23 Eylül 2023 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / Odamızın Esenlere büyük katkıları olmuştur!

Odamızın Esenlere büyük katkıları olmuştur!

Odamızın Esenlere büyük katkıları olmuştur!

Esenlerin köyden kente geçiş sürecinin canlı tanıklarından ve bu süreçteki sıkıntıları bire bir yaşayanlardan bu günlerde de Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanlığı’nı yapan, geçmişte siyasette de Esenlere damgasını vuranlardan Önaldı Özsoy la geçmişten geleceğe dair yaptığımız söyleşi de birçok konuya değindik.

Odamızın Esenlere Büyük Katkıları Olmuştur!

Esenlerin köyden kente geçiş sürecinin canlı tanıklarından ve bu süreçteki sıkıntıları bire bir yaşayanlardan bu günlerde de Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanlığı’nı yapan, geçmişte siyasette de Esenlere damgasını vuranlardan Önaldı Özsoy la geçmişten geleceğe dair yaptığımız söyleşi de birçok konuya değindik.

Özsoy” Esenlere köyden şehre göç ettiğimizi zannederek aslın da köyümüzden farkı olmayan bir yere geldiğimizi gördük. Bamya tarlaları, incir bahçeleri, birkaç gecekondu, biraz uzağında mandıraları olan Jandarma Bölgesi etrafında askeri kışlaları ile, toprak yolları ile, rüzgarı bol olan ismini de buradan aldığını düşündüğümüz Esenler köyüne yerleştik. Sivil Toplum Örgütlerinin olmadığı ve zamanla yoğun göç alan Esenler biriken ihtiyaçlar ile günden güne çekilmez hal almaktaydı.

Anadolu’dan göç edenlerle aile bağlarımızı güçlendirdik
Esenlere geçmişten günümüze benim de katkılarım elbette olmuştur. Çünkü Esenler artık benim de vatanım ve yurdumdu. Zaman içerisin de kaynaştığımız bu köy insanı ile ve Anadolu’dan göç edenlerle aile bağlarımızı güçlendirerek sorunların üstesinden nasıl geliriz hesaplarını da zaman içerisin de yaptık. 1972 yılında, esnafların bir arada yaşayabilmesi ve soruların çözümü için esnaf ve sanatkârlar derneğini kurduk. Derneğimizin kurucularının zaman içerisinde Esenlere büyük katkıları olmuştur. Derneğimizin kurucularından İsmet Taşkın, Hasan Koç, Şuayip Vardar, Genç Ali Kaya ve nam-ı değer Seyfettin Caymaz (Barbaros)’dan ibaretti. 1978 yılın da Esenler köyden kente geçme kararı aldığında, Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Derneği görev alanını genişletmek için Esenler spor kulübünün ilk başkanlarından Halis Gürsoy başkanlığında seçime girmiştir. Bu seçimden 2 sene sonra ise Şinasi Zengin ile 5 sene yönetimin de görev yaptım. Dernekçilikte deneyimli sayılmazdım bu 5 sene süresi içerisin de dernekçiliği ve sosyal dayanışmayı öğrenerek Esnaf Kooperatifini kurduk. Bugün halan daha bu görevleri yürütmekteyim.

Esnafımızı, Bağ-kur’lu yapmak için kapı kapı dolaştık
Derneğin kuruluş yıllarında Esnaf Derneğine üye olmak bir hayli zordu. 1972 yılında Bağ-kur kurulmuştu. İnsanlarımızı, Esnafımızı, Bağ-kur’lu yapmak için kapı kapı dolaştık ve derneğimize üye olmalarını sağladık. O dönemler de dernek olan kurumumuz üye kayıtlarının çoğalması ile ve çıkan yasalarla oda olma hakkını kazandı. Bizler yaptığımız faaliyetler ile esnafımızın sorunlarını zaman zaman dile getirerek haklarını aram mücadelesi verdik. Örgütlü bir esnaf yapısı oluşturmuştuk, üye sayımız 18 binlere ulaşmıştı. Zaman içinde bu örgütlü yapının iktidarları korkuttuğundan olacak ki hem esnafımız hem odamızın küçültülerek faaliyetlerini kısıtlama içinde oldular. Bu günlerde ise 18 bin den 7500’e üye sayımızın düşmesi yaşanılan bu olumsuz süreçten kaynaklanmaktadır. Öyle ki, esnafımızı desteklemek için kredi veriyorduk. Yapılan baskılar ile ve takipler ile kooperatifçilik yapmamız zorlaştırılarak, esnafımız zorlamlar ile çok uluslu şirketlerin ağına düşürülerek finans kaynaklarımız kısıtlanmıştır.

Esnaf odaları sivil toplum kuruluşlarıdır
Bir yerde de halkı yönlendirenlerdir. Siyasette olmaları gerekir. Biz de siyasetin içinde olduk. Dedik ya Esenler köydü, köyden kente geçmesi gerekiyordu. Esenlerin ilk belediye başkanlığını kazanan Nadir Bayır’a güvendiğimizden ve inandığımızdan destek verdik. Sırası ile AP’den Mustafa Yumak sonra CHP’den Çetin Aksoy biz ilk göz ağrılarımızdı. Üçü de kısıtlı ve zor imkânlarla ellerinden geldiğince hizmet ettiler. Çalmadılar çaldırmadılar, Esenlerin hazine arazilerini korudular. Sonrası ise Mehmet Öcalan ve bugünkü belediye başkanı M. T. Göksu devlet imkânlarının bir hayli yapıldığı bu süreçte yapılanlar ortada. Önceden nüfus yoğunluğu azdı, donatı alanları ise çoktu. Şimdi ise nüfus yoğunluğu çoğaldı, donatı alanları azaldı. Donatı alanları ne oldu derseniz bunu da belediyenin arşivine girip takip etmemiz gerekiyor. Bu başkanların içinde en şansızı ise görev süresini tamamlayamadan askeri bir darbe ile görevinden uzaklaştırılan ama Esenlerden hiçbir zaman uzaklaştırılamayan Çetin Aksoy oldu.

Esenler iyi yönetilmedi
Bundan da en büyük zararı esnafımız çekti. 2002 yılına kadar esnafımızın durumu gerçekten iyiydi, fakat 2002’den sonra bir el esnafın bitirilmesi için gayret gösterdi ve başarılı oldu. Bunu da üye sayımıza baktığımız zaman görebiliyorsunuz. 2002 yılından sonra üye sayımız bir ara 2000’lere kadar düştü. Şimdilerde ise mecburiyetten üye olanlarla birlikte sayımız 7500’ler civarındadır. Esnafımız zor durumda. Kirasını ödeyemiyor. Bu nedenlerdir ki ithal esnaf patlaması oldu. Davutpaşa Caddesinin %80’i dışardan gelen insanların hâkimiyetinde. Çok uluslu şirketler eliyle açılan süpermarketler esnafımızı bitirdi. 6000 bakkal odamıza üye iken bugünlerde bu sayı 300 e düştü. Bakkalların kapanması ise yoksulun yoksulluğunu arttırdı. Eskiden bakkalların defteri vardı bu defterler yoksullara ait idi. Biz oda olarak İstanbul’da ki odalar içindeki borcu olmaya, parası olan bir konumdayız. Ama halkımız ve esnafımız aynı durumda değildir. Biz elimizden geldiğince esnafımıza hizmet etmek ve onların emrinde çalışma içerisindeyiz. Zamanın da vatandaşa daha kolay hizmet imkânları sunmak için bağ-kur şubesi açtık. Buraya gelen memurların tüm masraflarını ise odamız tarafından ödendi.

Artık yoruldum. Önümüzde ki kongre de aday olmayacağım. Beni en çok yoran Esenlerde ki esnafın zor şartlarda çalışması bir semttin zenginliği de, yoksulluğu da esnafının ekonomik durumuna bağlıdır” dedi.

Şahin: Böyle ulu bir çınarın yanın da çalışmaktan gurur duyuyorum
Esenler Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkan yardımcısı Şükrü Şahin “ Böyle ulu bir çınarın yanın da çalışmaktan gurur duyuyorum. Kendisinden bu güne kadar çok şey öğrendim. En azından ahiliği öğrendim. En bunalımlı anlarda ikili ilişkilerin nasıl yaşanacağını öğrendim. Esnafın sorunlarının giderilmesinde yapılacak mücadelenin, onurlu bir mücadele olduğunu öğrendim. Kendi ifadesi ile yaşlı olduğunu ve bu görevi bırakacağını söylüyor. Aslın da başkanımız, hafızası çok güçlü zeki bir insandır. Ondan daha çok öğreneceğimiz şeyler olacağı gibi görevine devam etmesini istiyorum. Ondan öğrenecek çok şeyimiz var. Ünal Başkanım Esenlerde ki tüm esnafın abisidir. Sıkıntısı olan ve dara düşen esnafımızın devamlı yanında olmuştur. Kolay değil 35 yıl oda başkanlığı yapan biri zamanı geldi dert babası oldu, zamanı geldi herkesin abisi oldu” dedi.
Kaynak:7/24 Esenler Haber Portalı

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

1xBet Yeni Adresi Giriş 1XBET GÜNCEL GİRİŞ ADRESİ 1 xBet Mobil Giriş Yeni Giriş Adres

1xBet Türkiye Güvenli Giriş Adresi! Content Yeni giriş 1xbet nasıl? Uygulama Mobil Uygulama Günün Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir