18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Allah göstermesin ama gerçek gibiydi

Allah göstermesin ama gerçek gibiydi

llah göstermesin ama gerçek gibiydiIMG_0352 (390 x 260)

Esenler Belediyesi arama kurtarma ekibi ESKAT tarafından gerçekleştirilen deprem tatbikatı, gerçeği aratmadı. Tatbikatta, 7.0 şiddetindeki depremle bir bina yıkılırken; yıkıntıların altında kalan yaralılar arama kurtarma ekiplerince kurtarılarak hastaneye sevk edildi.

 

Esenler Belediyesi, 28 Şubat Sivil Savunma Günü dolayısıyla7.0 şiddetinde olası bir depreme karşı ilçede yaşayanlarıbilinçlendirmek amacıyla tatbikat düzenledi.

Havaalanı Mahallesi’nde Esenler Belediyesi’ne bağlıarama kurtarma ekibi ESKAT (Esenler Arama Kurtarma Timi) tarafından gerçekleşen tatbikata; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tatbikat öncesinde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, tatbikatın gerçekleştirileceği mahallenin, 23 Ekim 2011’de meydana gelen deprem sonrasındaki Van’ı andırdığınıdile getirdi. Depremin ne zaman, nerede, ne şekilde vuracağının bilinmediğini söyleyen Göksu, ”Bize düşen tedbirimizi almak. Belediye olarak eksiğimiz varsa, bu eksikleri görmek açısından tatbikat önemli. İstanbul ile ilgili bahsi geçen Marmara depremi umarım olmaz. Gerçekleşirse, 7 şiddetinde bir depremin meydana geleceği söyleniyor. Bu tatbikatta bu şiddetteki depremin oluşturacağıhasarları göreceğiz” dedi.

 

ENKAZI KALDIRMAK KOLAY, ACISINI YAŞAMAK ZORIMG_0255 (390 x 260)

 

“Hem depremle ilgili duyarlılığımızı arttırmak, hem de bununla ilgili eksikli gözden geçirmek ve heyecanımızı her zaman diri tutmak için bu tatbikatı yapıyoruz” diyen Göksu, “Deprem tatbikatı yapmak çok kolay ama depremin enkazını kaldırmak ve acısını yaşamak çok zor. Depremin enkazınıkaldırmayı uğraşmak yerine gelin binalarımızı yenileyelim, şehirlerimizi yenileyelim. Enkazların altında canlar çıkartmayalım” diye konuştu.

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da “Karşınızda hakikaten bir deprem sonrasında adeta yerle bir olmuş5-6 katı sanki ilk kat konumuna düşmüş, Allah muhafaza altına onlarca insanın olduğunu farz ettiğimiz bir bina var” dedi. Binaların sağlam yapılması gerektiğini vurgulayan Madenoğlu, Türkiye’de ilk önce Esenler’de başlatılan kentsel dönüşümün sadece meydan kazanmak, yeşil alanlar elde etmek değil, sağlam binalar yapmak için de başlatıldığını belirtti.

Madenoğlu, bütün Esenlerin ve Türkiye’nin er ya da geç sağlam binalara kavuşacağına inandığını söyledi.

 

 TATBİKATIN ARDINDAN ARAMA KURTARMA EKİPLERİ TOLU RESİM ÇEKİNDİLERIMG_0792 (390 x 260)

 Yapılan konuşmaların ardından Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Takımı ESKAT, beraberindeki İGDAŞ ve İtfaiye ekipleriyle beraber deprem tatbikatını gerçekleştirdi. Havaalanı Mahallesi Gönlüm Sokak’ta senaryo gereği bir binanın 7.0 şiddetindeki depremle yıkılmasıyla başlayan tatbikatta, enkaz altında kalanlar, ESKAT ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonunda kurtarılarak hastanelere sevk edildi. Kurtarma ekipleri bir taraftan yıkılan binaların altından ve yıkıntıların altında kalan araçlardan yaralıları kurtarıp hastaneye sevk ederken, bir taraftan da hasar gören yüksek katlı dairelerden insan tahliye etti

Deprem dolayısıyla yıkılan binalarda çıkan yangına ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri müdahale etti, doğalgaz kaçağıihtimaline karşı İGDAŞ ekipleri de harekete geçti.

Tatbikatta, bir araç içinde mahsur kalan bir vatandaş da yine ESKAT tarafından kurtarılarak, sağlık ekiplerine teslim edildi. Binalarda mahsur kalanların da ekipler tarafından tahliyesi sağlandı.

Kurtarma timi, yıkıntılar arasında kalan kimsenin olup olmadığını tespit için ses iletim cihazları kullanarak enkaz altına seslendi. Tatbikat sonunda bir bebek de enkaz altından kurtarıldı.

Depremde, enkaz altında kalanların feryat eden yakınları da profesyonel oyuncular tarafından canlandırıldı.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir