22 Mayıs 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ve Amerika’nın rekoru egale edildi.

Ve Amerika’nın rekoru egale edildi.

Esenler Belediyesi, ilçenin en uzun caddesi olan Atışalanı Caddesi ile devamındaki Davutpaşa Caddesi’nde 7 bin masa ile yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda iftar sofrası kurdu.  İftara beklenin üzerinde ilgi oldu ve 7’den 77’ye yaklaşık 70 bin Esenlerli birlikte iftar açtı.

Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, jüri ile birlikte yaptığı açıklamada, 16.200 kişi ile Washington’da bulunan rekorun büyük bir farkla geçildiğini, bir hafta içinde raporunu hazırlayarak İngiltere’ye göndereceğini ve bir ay içinde sonucun açıklanacağını belirtti. İftarlık rekor sofrasına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Esenler Belediyesi, 10 kilometrelik bir uzunlukta, 7 bin masa ile “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası”nı kurarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.  Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural, sonucun bir ay içinde açıklanacağını belirtti.

 

Geçtiğimiz sene “Bir sofra da sen kur” davetiyle yaklaşık 15 bin Esenlerli’yi aynı sofrada buluşturan Esenler Belediyesi, bu seneki iftar sofrasıyla da bir dünya rekoruna imza attı. “Türkiye Esenler iftarında buluşuyor” sloganıyla harekete geçen Esenler Belediyesi bu sene hedefini büyüttü ve 40 bin kişinin katılımını hedefleyen bir hazırlık yaptı.  “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası” rekorunu kırmak için günlerdir çalışan Esenler Belediyesi, rekorluk iftar sofrasını, geçtiğimiz sene olduğu gibi yine ilçenin en merkezi caddesi Atışalanı Caddesi ile devamında bulunun ve Esenler’in trafiğe kapalı tek caddesi olan Davutpaşa Caddesi’ne kurdu. Ancak, sofra kurulan alan bu sene daha da uzatıldı. Geçene senenin aksine bu yıl caddenin tamamı trafiğe kapatıldı, gidiş-geliş her iki yönde, üç şerit halinde masa kuruldu. Böylece Esenler’in bir ucundan diğer ucuna kadar yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki iftar sofrasında, 7 bin masada yaklaşık 40 bin kişinin aynı anda, aynı sofrada iftar açması hedeflendi.

En zengin menü  

İftar saatine doğru, belediye görevlileri, iftariyelikler ile su, ayran, meyve suyu, et, pilav ve tatlılar misafirlere dağıtmaya başladılar. Saat yaklaştıkça Esenler’in dört bir yanından vatandaşlar, evlerinde hazırladıkları yemeklerle masalardaki yerlerini almaya başladılar. Yaşlısı-genci, fakiri-zengini, doğulusu-batılısı binlerce Esenlerli aynı iftar sofrasında belki de dünyanın en zengin menülü iftar sofrasında yan yana oturmanın hazzını yaşadılar. Masalar, bir anda her yörenin en meşhur yemekleri ile doldu ve mantıdan güvece, menemenden yaprak sarmasına, kuru fasulyeden, imambayıldıya, kadınbudu köfteden karnıyarığa, tas kebabından, çiğ köfte, tarhana çorbasına, ıspanaklı böreğe kadar zengin mutfağımızın en leziz tatlarıyla süslendi. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte, dudaklardan dökülen dualarla eşliğinde iftarlar açıldı.

Hedef aşıldı

İftara katılım, beklenin çok üzerinde oldu. Belirlenen Atışalanı Caddesi ve Davutpaşa Caddesi yetmeyince, vatandaşlar Atışalanı Caddesi’nin diğer yönlerine devamı olan İnönü Caddesi ve İstanbul Caddesi ile ara sokaklara da masalar kurarak iftar yaptılar. Söz konusu cadde ve sokaklardaki lokantalar da lokantalar da vatandaşlara iftar verdi. İftara katılanların 70 bin kişiyi geçtiği tahmin ediliyor.

Çubukçu ve Topbaş da katıldı

Akşam ezanının okunmasına az bir süre kala Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da iftar zincirinin merkez noktası olan Esenler Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Davutpaşa Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki masaları tek tek dolaşan protokol, vatandaşlara hoş geldiniz dedikten sonra sofradaki yerlerini alıp iftarlarını açtılar.

Dünyanın en mutlu insanıyım

İftar yemeğinin ardından ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Şu anda dünyanın en mutlu insanının kendisini olduğunu söyleyen Göksu, “Geçen sene kurduğumuz en uzun iftar sofrası ile Esenler’deki kardeşliği tazelemiştik. Bu sene bu kardeşliğimizi tüm dünya görsün istedik. Bura katılarak kardeşliğimizi dünyaya gösteren siz değerli Esenlerli vatandaşlarımıza tüm Türkiye’nin, tüm dünyanın önünde teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kardeşliğin ilan edildiği gün

İftara katılanların 70 bini geçtiğini söyleyen Göksu, “Bugün Esenler’de kardeşliğin ilan edildiği gündür. Artık, her yıl Esenler halkı (Bu sene toplu iftar ne zaman?) diye soracak. 16.200 kişi ile Washington’da bulunan dünya rekoru artık Esenler’e geçmiş oldu. Maksat, ne yemek yemek, ne içmek. Masat, toplumun bütün renkleriyle bir olabilmekti. Çünkü biz birlikte Türkiye’yiz, birlikte daha iyiyiz, bunu hep birlikte başardık” diyerek sözlerini tamamladı.

Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Esenler’de en müstesna bir iftar sofrasının kurulduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Esenler farklı olacak demiştim

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise bu akşam Esenler’de Ramazan’ın manevi ikliminde, komşuluk ilişkilerinin güzel bir yansımasının sergilendiğini kaydetti. Daha önce aynı meydanda yaptığı bir konuşmada, ‘Esenler bu defa farklı olacak’ dediğini hatırlatan Topbaş, “Çünkü Esenler, Tevfik Göksu gibi ufku ve vizyonu olan bir Belediye Başkanına sahip. Bir iddia ortaya koydu. (En uzun iftar sofrasını kurup rekor kıracağım) dedi ve 70 bin kişi ile bunu başardı, tebrik ediyorum” dedi.

Konuşma yaptığı Cumhuriyet Meydanı’nda trafiğin yer altına alınacağını ve 20 bin metrekarelik bir meydanının oluşturulacağını söyleyen Topbaş, “İnşallah bir dahaki sefer bu meydanda hep birlikte iftar açarız. Mevlana (aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir) diyor. Biz sizlerle aynı duyguları paylaşıyoruz” diye konuştu.  Topbaş, vatandaşları Pakistan’daki felaket için de yardım bağışında bulunmaya davet etti.

Tekrar söz alan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler adına hangi talepte bulunduysam hiç birine hayır demeyen ve daha fazlasını yapalım diyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Topbaş da, “Esenler’e borcumuz var. Onu fazlasıyla ödeyeceğiz” diye karşılık verdi.

Gökkubbe’yi çadır yaptık

Belediyelerden bu sene çadırları kaldırmalarını ve gök kubbeyi çadır kabul edip sokaklara, caddeleri çıkmaları tavsiye ettiğini söyleyen Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu da, “İşte bunun en güzel örneğini Esenler’de görüyoruz. Bu muhabbeti, kardeşliği sağladığı ve teyit altına, imza altına aldığı için Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’yu tebrik ediyorum. Rekorlar önemli değil. Bu güzel kardeşlik havasının oluşturulması en güzel rekordur” dedi.

Sosyal belediyeciliğin en güzel örneği

Son konuşmayı Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu yaptı. Binlerce kişinin aynı anda, aynı çoşku ile iftar açmalarının çok güzel bir atmosfer olduğunu belirten Çubukçu “Esenler’de büyüyen çocuklar yarın (Biz Ramazan’ı böyle yaşıyorduk) diyebilecekleri çok nefis bir tablo. Esenler Belediyemizin gayretleri ile gerçekleştirilen bu güzel organizasyon, sosyal belediyeciliğin en güzel örneğidir” dedi. Çubukçu, eğitimden sağlığa, güvenlikten ekonomiye kadar hükümet olarak yaptıkları çeşitli hizmetleri de dile getirdi ve, “Esenler’e bir eğitim kampüsü kuracağız” dedi. Çubukçu da Topbaş gibi, dost ve kardeş Pakistan halkına yardım etmeye davet etti.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Çubukçu’nun eğitim alanında Esenler’e gösterdiği duyarlılıktan dolayı da teşekkür etti.

Guinness Jürisi hazır bulundu

İftar sırasında, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Danışmanı Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Esenler Müftüsü Ali Kara, Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği(TÜ- RES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, Dr. Ali İhsan Bektaş’tan oluşan Guinness Jürisi de hazır bulundu. İftardan sonra bir açıklama yapan Prof. Dr. Orhan Kural, iftara katılanların 70 binin üzerinde olduğunu ancak, eldeki pafta verilerine resmi rakamın 42.120 kişi olduğunu belirtti. Kural, “Bu rakam dünya rekorunu çok geçti. Bir hafta içinde raporumu hazırlayıp İngiltere’ye göndereceğim. Bir ay içinde sonucun açıklanacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.  

Ulusal kanallar canlı yayınladı  

Esenler Belediyesi’nin “Dünyanın en uzun ve kalabalık iftar sofrası” projesine basın kuruluşları da yoğun ilgi gösterdi. Bir çok ulusal gazete ve televizyonun muhabiri iftar yemeğinde hazır bulundu. Bazı ulusal televizyon kanaları ve radyolar iftardan canlı bağlantılarla Esenler’de yaşanan bu farklı uygulamayı tüm Türkiye’ye aktardı. El Cezire ve Rueters gibi yabancı kanal ve ajanslar da iftar sofrasını takip ettiler. Esenler Belediye Başkanı M. Teyfik Göksu, bir çok televizyonun canlı yayına katıldı, iftar yemeği ile ilgili röportajlar verdi. Dünya rekoru kırılan iftar sofrası, havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Rakamlarla Rekor Sofrası:

Uzunluğu: 10.240 metre

Kurulan masa sayısı: 7020

Sandalye sayısı: 42.120

Pişirilen pilav: 10 ton

Pişirilen et: 8 ton

Dağıtılan su: 100 bin adet

Dağıtılan ayran: 45 bin adet

Dağıtılan meyve suyu: 45 bin adet

Dağıtılan tatlı: 1.500 tepsi baklava

Görev yapan kolluk: 1.900

Görev yapan garson: 1.000

[ad#Google Adsense 468×60]

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir