21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Ak Parti Anap’laşıyor mu?

Ak Parti Anap’laşıyor mu?

AKP’nin başına kim geçecek?

 
AKP'nin başına kim geçecek? Fehmi Koru, siyaset sahnesinde yaşananların perde arkası ile ilgili bomba iddialarda bulundu

Star’ın etkin kalemi Fehmi Koru, Habertürk’te katıldığı canlı yayında bomba açıklamalar yaptı. Buna göre Başbakan Erdoğan 2014’te Cumhurbaşkanı olacak. AK Parti’nin yerine kimin geleceği ise netlik kazanmadı.

AK PARTİ ANAP’LAŞIYOR MU?

Siyaset ve medyanın gündemindeki bu bomba sorular Fehmi Koru’ya yöneltildi. AK Parti Anaplaşır mı sorusuna Fehmi Koru, “şu an için öyle bir tehlike yok” diyerek şu yanıtı verdi:

“ANAP’laşmak önemli bir terim. İktidara gelen her parti bu tehditi yaşar. AK Parti bugüne kadar o konuma gelmekten kendisini sakınabildi, koruyabildi. Birincisi güçlü bir lideri var, ikincisi hedefleri var. Ondan vazgeçerse çok kolayından anaplaşabilir. Lideri yerini bırakırsa, Özal’ın yerine gelen gibi zayıf insan olursa o taktirde anaplaşma ak partinin de başına gelebilir. Ancak böyle bir tehlikenin şu an için söz konusu olduğunu düşünmüyorum. ”

CUMHURBAŞKANI BELLİ BAŞBAKAN KİM OLACAK

Fehmi Koru’nun asıl bomba açıklaması ise cumhurbaşkanı kim olacak sorusuna dair… Bir süre önce Taha Akyol’un ortaya attığı iddiayı Koru’da doğrulamış oldu. Gazeteciler.com sitesi Fehmi Koru’nun açıklamalarına yer verdi.

“AK Parti tüzüğünde 3 defadan fazla milletvekili olmama kuralı var. Ben Başbakan’ın önceleri bundan vazgeçeceğini düşünmüştüm ama Tayyip bey bu konuda kararlı. Dolayısıyla üçüncü defa vekil olmama kuralını önce kendine işletecek. Peki ne olacak Tayyip bey, deniliyor ki cumhurbaşkanı olacak. Hakkı da… 2014 yılında cumhurbaşkanlığının boşalacağı anlaşılıyor. Oraya aday olursa halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı olur.

AK PARTİ’DE ERDOĞAN SONRASI KİM GELİR?

Zor bir soru. Yapılmış olduğu söylenen anket var. Anketler yasa gereği kim tarafından yapıldığı kaç denek üzerinde yapıldığı, kimin siparişiyle yapıldığı söylenmesi gereken şeyler. Nedense bu anket için hiçbir bilgi verilmedi. Sadece sonuçlar var. En çok Ahmet Davutoğlu ismi üzerinde durulmuş. İkinci Abdullah Gül’ün ismi geliyor. Sonra digerleri geliyor. Bu sıralamada başkaları da yer alabilirdi.

ERDOĞAN CEZALANDIRIR MI?

Şike yasasında AK Parti’den bilindiği gibi aykırı sesler yükseldi. Bu seslerin bayraktarlığını da Şamil Tayyar ile Bülent Arınç yaptı. Hasta yatağından bu manzara tanık olan Başbakan Erdoğan, bu isimleri cezalandırır mı? Fehmi Koru’nun yorumu şöyle:

“Bülent Arınç ve Hayati Yazıcı’nın yerlerini bilenler, aykırı sesler çıktı diye Tayyip Bey’in ilişkilerini sıfırlayacağını düşünenler yanılıyorlar. Biz bunu 1 Mart tezkeresinde de yaşadık. O zaman da bu ayrışma vardı. Bülent Arınç o gün Meclis başkanlığı koltuğunda oturuyor olmasaydı o tezkere farklı şekilde geçerdi. Tayyip bey çok istiyordu o tezkerenin geçmesini. Peki ne oldu tezkere onun istediği gibi geçmedi diye Bülent Arınç’ı cezalandırdı mı? Böyle bir şey yok. ”

ERDOĞAN HASTA YATAĞINDA BİLENDİ

Fehmi Koru’nun Taha Kıvanç imzası ile yazdığı yazısının sonunda dikkat çeken bir kulis vardı. Koru şöyle diyordu bugünkü yazısında:

“Bilebilecek durumdaki bir dostum aile yakınlarından aldığı izlenimi, “Tayyip Bey dinlenme dönemini gözlemle geçirdi” diye aktardı. Aile dışında kimseyle uzun boylu görüşmemiş, okumuş, izlemiş… “Bayağı bilenmiş” dedi dostum.”

Fehmi Koru yazısındaki “bilenmiş” sözünü canlı yayında şöyle izah etti:

“Bilenmişliği kavga hır çıkarma anlamına değil, kendi tavrının doğruluğu yönünde bilenme olarak yorumladım. Varlığının ne kadar gerekli olduğunun herkes tarafından görülmüş olduğunu görmesi olarak yorumladım”.

FUTBOL CEMAATİ DEĞİL…

AK Parti ile cemaat arasında yaşandığı söylenen şike gerilimi konusunda ise Fehmi Koru daha pozitif bir tablo çizdi. Koru’ya göre “hükümet ile cemaat arasında görüş farklılıklarının olması ve bu yüzden zaman zaman birbirlerine ters düşmeleri normal” bir durum.

Cemaatin şikeye yönelik tavrı için de Koru diyor ki:
“Şike yasası konusunda ben cemaatin bir tavrı olabileceğini asla düşünemiyorum. Futbol cemaati gibi bir cemaat değil.

                                                                                                                                                                                                                                  Kaynak:Fehmi Koru

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İftiracılara yargıdan tokat gibi cevap

Gazetemizin imtiyaz sahibi ve Esenler Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Şükrü ŞAHİN hakkında mesnetsiz atılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir