3 Aralık 2023 , Pazar
Anasayfa / Belediye / Dünya Gençleri Esenlerde

Dünya Gençleri Esenlerde

Dünya’nın en saygın, en geniş katılımlı ve en önemli gençlik toplantısı olan “Dünya Gençlik Kongresi’nin” 5.si İstanbul’da başladı. 13 Ağustos 2010 tarihine kadar sürecek etkinliğe Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü ev sahipliği yapıyor.

Daha önce Havai, Fas, İskoçya ve Kanada’da gerçekleşen kongre, dünyanın bugün karşılaştığı sorunların çözümünde gençlerin en etkin rolü nasıl alabileceklerini tartışmak ve bu yönde sürdürülebilir gençlik stratejileri belirlemek için çalışmalar yürütecek.

147 ÜLKEDEN 1000 GENÇ ESENLER’DE

Kongre kapsamında, dünyanın 147 ülkesinden gelen 1000 genç ve ülkemizden 400 kadar gencin yanı sıra çok sayıda kalkınma ve gençlik uzmanı, gazeteci, akademisyen, eğitmen, sanatçı ve diplomat ülkemizde buluştu. İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli illerinde atölye çalışmaları yapacak olan gençlerin ilk durağı Esenler Davutpaşa’daki Yıldız Teknik Üniversitesi oldu.

12 Ağustos 2010 tarihinin Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen “Dünya Gençlik Yılı”nın başlangıcı olması ve Birleşmiş Milletlerin resmi web sitesinde İstanbul’da yapılacak Kongrenin dünyadaki önemli gençlik etkinlikleri arasında ilan edilmiş olması da Kongrenin önemini bir kat daha artırmaktadır.

Kongre ayni zamanda İstanbul’a gelme imkânı bulamayan fakat bu kongrenin parçası olmak isteyen gençler için United Games International destekleri ile sanal ortamda da yayınlanıyor.

ESENLER BELEDİYESİ KONGREYE BÜYÜK DESTEK SAĞLIYOR

Ana sponsorluğunu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın medya sponsorluğunu ise TRT’nin gerçekleştirdiği kongreye ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi, İl Valilikleri ve çeşitli özel sektör kuruluşları da destek sağlamaktadır.

Ana teması “İmece” olarak belirlenen 5. Dünya Gençlik Kongresi Türkiye 2010, imece ve İmecenin bileşenleri Demokrasi, Birliktelik, Dayanışma, Güven ve Gönüllülük temalarıyla gerçekleştirilecek. “İmece” teması çerçevesinde yardımlaşma, dayanışma, toplumun ve toplumların ortak değerlerini korumak veya ihtiyacı olan birey veya toplumları desteklemenin anlamı dünya gençlerinin dikkatine sunulacaktır.

Dünyadan 1000 genci Esenlerde ağırlayan Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu ‘Değişik kültürlere sahip olan gençlerimizi burada ağırlamak bizim için mutluluk verici. Sayın Devlet Bakanımız Faruk Nafiz Özak’ın bu organizasyonu yaparken göstermiş olduğu çabası ise bize rehberlik etti. Ben kendilerinde ve ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza Sayın Kadir Topbaş’a böyle büyük bir organizasyonu Esenşler’de yapmaları için gösterdikleri iradeden dolayı teşekkür ederim.’

AÇILIŞTA MANGAL PARTİSİ YAPILDI

5. Dünya Gençlik Forumu açılışında ise her ülke kendi etkinliklerini katılımcılara sergiledi. Forumun Esenler Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde yapılan açılış törenine Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Esenler Belediye Başkanı, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu,  M.Tevfik Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek birlikte yaptı.

Yapılan açılış töreninin ardından her ülke kendi kültürünü yansıtan gösterilerini yaptı. Gösterilerin ardınan  Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu Dünya gençlerine mangalda pişmiş köfteleri kendi elleriyle ikram etti.

ETKİNLİK 2 YILDA BİR YAPILIYOR

Dünya Gençlik Kongresi serileri, Birleşmiş Milletler’ in desteğiyle, Uluslararası Barış Çocuğu Örgütü (Peace Child International)’nün organizatörlüğünde iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilmekte. 13 Ağustos’a kadar devam edecek etkinlik boyunca gençler Türkiye içerisinde çeşitli etkinliklere katılacak.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

Ekrem İmamoğlu’nun İBB atamalarında dikkat çeken ayrıntı ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Medya A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne İpek Elif Atayman’ı atadı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir