22 Haziran 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Göksu’dan basına iftar

Göksu’dan basına iftar

Esenler Belediyesi’nin geleneksel basın iftarında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Biz Esenler de toplumsal motivasyonu sağladık.  Esenler kendi içinde dönüşümü yapmaya başladı” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ulusal ve yerel yayın yapan basın kuruluşlarının mensuplarıyla iftar sofrasında bir araya geldi. Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleşen iftar yemeğine çok sayıda gazeteci katıldı. Keyifli bir sohbet havasında geçen iftar yemeği sonrasında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  İstanbul’un en genç nüfusuna sahip Esenler’in en yüksek yapılaşmaya sahip bir ilçe olduğunu belirtti.  İstanbul’un tam ortasında yer alan Esenler’de son 2,5 yıl içinde ciddi değişimler yaşandığına dikkat çeken Göksu, “Esenler, kabuğunu kırdı ve kendi değişimini kendisi üretmeye başladı” dedi. Fiziksel, sosyal ve kültürel dönüşümler sayesinde Esenler’deki algının değiştiğini ve Esenlerlilerin kendi şehirlerine sahip çıkmaya başladıklarını söyleyen Göksu, hayata geçen projelerden örnekler vererek konuşmasına devam etti.  Özellikle sosyal dönüşüm anlamında ciddi atılımlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Göksu, Esenler’de hayatlarında hiç deniz görmemiş çocukları İstanbul’un doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle buluşturarak sosyal dönüşüme başladıklarını vurguladı. Esenler’de fiziki projelerin de hız kazandığını söyleyen Göksu, 2013 yılı itibariyle Esenler’de bütün kamu binası sorununun biteceğini müjdeledi.
 “Şu ana kadar başlamayan hiçbir proje yok” diyen Göksu; Esenler Belediyesi, Merkezi Hükümet ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler için ortaklaşa yaptığı yatırımlar toplamının 1 milyon dolar olduğunu söyledi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün Nisan ayı verilerine göre;  İstanbul’da suç  işleme oranının en düşük yaşandığı ilçenin Esenler olduğunu da  hatırlatan Göksu, Yüzde 100 Hayat projesi ile madde bağımlısı gençleri sokaklardan ve uyuşturucu batağından kurtarıp onları iş sahibi yaptıklarını, Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri (ESGEV) projesiyle de çocukları sosyal projelere dahil ettiklerini söyledi.

Her vatandaşa bir temsilci
Esenler’de hayata geçen projeleri anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, Türkiye’de en kapsamlı geri dönüşüm yapabilen ilçenin Esenler olduğunu vurgulayarak, her yıl eğitim- öğretim yılı başında geri dönüşümden elde edilen defterleri öğrencilere bedava dağıttıklarını söyledi. Esenler halkının belediyeye verdiği destekle projelerin tüm hızıyla devam ettiğini belirten Göksu, “Halkla aramızda bir bütünleşme sağlandığı için ortaya koyduğumuz tüm projeler, başarılı bir şekilde yürütülüyor. Esenler’ deki tüm projelere halkın interaktif bir katılımı var” dedi.
Önümüzdeki günlerde Esenler’de her bir vatandaşın Esenler Belediyesi’nde bir temsilcisi olacağını haber veren Göksu, vatandaşın aklına gelen bütün hizmetlerle ilgili belediyeye telefon ederek bilgi alacağı bir temsilcisinin olacağını söyledi. 

156 binaya Osmanlı mimarisi
Esenler’deki binalara cephe giydirme projesinin devam ettiğini hatırlatan Göksu, Güzel Esenler Projesi ile de otobanın kenarında kalan binaların cephelerini Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun olarak giydireceklerini söyledi.  Toplam 156 binanın cephe giydirme çalışmaları tamamlandıktan sonra Esenler’in bambaşka bir görünüm kazanacağını vurgulayan Göksu, “ Esenler’i tanıyamayacaksınız. Kendinizi bir Osmanlı şehrine girmiş gibi hissedeceksiniz” dedi. Göksu, projenin turizm açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Somali için 250 bin kişilik iftar
“Biz Esenler’de toplumsal motivasyonu sağladık.  Esenler kendi içinde dönüşümü yapmaya başladı” diyen Göksu, konuşmasına her yıl Ramazan ayında yapılan Türkiye’nin en büyük iftar sofrasını bu yıl Somali’ye taşıyacaklarını anlatarak devam etti. Afrika’da yaşanan kıtlık felaketine bir nebze de olsa katkıda bulunmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Göksu, “Hedefimiz Somali’de 100 bin kişilik iftar sofrası kurmaktı. Ama şu anda başlattığımız yardım kampanyası ile 250 bin kişilik iftara ulaştık” dedi. Esenler halkıyla beraber Ramazan ayı sonuna kadar Somali’ye 1 milyon TL nakit yardımı yapacaklarını da belirten Göksu, 4 tır dolusu ayni yardımları da Somali’ye ulaştıracaklarını kaydetti.
Esenler’de yapılan tüm çalışmaların kamuoyuna duyurulması ve paylaşılması anlamında basın mensuplarına çok önemli görevler düştüğünü belirten Göksu,  “İstanbul’un merkezi Esenler’de değişime başladık. Bu değişim devam edecek. Herkesten Esenler’deki bu değişim ve dönüşüme katkı sağlamanızı bekliyoruz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir