21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Sözde kalmasın?

Sözde kalmasın?

 

Siyasilerden Engellilere Tam Destek Sözü!

Esenler Ortopedik Engelliler Derneğinin   2.Olağan Kongresi yapıldı.Esenler belediyesine ait konferans salonunda gerçekleşen kongreye katılan siyasetçiler    yaptıkları konuşmalarda hep bir ağız etmişçesine  engellilere bizden tam destek “dediler.

Kongrenin divan başkanlığını  yapan Rumeli Balkan Federasyon Genel başkanı Ayhan Bölükbaşı  ise yaptığı konuşma’da“Esenler’de Engelli derneklerin sorunları ile alakalı çözüm arayışlarının ele alınacağı bir toplantı düzenleyeceklerini bu noktada  “yarım günümüzü ayıracağımız bir zaman diliminde Esenler kaymakamımızın, belediye başkanımızın, siyasi parti ilçe başkanlarımızın muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının da olacağı bir toplantıyı en kısa zamanda gerçekleştireceğiz  ” diyen Rumeli balkan Federasyonu genel başkanı İBB eski spor AŞ genel müdürü Ayhan Bölükbaşı “Engellileri sorunları bizim toplanmamızla çözülmez buna siyasi partilerimizin,kamu kurum ve kuruluşlarımızın destek olmaları gerekir dedikten sonra  salonda bulunarak kongreye katılan siyasilerden destek sözünü aldı.

Daha sonra Esenler Engelliler Derneğinin Kongresine iştirak eden ardındanda bir  konuşma   yapan İstanbul 2. Bölge Milletvekili Osman Aşkın Pak” Esenler’de ikamet eden biri olarak Engelli derneklerinin ve engellilerin sorunlarını takip edip, çözümü için elim’den gelen   hertürlü gayreti sarf edeceğiz  diyen Adalet ve Kalkınma Partisi 2.Bölge Milletvekili Osman Aşkın Pak  “Aileden ve Sosyal İşler ‘den sorumlu bakanımız  sayın:Fatma Şahin, bu konularla yakından  ilgileniyor. Bizde hükümet olarak engellilerin sorunlarını aşma noktasında  belli bir aşama kaydettik inşallah bu sorunların aşılmasından sonra engellilerimizde hayata sıkı,sıkıya sarılarak bizde bu dünyada varız”diyecekler”dedi.

Pak “ Esenler Belediyesi yaklaşık bir yıldır hane araştırması yapıyor. Araştırma sonucunda engelli veri tabanı oluşturulması hedeflenmektedir” dedi.

 Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan “10 bilgi evi açtık, bir tanesi de engelli iş okulu olabilirdi. Belediye Başkanımız burada olsaydı projesi olduğunu açıklardı. Esenlerde engelli merkezinin birkaç nokta da açılacağının müjdesini verebilirdi. Hükümetimiz döneminde engelliler konusunda uzun bir yol kat ettik. Yeterli olmadığını biliyoruz, bu temelde mücadelemizi vereceğiz. Bu konuda Esenlerde Engellilerin sorunlarını konuşulacağı toplantıya üzerimize düşen ne varsa fazlasıyla gayret göstereceğiz “dedi.

CHP ilçe Başkanı Şuayip Vardar “10 Yıl İktidarsınız neden bu sorunları yeterince çözemediniz şikâyetiniz neden?”ifade ettikten sonra Vardar Engelli sorunlarının çözümü için Partisinin ve şahsının her platformda Engellilere destek vereceğini açıkladı.

Konuşmasını sonunda Vardar “Engelli çalışmalarına Sayın Kaymakamız kadar olamadık. Görüyoruz ki Kaymakamımız bunu başardı” diyerek teşekkürlerini ifade etti.Saadet Partisi İlçe Başkanı Tuğrul Yalçınkaya ” Kurucu başkan Ahmet Kurt’un açıklamasına istinaden devlet gardiyan devlet olmamalı, garson devlet olmalı. Yani Hizmet alan hak sahiplerinin ayağına götürmeli. Ak Parti 10 yıllık iktidarlar hale Engelliler hakkında çok şeyler yapılacak diyorlar. Dolayısıyla bizler on yıllık iktidarları süresinde anlatıldığı gibi hizmet edilmediğini anlıyoruz.

Yalçınkaya “ Özellikle engellilerin istihdamı noktasında kanunların vermiş olduğu %3 iş istihdamı haklarının %90 kullanılmadığını görüyoruz. Yine bunu on yıllık Ak Parti hükümeti bunu iş istihdamını sağlayamamıştır” ifade ettikten sonra Engelli sorunlarının çözümü için Partisinin ve şahsının her platformda Engellilere destek vereceğini açıkladı.

CHP Esenler Belediye Meclis üyesi Cemal Kaya da farklı bir konuya vurgu yaparak şöyle konuştu” gelişmiş ülkelerde engelli oranı % 1 dir. Ancak ülkemizde bu oran % 12,5 dur. Akraba evlilikleri sağlık hizmetlerinin yetersizliği, doğal afetler ve trafik kazaları ülkemizdeki engelli bireylerin oranlarını artırmaktadır. Bu sorunların giderilmesi ve telafisisonucundatoplumdaki engelli birey oranının düşeceği kanısındayım. Burada bunların konuşulması, tartışılması ve not edilmesi taraftarıyım” ifadesinde bulundu. MHP İlçe Başkanı Ahmet Fidan “toplumumuzda yaşayan her bireyin her an engelli olabilme ihtimalinin olduğunu unutmamalıyız. Cenabı Allah bizlere engelliği yaşatmasın. Dolayısıyla Türkiye’deki engellilerin daha iyi hayat sürmeleri için gerekli desteği verilmesini” ifade ederek yapılacak her türlü çalışmalara destek sözü verdi. Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu “Göreve geldiğimiz dönemde Engelli Derneklerinin kuruluşunda çok zorlandık. Bu gün burada görmek istediğimi gördüm. Oluşan bu hassasiyet yapılan çalışmalar neticesinde bir başarıdır. Engelli sorunları engellilerin sorunu değil toplumun bütün kesimlerinin ortak sorunudur.Madenoğlu “ Esenlerde yaşayan herkes hep beraber birbirimize yardımcı olmak zorundayız ve buna mahkûmuz. Engelli konularında yapılacak çalışmalar için; bize teklif ve önerilerinizi getirin. Bugüne kadar bu çalışmalarda hep siyasi parti kısmı eksik kalmıştı.Görüyorum ki bugün burada tüm siyasi partilerimiz, sayın divan başkanımız teklifi ile yapılacak çalışmalara destek sözü vermişlerdir.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Esenler’ de siyasi parti listeleri YSK ‘ya teslim edildi

31 Mart yerel seçimlerine girecek belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi aday listeleri YSK …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir