22 Mayıs 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Erdoğan Bayraktar Esenlerdey’di

Erdoğan Bayraktar Esenlerdey’di

esenlerde_iki_donusum_birden13802947470_h1079292Erdoğan Bayraktar Esenlerdey’di                     Törende, Esenler Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında yapılan 33 derslikli Hasip Dinçsoy İlk ve Orta Okulu hizmete açılırken; Türkiye’nin ilk özel teşebbüs eliyle yürütülecek 859 konutluk kentsel dönüşüm çalışmalarının da startı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Esenler’de geri dönüşümden elde edilendefterlerin öğrencilere dağıtımı nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Hasip Dinçsoy İlk Okulu’ndagerçekleşen törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Belediye Başkan Yardımcıları, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

12 TRİLYON KATMA DEĞER SAĞLADIK

Esenler Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili yaptığı çalışmaları anlatan kısa bir sinevizyongösteriyle başlayan törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’de gelenek haline gelen ve artık bir toplumsal proje halini alan geri dönüşüm projesikapsamında elde edilen defterleri öğrencilere dağıtacaklarını söyledi. Bugüne kadar Esenler’de hiçbir çöpe atık olarak bakmadıklarını ve çöpün her zerresini geri dönüştürdüklerini anlatan Göksu, “Bu geri dönüşümle beraber Esenler’de okuyan yaklaşık 100 bin çocuğumuzun nasılhükümetimiz kitaplarını veriyorsa, pazartesi günü ders zili çaldığında biz de masalarınadefterlerini bıraktık ve bu defterlerini belediye bütçesinden ihale ile alıp çocuklara dağıtmadık.  Bu defterlerin hepsini çöpün geliriyle elde ettik.  Bugün de 2 milyonuncu defterimizi dağıtacağız” dedi. Esenlerdeki her bir çocuğa defter setleri verdiklerini söyleyen Göksu, bu defterlerleberaber Esenler’de çok önemli bir toplumsal bilinç oluşturduklarını kaydeden Göksu, “Günlük400 ton çöp topluyoruz. Şu anda bu 400 ton çöpün günlük 40 tonunu ayrıştırıyoruz. Bunu dahaartırmak istiyoruz. Bir hesap yaptık; bir taraftan 2 milyon defter üretirken bir taraftan da bu yaptığımız ayrıştırma ile şehre 12 trilyon katma değer kattık” diye konuştu.

İNSANIN GELECEĞİNİ İNŞA EDELİM

“Esenler’de insanın ürettiği her bir atığı geri dönüştürmeye çalışıyoruz” diyen Göksu,  “Biliyoruz ki yaratılmış her şeyin geri dönüşü vardır. Biz de bu geri dönüşümü yeniden ekonomiyekazandırmak, yeniden üretime kazandırmak, her şeyden önemlisi doğa tahribininönüne geçmek anlamında büyük bir seferberlikle bunu yapıyoruz” diye konuştu.

1700 TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITTIK

Geri dönüşüm projesi kapsamında plastik mavi kapak toplama kampanyasını da yürüttüklerini ifade eden Göksu, bugüne kadar ihtiyaç sahiplerine toplam 1700 tekerlekli sandalyedağıttıklarını söyledi ve özetle şunları kaydetti:

“İstiyoruz ki doğayı tahrip eden değil, doğayı güzelleştiren ve doğa için gayret eden ve insanın kendi geleceğini inşa eden bir şehri birlikte inşa edelim ve böylece Esenler’deki en küçükçocuğumuzdan en büyüğümüze kadar her birimiz bu konuda bir seferberlik ilan ederek bu bilinci yakaladık ve bu bilinçle beraber yolumuzu devam ediyoruz.”

Göksu, yeni hizmete giren Hasip Dinçsoy İlk Okulu  ve Orta Okulu hakkında da bilgi vererek, Esenler Dörtyol Meydanı’nda 21 dersliğiyle hizmet veren Hasip Dinçsoy İlköğretim Okulu’nu yıkıp yerine 33 derslikli okulu inşa ettiklerini anlattı.

İlçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Göksu, çok önemli bir hamleyi daha başlattıklarını belirterek yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda 889 konutu kapsayanözel teşebbüs eliyle kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacaklarını belirtti. Kentseldönüşümle beraber Esenler’in güzelleşmiş ve dönüşmüş bir şehir olarak çok hızlı bir şekildeyol almaya devam edeceğini vurguladı.

ÇEVRE ÇOK ACIMASIZ, VERDİĞİNİ GERİ ALIR

Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ise; insanımız güzel hizmetlerelayıktır. Daha önce atık olarak attığımız, değer vermediğimiz atıklardan dönen defterlerimizkitaplarımızı öğrencilerimize vererek bunun da meyvesini alıyoruz” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Esenler’i iyi bildiğini ve zor bir ilçe olduğunu söyledikten sonra, “Şansınız böylesine çalışkan ve genç bir belediye başkanınızın olması. Hakikatken çalışkan ve vizyon sahibi bir arkadaşımız” dedi. Geridönüşümün önemine dikkat çeken Kuzu, “Asıl olan dünyadaki ekolojik dengedir. Denge bozulduğu zaman anayasanın bir anlamı kalmıyor, hiçbir şeyin bir anlamı kalmıyor. Bunumeslek hayatımın 30. yılında yazmış olduğum kitapla fark edebildim. Hakikaten dünyanın rotası çıkmış. Oradaki dengeyi bozduğun an, çevre çok acımasız, verdiğini geri alır” diye konuştu.

2 MİLYONUNCU DEFTER BAYRAKTAR’A

Kuzu’nun ardından tören, geri dönüşümle ilgili kısa bir tiyatro oyunuyla devam etti. Tiyatrogösteriminin ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu, geri dönüşümden elde edilen 2 milyonuncu defteri Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’a takdim etti. Esenler halkına yürekten teşekkür ettiğini söyleyerek sözlerine başladı. Bakan Bayraktar, Esenler halkının yaptığının şapka çıkarılacak kadar önemli bir iş olduğunu ifade ederek, “Kâğıtları evde ayrıştırın, toplayın bunların gelirinden 2 milyon defter üretin. Ped şişe kapakları toplayıp bunlardan engellivatandaşlarımıza araba verin. Tüm bunlar hakikaten, bizim çevre konusunda insanımızın İslam’dan gelen o sorumluluk yapısıyla ne kadar duyarlı olduğunu, ne kadar samimi olduğununen önemli göstergesidir” diye konuştu.

BAYRAKTAR: ESENLER DESTAN YAZDI

Bayraktar, ilk büyük kentsel dönüşüm adımını da Eserler’de attıklarını hatırlatarak, Esenler’in kentsel dönüşüm konusunda destan yazdığını ve bunun da halkın hoşgörüsü, ileri görüşlülüğü sayesinde olduğunu dile getirdi. Çevreciliğin yeşillendirmek, ağaçlandırmak olduğunu ifade eden Bayraktar, Esenler’de kamulaştırma yapılarak park yapıldığını ve bunun kolay olmadığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Bayraktar, Belediye Başkanı Göksu ve beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte video konferans sistemi ile Türkiye’nin ilk özel teşebbüs eliyle yürütülecek 859 konutluk kentsel dönüşüm çalışmalarının da startını verdi. Tören, Hasip Dinçsoy İlk ve Orta Okulu’nun hizmete açılış kurdelesinin kesilmesi ve öğrencilere defterlerindağıtılmasının ardından sona erdi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir