merkezi’nde alanlarında uzman akademisyenlerin yanı sıra şehir adına katkı üreten herkesin görev yapacağını vurgulayan Göksu, “Esenler, akademik olarak özellikle sosyolojik anlamda üzerinde durulması gereken bir ilçe” dedi. İstanbul’un merkezinde yer alan Esenler’e Şehir Düşünce Merkezi’nin katkı sağlayacağını belirten Göksu, Merkezde sosyal, kültürel ve fiziki dönüşümle ilgili tasarımların yapılacağını söyledi. Şehir Düşünce Merkezi’nin kentsel dönüşüm üssü olacağını vurgulayan Göksu, kentsel dönüşümle dair bütün tasarımların burada yapılacağını ve kentsel dönüşümle ilgili aşamaların buradan yürütüleceğini belirtti.
Konuşmasına Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi vererek devam eden Göksu, halkın da kentsel dönüşüme büyük destek verdiğine dikkat çekti. Göksu, törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da bu merkeze destek vereceğini düşündüğünü belirterek, Bakan Bayraktar’ın törene katılmasından çok mutlu olduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

ŞEHRİN SORUNLARINA RASYONEL ÇÖZÜM ÜRETİLECEK

Göksu’nun ardından konuşma yapan AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Selim Temur ise; Şehir Düşünce Merkezi’nin şehrin sorunlarına rasyonel, mantıklı çözümler üretecek bir merkez olduğunu söyleyerek, böyle bir merkezi Türkiye’ye kazandıran Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya teşekkür etti.

Tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun konuşmasıyla devam etti. Çok farklı bir merkezin açılışını yapacaklarını belirterek konuşmasına başlayan Vali Mutlu, Esenler’de bugüne kadar çok farklı hizmet alanlarının açılışlarını yaptıklarını; ancak bugün çok daha anlamlı ve değerli bir merkezin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Medeniyet kavramına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Mutlu, güç, sanat ve düşüncenin medeniyetin olmazsa olmaz 3 önemli unsuru olduğunu ifade etti. Sanatçıların ve sanat merkezlerimizin sayısının her geçen gün artmasına rağmen düşünce merkezlerimizin oluşturmasında zayıflıklar olduğuna dikkat çeken Mutlu, “ Haksızlık yapmak istemem bu alanda bazı çalışmalar yapılıyor. Ancak ilk defa bir belediye bazında böyle bir çalışma yapıldığına şahit oluyorum. Bunun önemli bir kapı oluşturacağına inanıyorum. Burada üretilecek fikir ve düşünceler başta Esenler olmak üzere İstanbullumuzda ciddi dönüşümlere neden olacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HAYAL KURMAK, DÜŞÜNMEK LAZIM

Vali Mutlu’nun ardından törende son konuşmayı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise; konuşmasına Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ederek başladı. “Bazı insanlar var gittiği yerlerden istifade ederler; ama Tevfik Bey Esenler’e geldi burada çok müthiş ve güzel çalışmalar yaptı. Böyle bir yerin Esenler başta olmak üzere İstanbul’a kazandırılmasını sağladı” diyen Bakan Bayraktar, Şehir Düşünce Merkezi’nin çok değişik ve güzel bir fikir olduğunu söyledi. Çarpıcı işler yapmanın önemli olduğunu belirten Bayraktar, Düşünce merkezi’nin de böyle bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Hayalci olmak ne kadar kötüyse hayal etmek de o kadar elzem bir şeydir . Hayal kurmak, düşünmek lazım” dedi. Şehirleşmenin tüm dünyada giderek arttığına vurgu yaparak konuşmasına devam eden Bayraktar, dünya nüfusunun yaklaşık yarısının şehirlerde yaşadığını ifade ederek, Türkiye’de 9-10 yılda dünya tarihinin sahip olması gereken tarzda şehirleşme hareketleri olduğunu ve bunun sonucunda da kentsel dönüşümün başladığını ifade etti. Türkiye’nin 250 noktasında TOKİ’nin kentsel dönüşüm yapma gayreti olduğunu anlatan Bayraktar, “Bina stokumuzu yenilemeliyiz ki gerçekten gelişmiş bir ülke olalım. Gelişmiş bir ülke olmanın tüm fonksiyonlarını yerine getirelim. Herkesin desteğine ihtiyacımız var.”diye konuştu.
Bayraktar’a, konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu, günün anısına bir hediye takdim etti. Tören, Şehir Düşünce Merkezi’nin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından merkezin gezilmesiyle sona erdi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir