28 Eylül 2023 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşma yaptığı 5.Esnaf şurasına Esenler esnaf odasıdakatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşma yaptığı 5.Esnaf şurasına Esenler esnaf odasıdakatıldı

 Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşma yaptığı  5.Esnaf şurasına  Esenler esnaf odasıdakatıldı

2016-11-08-esnaf-05

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleşen 5.Esnaf Şurası gerçekleşti.

Ankara Congresium (ATO)da gerçekleşen beşinci Esnaf şurasına Esenler Esnaf Odası Yönetimi olarak katıldı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şuradan önce bir konuşma yaptı.

Erdoğan konuşmasında “kendisinin’ de esnaflıktan geldiğini. Lise dönemlerinde siyasetle uğraşırken kendi hayatını idame ettirmek için esnaflık yaptığını esnaflığın ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu çok iyi bilirim “dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’nda yaptığı konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin olarak “Yedirdik, içirdik, bombaları onlar yağdırdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;“2014 Şurası oldukça verimli olmuştu. Eksik kalan hususlar var ama kazanımlar oldukça önemlidir. Perakende ticareti ile ilgili kanun adeta bir devrim niteliğindedir. Ulaştırma sektöründeki esnaflarımıza ÖTV muafiyeti ile kolaylık getirdik. Vergi ve SGK’daki çalışmalarımızla esnaflarımızın nefes almasını sağladık.Kuruma borcu olan üyeler için ciddi kolaylıklar sağlandı. 242 milyon TL’lik alacağın 142 milyon TL’lik faizi bulunuyor. Bu faiz nasıl bir faiz bataklığına sürüldüğünün göstergesidir. Yeni ve önemli adımlar için vesile olacaktır.Mesleki eğitim esnaf ve sanaatkarlarımız için önemli bir adımdır. Bizzat destekçisi olacağımı belirtmek isterim. Şurada yapılacak değerlendirmelerin hayırlı olmasını diliyorum. Esnaf ve sanatkarla en iyi ilişkisi olan kim deseler ilk sırada şahsımın yer alması lazım. Esnaflıktan gelme bir siyasetçiyim. Lisede hep siyasetteydim ama aynı zamanda geçimimi sağlamak için ticaret yaptım.Esnaf ve sanatkarlarımız alın terlerinin karşılığını almaya daha yakın. Elbette rızkı veren Allah’tır. Gençlerimiz rızıklarını illa devlet kapısında değil, birikim ve ilgilerinin olduğu alanlarda aramalarını tavsiye ediyorum.Peygamber efendimiz rızkın 10’da 9’unun ticarette olduğunu söylüyor. Çalışmalar sayesinde Başbakanlık ve ilgili bakanlıkların elinde birikim oldu. Hükümetimiz her fırsatta birikimi kullanarak insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığında bir kamu personel oluşumu yaratmalı.Türkiye’nin tarihi dönüşümü ile bir adım daha ileriye taşıyacağına eminim. Esnaf ve sanatkarın önünü açan bir bürokratik altyapı oluşana kadar sizlerin meselelerinin de takipçisi olacağız.Tarihimize baktığımızda kuruculuk önemlidir. Selçuklu Devleti de bu altyapı üzerine kurulmuştu. Osmanlı demek ahilik teşkilatı demek. Osman Gazi ahi usulü ile kılıç kuşanarak gelmiştir. 1000 yıllık varlığımızın temel taşı esnaf ve sanatkarlarımızdır, onların inancıdır. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar demek sadece alıp satan demek değildir. Esnafımız sadece dükkanının değil sokak, semt, mahalle, ilçe, şehrinin ve ülkesinin sahibidir. eğer bir yerde esnaf bu anlayışa sahipse orada mağduriyet ve haksızlık olmaz. Yok bu işler alıp başını gitmişse ahilik ruhuna esnafımız sahip çıkamıyor demek. Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis vicdanı olmayanların karşısındaki sloganın esnaf ve sanatkarlar için de geçerli olduğunu düşüyorum.15036544_10211048709801603_5216674096249309275_n

Bakanlık ve belediyelerin yaptıkları vicdanı olmayanlar için. Denetim ve dayanışma işletebilmelidir. Sürekli müşterisini kaldıran ona kötü davranan esnafımızı ahilik içinde belirlesek diğer yaptırımlara gerek kalmaz.

Batı’da sivil toplum diyorlar ya onun tek örneği ahilik teşkilatıdır. İsteğim bunu sistemli hale getirmektir. Bunu başardığımızda faiz batağı sorunu ortadan kalkacaktır. Ben devlet bankalarının yöneticilerini ve bakan arkadaşlarımızı Başbakanımızla görüştüm. Başbakanımız tüm bankaların yöneticileriyle görüştü. Derdimiz faiz politikasını gözden geçirmekti.

. Ahilik geleneğinin hem ülke olarak hepimizin hem de esnaf ve sanatkarlarımızın faydasına olacağına inanıyorum. Sokaktaki arkadaşlarımızın bana anlattığına göre en önemli bölümünü esnaf ve sanatkarlar oluşturuyor Selçuklu’nun Osmanlı’nın Cumhuriyet’in kurucuları arasında en başta bulunan esnaflarımız Türkiye’nin 15 Temmuz’da istiklaline sahip çıkmada yer alıyor. Terör örgütlerinin saldırılarına nasıl birlikte göğüs gerdiysek geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz. Birileri tehdit ettiğinde kepenk indiren değil, tehdit ettiğinde de rızkımın kapısıdır burası deyip direnecek esnaftan bahsediyorum. Bakkal mı işletiyoruz, en iyi ürünleri en hesaplı şekilde satmanın yoluna bakmalıyız. Bu şekilde yukarıya doğru hepimiz işimizi en iyi şekilde yaparak ülkemize en iyi hizmeti vermiş oluruz. Ben böyle bir anlayışla gecemi gündüzüme katmıyorsam başkalarına diyecek sözüm olamaz.14947737_10211048710761627_7180565640634899682_n

Ahilikte Elini, kapını, sofranı açık tutarsın ahilikte ama dilini gözünü belini bağlı tutarsın. Diline, gözüne, beline hakim olmayan bir örgüt esnaf ve sanatkarlarımıza layık değildir” dedi. Cumhur başkanı R.Tayyip Erdoğa’ nın konuşmasının ardından şuraya devam edil di. Bu yıl beşincisi düzenlenen Esnaf şurasına Esenler Birleşik Esnaf Odası yönetimi’ de katıldı

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

1xBet Yeni Adresi Giriş 1XBET GÜNCEL GİRİŞ ADRESİ 1 xBet Mobil Giriş Yeni Giriş Adres

1xBet Türkiye Güvenli Giriş Adresi! Content Yeni giriş 1xbet nasıl? Uygulama Mobil Uygulama Günün Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir