18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / ERDOĞAN HAK SAHİPLERİNE ANAHTARLARINI TESLİM ETTİ

ERDOĞAN HAK SAHİPLERİNE ANAHTARLARINI TESLİM ETTİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ANAHTARLARI TESLİM ETTİ

Esenler 15 Temmuz Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapımı tamamlanan 2 bin 108 konut hak sahiplerine kavuştu. Konutların anahtarlarını, Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen bir törenle  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Esenler bugün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Esenler Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğinde Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı tamamlandı. Esenler’de deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 15 Temmuz Mahallesi’nde yürütülen projenin ilk etabında inşaatları tamamlanan konutlar hak sahiplerine kavuştu. İmar kısıtlılığı sebebiyle evlerini yenileyemeyen ve binaları büyük risk altında bulunan vatandaşlar için yapılan güvenli kentsel dönüşüm konutlarının anahtarlarının teslimi için Esenler Dörtyol Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Hak sahiplerinin anahtarlarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

PROJE HAKKINDA

Proje kapsamında inşa edilen daireler modern çağın standartlarını yakalamış, her daireye bir kapalı otopark düşecek şekilde 2+1, 3+1 ve 80 ila 125 metrekare arasında büyüklüğe sahip. Tüm otoparklar yer altında bulunuyor. 1.924 derslikten oluşan 63 adet okul planlandı. 35.000 kişi kapasiteye sahip 22 adet cami ve mescit yapılacak. 500 yataklıhastane kompleksi, poliklinikler ve diş hastanesi ile birlikte Aile Sağlık Merkezleri de proje içerisinde yer almakta. Projenin bütününde 166.000 metrekare alanda sosyal, kültürel tesisler ve aktivite merkezleri bulunacak, 40 kilometreuzunlukta bisiklet ve yaya yolları yapılacak.

128 bin 525 metrekare alana sahip Teknoloji Geliştirme Bölgesi de bu dönüşüm alanında yerini alacak. Türkiye’nin en büyük bilim merkezi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Esenler Belediyesi işbirliğinde burada inşa edilmeye başlandı.  Bu teknoloji şehrinde kurulacak Ar-Ge ve bilişim merkezleri, dene-yap ve yazılım atölyeleri sayesinde sadece Esenler değil, İstanbul’n gençleri dünyanın geleceğine yön verme umutlarını yeniden yeşertecek. Burada 35.500 beyaz yakalı istihdamı oluşacak.

DEV MİLLET BAHÇESİ VE SPOR KOMPLEKSİ

Proje kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı İstanbul’un en büyük millet bahçelerinden birisi 15 Temmuz Millet Bahçesi şu anda Esenler halkının hizmetine sunuldu. Kentsel dönüşümle üretilen Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri daha yine bu bölgede yer alacak. Yeni millet bahçesinin ilk etabı tamamlandığında 1 milyon 800 bin metrekare, ikinci etabı tamamlandığında ise toplam 2.5 milyon metrekare Esenler ve İstanbul’un hizmetinde olacak.

Millet bahçesi içerisinde; botanik bahçeleri, tema parkları, çocuk oyun alanları, macera parkurları, futbol, basketbol, atletizm, tenis vb. spor alanları, doğa ve tarım atölyeleri, açık hava kütüphaneleri, seyir terasları, mesire ve dinlenme yerleri yapılacak.

Kentsel dönüşüm alanında bir de Türkiye’nin en büyük spor komplekslerinden birisi yapılıyor. İnşası devam eden dev spor kompeksi İstanbullu sporseverler için yeni bir cazibe merkezi olacak.

PROJE ETAPLAR HALİNDE DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde şehircilikte çığır açan 60.000 konutluk Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar etaplar halinde devam ediyor. Konutlar tamamlandıkça hak sahiplerine teslim edilecek. Konutların % 45’i Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde, geri kalan %55’i ise İstanbul’daki çevre ilçelerin riskli yapılarının dönüşümünde kullanılacak.

KİMLER TAŞINIYOR?

Yatay mimaride ve geleneksel mahalle konseptinde inşa edilen bu sağlam konutlara, yıllarca depreme dayanıksız, riskli yapılarda oturmak zorunda kalan ve imar probleminden dolayı konutlarını yenileyemeyen vatandaşlar taşınıyor.  Projenin en büyük özelliklerinden biri de, Esenler içinden yıkılarak boşaltılan yerlerin tamamı mevcut imar lejantlarına uygun olarak (Yeşil alan, park, otopark, okul, sosyal ve spor tesisi, yol vb.) değerlendiriliyor olması. Bu sayede Esenler, 2.1 milyon metrekare yeni donatı alanı kazanacak. Yıkılan binaların yerinde öncelikli olarak  60.000 metrekarelik bir millet bahçesi yapılacak. Millet bahçesinin inşasına önümüzdeki Eylül ayında başlanacak.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir