21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ve imzalar atıldı

Ve imzalar atıldı

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali arasında Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi protokolü imzalandı. Protokol ile, kentsel binalarını yenileyecek vatandaşlar, cazip şartlarda kredi desteği alabilecekler.

Esenler’deki kentsel dönüşümü hızlandırmak ve vatandaşlara daha güvenli ve lüks dairelerde yaşamalarını sağlamak amacıyla Esenler Belediyesi, İş Bankası ile Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi protokolü imzaladı.
Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza protokolü törenine; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, esenler için en önemli günlerden birini yaşadıklarını belirterek konuşmasına başladı. Göksu, İstanbul’un merkezinde bina yapısı ve stoğu itibariyle en riskli alanların bulunduğu Esenler’de 5 Ekim 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kentsel dönüşüm startını vermesinin ardından ikinci büyük dönüşüm startını da bugün verdiklerini söyledi. Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi’nin ilçede bir taraftan kamu eliyle yapılacak dönüşüm çalışmalarına diğer taraftan ise bireyin kendi imkanlarıyla kentsel dönüşüm yapabilmesi anlamında çok önemli katkı ve motivasyon aracı olacağını ifade eden Göksu, protokolün önemine dikkat çekti.

SÜRDÜREBİLİR DÖNÜŞÜM MODELİ

Türkiye’nin fay hattının üzerinde olduğunu hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, ülkemizin her bir noktasında yaşanacak depremin herkesi çok üzeceğini; ancak bu depremin İstanbul’da olması durumunda Türkiye’nin 20 ya da 50 yıl geriye götüren bir sürecin içine gireceğini kaydetti. “Türkiye, fay hattında diye bağırarak, ağlayarak ne fayı kaydırabiliriz ne de depremi önleyebiliriz” diyen Göksu, “Binalarımız çürük diye sabah akşam bağırsak binalarımız yenilenmez. Oysa bizim bağırmaya, ağlamaya, söylenmeye vaktimiz yok. Bizim iş yapmaya ihtiyacımız var” dedi.

Uzun zamandır İş Bankası ile bir çalışma yürüttüklerini anlatan Göksu, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında bir modeli ortaya çıkarmak istediklerini ve bu modelin şu anda ilk olarak Esenler’de uygulanacağını ve Esenler’in dönüşümüyle beraber sürdürülebilir bir dönüşüm modelinin ortaya çıkacağını söyledi.
Esenler’de kamu eliyle kentsel dönüşümleri hızlandırdıklarını belirten Göksu, yapılan çalışmalar kapsamında toplam 6 bin konutu dönüştüreceklerini söyledi. Oysa Esenler’de toplam 146 bin bağımsız bölüm olduğuna dikkat çeken Göksu, bu nedenle bireylerin de kentsel dönüşüme katkı sunmasının önemli olduğunu vurguladı. Bu anlamda bireyi hem ekonomik, hem de sosyal anlamda rahatlatılabilecek bir zemini oluşturabilmek için çok mutlu bir şekilde dönüşümü sağlayabileceklerini dile getiren Göksu, Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi kapsamında vatandaşın kentsel dönüşümde kullanılabileceği kredinin vade farkının yaklaşık yüzde 4’ünü devletin ödeyeceğini, Belediyenin şirketi ESKON’un garantör olacağını ve işlemlerin ESKON üzerinden yapılacağını ifade etti.

TABUT DEĞİL, KONUT

Böylece ilçede çok hızlı bir şekilde binaları dönüştürmüş olacaklarını söyleyen Göksu, bir kişinin kentsel dönüşümde kullanacağı 50- 60 bin liralık krediyi, 10 yılda yaklaşık 80 bin lira olarak geri ödeyeceğini söyledi. Yeni sahip olacakları daire fiyatlarının da eskisine oranla 5-6 katı artacağını kaydeden Göksu, vatandaşın kredi ödemelerine ise 6 say sonra, yeni evine taşındıktan sonra başlayacağını ve Esenler için tarihi bir fırsatın doğduğunu anlattı.
Göksu, “Esenler’de bir taraftan kamu eliyle yapılacak dönüşümler, diğer taraftan bireyin kendi katılımıyla yapacağı dönüşümlerle beraber Esenler’in bütün binaları büyük bir katma değer ve büyük bir özveriyle dönüştüreceğiz ve İstanbul’un göbeğindeki Esenler’i deprem açısından riski olmayan bir ilçe haline getireceğimize inanıyoruz. Bunu hep birlikte yapacağız” dedi.
“Çocuklarımıza tabut değil, konut bırakmak istiyoruz” diyen Göksu, insanların içerisinde huzur içinde yaşayabileceği bir dönüşümü birlikte inşa edileceğini vurguladı. Göksu, “Hiç kimsenin göz yaşının akmadığı, herkesin yatağına uzandığında acaba bugün deprem olacak mı diye endişe duymadan huzur içinde uyuyup bize dua edeceği Esenler’in inşasını hep birlikte yapacağız” dedi.

MODELE TÜRKİYEYE İTİBAR EDECEK

Göksu’nun ardından konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, böyle bir projenin içinde olmaktan son derce mutlu olduğunu söyleyerek Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun ufuk açıcı ifadeler kullandığını belirtti. “Toplumsal fayda gözetiyorsanız, meşakkatli işlere talip oluyorsanız, bankacılığın hakiki değeri ortaya çıkar” diyen Bali, Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler Belediyesi, ESKON ve müteahhitlerin bir araya gelip bir iş ortaklığının en güzel örneğini gösterdiklerini söyledi. Bali, “Oluşturulan modelin bütün Türkiye için itibar edilecek, kullanılacak bir model olacağını düşünüyorum. Bu değer yaratmaktır, bu vatandaşlarımıza doğrudan dokunabilmektir” dedi. Bizim kültürümüzde evin çok özel kavram olduğuna dikkat çeken ve kendileri için kredi vermek değil, hizmet vermenin önemli olduğunu kaydeden Bali, “Biz girdiğimiz her işte toplumsal fayda gözetiyoruz. Kolay işlerin hiç birisi bizim önceliklerimizi arasında değildir. Biz kendimizi bu memleketin hep yapı taşı olabilecek işlerine adadık. Çünkü kendimizi bu memleketin beytülmalı olarak görüyoruz. İnşallah bugün burada bunun çok güzel bir örneğini vererek bir çalışma sonuçlandıracağız” dedi.

HEM ÜRETİM HEM HİZMET

Törende son konuşmayı yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da kentsel dönüşüme model olabilecek bir çalışmanın yapılması, kentsel dönüşüme büyük katkı sunacağına dikkat çekti. Bakanlığın, İş Bankası ve Esenler Belediyesi’nin bir araya gelerek hazırlanan ve Esenler’de ilk kez kullanılacak olan finans modelinin büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade eden Demirtaş, “Bu kadar marka değer bir araya gelince hem üretim olacak, hem hizmet olacak. Herkes de bundan yararlanacak” dedi. İnsanların artık hayat standartlarına uygun refah ve mutluluk içinde kendi değerleriyle yaşayacağı nezih bir ortamda yaşaması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, kentsel dönüşüm projelerinin önemli olduğunu kaydetti.
Kentsel dönüşümle ilgili Esenler’de imar planları konusunda çözümleri sonuçlandırılan ilçelerden bir tanesi olduğunu belirterek ilçedeki gelişmeleri izlemeye devam ettiğini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Kentsel Dönüşüm Yapı Yenileme Kredisi Protokolünü imzaladı. İmzaların atılmasının ardından Başkan Göksu, günün anısına İş Bankası Genel Müdürü Bali ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’a hediye ve çiçek takdim etti.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir