24 Nisan 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Kent konseyin komisyonundan 35 öneri geçti

Kent konseyin komisyonundan 35 öneri geçti

Komisyonlardan Konsey’e 35 teklif
 

Esenler Belediyesi Kent Konseyi’nin 8. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Esenler Belediye Başkanı ve Esenler Kent Konseyi Başkanı M. Tevfik Göksu Başkanlığı’nda gerçekleştirilen Genel Kurul’a Kent Konseyi komisyonlarından toplam 35 teklif geldi. Tekliflerin, Esenler Belediye Meclisi’ne sunulması oy birliği ile kabul edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Esenler Belediyesi Kent Konseyi 8. Genel Kurulu’nda Kent Konseyi Genel Sekreteri Şevket Topdemir,  Kent Konseyi Yönergesi ve Kent Konseyi çalışmaları hakkında Genel Kurul’a bilgi verdi. Daha sonra Esenler Belediyesi Kent Konseyi üyeleri Şuayip  Vardar, Nadim Yılmaz, Ali Durgun, Kerem Gümüştekin, Sıtkı Ada, Mustafa Kaplan, Ahmet Fidan ve Burhan Kocaman, komisyon çalışmaları hakkında görüşlerini açıkladılar.

 

Toplam 35 teklif

Esenler Belediyesi Kent Konseyi 8. Genel Kurulu’na Yaşlılar ve Özürlüler Komisyonu’ndan 9, Çevre ve Trafik Komisyonu’ndan 5, Doğal Afetler Komisyonu’ndan 11, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Komisyonu’ndan 3 ve Esnafa Komisyonu’ndan 7 olmak üzere toplam 35 teklif sunuldu. Komisyonlar, İlçe Afet Yönetim Merkezi’nin ayda bir tatbikat yapmasından minibüs ve taksi şoförlerinin eğitilmesine, Esenler’deki yaşlı ve özürlülerin tespitinden, emekliler lokalinin yapılmasına ve açıkta döne satışının yasaklanmasına kadar geniş bir yelpazede görüş ve öneriler dile getirildi. Komisyon tekliflerinin görüşülmesinin ardından, bu tekliflerin Esenler Belediye Meclisi gündemine getirilmesi oy birliği ile kabul edildi.  Genel Kurul’da ayrıca İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Komisyonu’nun 2011 yılında görevini tamamlayacağından bu komisyonun Avrupa Birliği Uyum Komisyonu şekline dönüştürülmesi teklifi de oy birliği ile kabul edildi.

Esenler Kent Konseyi 8. Genel Kurulu’nun kapanış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Göksu, tekliflerinden dolayı komisyon üyelerine teşekkür ettikten sonra, bunlardan uygulanabilir olanlarının hayata geçirileceğini söyledi. Komisyonlar tarafından verilen bu tekliflerin büyük bir kısmı ile ilgili Esenler Belediyesi’nin çalışması olduğunu hatırlatan Göksu, “Ancak yeni yaklaşımlar varsa bunları da dikkate alırız. Esenler’in güzelleşmesi ve gelişmesi için her zaman katkı almaya hazırız. Bunu da her zaman, her zemin ve her mekânda dile getiriyoruz” dedi.
           Daimi ruhsata devam

Göksu, daha sonra çeşitli konulardaki soruları cevaplandırdı. Esenler Belediyesi tarafından verilen daimi ruhsatların 5 yıl geçerli olduğuna dair endişelerin yersiz olduğunu kaydeden Göksu, “Biz bu ruhsatları daimi verdik. 5 yıllık diye bir şey yok. Bizim bu çalışmamız tüm belediyelere model oldu. İstanbul’dan ve Anadolu’dan bir çok belediye yetkilisi bu çalışmayı nasıl yaptığımızı gelip inceliyorlar. Esnafımıza söz verdiğimiz gibi bu konuyu çözdük.  Çünkü seçim zamanı esnafımızın en çok muzdarip olduğu konunun bu olduğunu gördük” dedi.

Her metrekaresi mahkeme kararıyla

Yeni yapılacak Esenler Belediye binası ile ilgili yöneltilen bir soruya da Göksu, “Belediye binasında iş merkezleri olacak diye bir şey demedim. Belediye binamız ile ilgili 3 ihale şartımız var. Projeler yarışacak, belediyeye verilecek imkânlar yarışacak, önce belediye binası yapılacak. Yaklaşık 15 trilyona mal olacak binayı en uygun ve en iyi şartlarda yapmayı hedefliyoruz. Buranın arsasının her metrekaresi de mahkeme kararıyla alınmıştır. Yok parasına vatandaş mağdur edilerek alındığı iddiası da doğru değildir” şeklinde konuştu.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, daha sonra yeni yapılacak okullardan, çevre düzenlemelerine, havai elektrik hatlarının yer altına alınmasından, İSKİ’nin dere ıslahlarına, kentsel yenilemeye kadar Esenler’de yürütülen çalışmalar hakkında Kent Konseyi üyelerine bilgi verdi. Göksu, şehrin siluetini değiştirecek çevre yollarına paralel binalarda yapılan giydirme çalışmalarını anlatırken de, “Şu anda 120 binadan 25’i tamamlandı. Şimdiye kadar yine aynı şekilde şehrin siluetini bozan toplam 305 binayı yıktık” dedi.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir