22 Mayıs 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Yıldız’dan Göksu’ya teşekkür

Yıldız’dan Göksu’ya teşekkür

Kalem Tutan eller Projesi! Eğitimlerini sürdürürken sokakta çalışmak zorunda da kalan   çocukların okumalarını  amaçlayan “Kalem Tutan Eller” projesinde geçen yıl tam  178 öğrenci sokaktan kurtarıldı.  Bu noktada Esenlerde 2010-2011  eğitim ve öğretim yılında yeni bir hamle daha başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ve Garanti Emeklilik işbirliğiyle yürütülen “Kalem Tutan Eller” projesinde pilot bölge  seçilen 5 ilçeden biri olan Esenler de yapılan çalışmalarda, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2009-2010 eğitim – öğretim yılında, başlattığı  hamleyle  okutulmayarak çalışmak zorunda kalan toplam 178   çocuğa ulaştı.  Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan özel bir ekip, ilköğretim 3-8. Sınıfta olup da çalışan öğrencilerin aileleri ile bire bir görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmeler ile, çocukların okul başarılarının arttırılması ve çalışmalarının eğitimlerine olumsuz yansımaları anlatılarak ailelerin bilinçlendirilmesi ve öğrencilerin  tekrar okumaları  sağlandı.

Geçenyıl  “Kalem Tutan Eller” projesi, Esenlerde Aksoy, Mareşal Fevzi Çakmak, Ressam Şevket Dağ, Ayvalıdere ve Özdebir İlköğretim Okulu’nda uygulandı. 2010-2011 eğitim öğretim yılında ise Özdebir İlköğretim Okulu projeden çıkarılarak Fatih İlköğretim Okulu dâhil edildi. Bu noktada   bu yılda   tekrar aynı  projelerin başlatılması münasebetiyle Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda bir tören düzenlendi. Törende ilk konuşmayı  sürekli ilçe ve ilçe dışı gündemini meşgül eden  Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan yaptı. Ercan yaptığı konuşmada “Projenin geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi, Esenler Kaymakamlığı ve Esenler Belediyesi’nin desteği ile başarıyla uygulandığını  bundan dolayıda emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerini sunduğunu belirterek yine aynı heyecanımız ile  “Bu   yılda de onlarca çocuğumuzu sokaklardan kurtarıp  eğitim almalarını sağlayacağız” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bengi Semerci ise, “Kalem Tutan Eller” projesinin önemini anlattı ve öğrencilere hitaben de, “Çocuklar, birçok şey olmak isteyebilirsiniz. Ama o istediğiniz mesleği yapan birçok kişi zaten var. Sizin fark yaratmanız gerekir. Önümüzdeki yıl bu farkı yaratmak içinhep beraber çalışacağız” dedi.

Projeye dâhil olmak istiyoruz

Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu da, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Esenlerde böyle bir çalışma yapmış olmasının çok sevindirici olduğunu belirttikten sonra, projede yer alan bütün öğretmenleri tebrik etti. Göksu sözlerine şöyle devam etti. “Bu projede hedefin, hayatı anlamlı kılmak olduğunu düşünüyorum.  Projenin, hayatın kendi zorluğu içinde bu zorluğu aşmanın iradesini göstereceğini ümit ediyorum. Bu sene Esenler Belediyesi olarak her öğrencinin defterini hediye ettik. Bu projede bizim imzamız yok. Her çocuğa kalem tutturmak için Esenler Belediyesi olarak bu projeye dahil olmak istiyoruz.. Çocuklarımızın eğitimi konusunda belediye olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

 Yıldız’dan Göksu’ya teşekkür

 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, müdürlük olarak bu proje ile daha çok risk altındaki çocukları tespit edip okula kazandırmak istediklerini söyleyip sözlerine şöyle devam etti: “Bilimsel desteği sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Eğitim Merkezi’nin bu projesi başarılı olduğunda tüm Türkiye’ye örnek olacaktır. Bizim de önemsediğimiz projelerin başında gelmektedir. Ailelerin bize teslim ettiği çocukların hiçbiri birbiriyle aynı değil. İmkân ve imkânsızlıkları farklı. Bu projeye yalnızca bir iş olarak bakmıyorum. Gerçekten istediğim için destekliyorum. Entelektüel birikimimle ve vicdani olarak destekliyorum. Yerel yönetimler de burada taşın altına elini koymalı. Bu protokole imza koymadığı halde, (Her türlü desteği vermeye hazırım) diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya teşekkür ediyorum. Esenleri ve ihtiyaçlarını her yerde ve tanıdığım herkese anlatıyorum.

 

Törende son konuşmayı yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, projenin memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Belediyesiyle, Kaymakamlığıyla, Milli Eğitim Müdürlüğü ile hepimiz Esenler için gayret ve çaba içerisindeyiz. Kalem tutan eller küçük yaşta araç gereç tutmamalı. Belediye, Kaymakamlığımız ve muhtarlarımız okula gidemeyen çocukları bulup, ekonomik anlamda onların sorunlarını devlet olarak, yerel yönetim olarak giderip, okula gitmelerini sağlamalıyız. Proje geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Esenlerde başarı ile uygulanak” şeklinde konuştu.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir