18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / ESENLER TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AKILLI ŞEHRİ OLACAK

ESENLER TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AKILLI ŞEHRİ OLACAK

ESENLER TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AKILLI ŞEHRİ OLACAK

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Esenler’de basın mensuplarıyla buluştu. Kurum, “Esenler Türkiye’nin en büyük akıllı şehri olacak” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte, Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

DESTEKLER ARTIRILDI

Kentsel dönüşümde desteğin artacağını da kaydeden Kurum, kira desteğinin 1.150 liradan 1.500 liraya çıkarılacağını, firmalara da verilen 400 bin liralık desteğin 600 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Bakan Kurum belediyelere de yüzde 50’ye kadar faiz desteği verileceğini vurguladı.

ESENLER’DE RİSKLİ YAPI YÜZDE 86’DAN 57’YE DÜŞTÜ

Kurum, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili ilk olarak, “İstanbul’da yürüttüğümüz önemli kentsel dönüşüm çalışmalarımızda birini de Esenler’de gerçekleştiriyoruz. Esenler’de depreme karşı dayanıksız yapı oranı 2009 yılında %86’ydı. Yürüttüğümüz çalışmalarla bu oranı %57’ye kadar düşürdük. Esenler’in kuzeyinde yer alan askeri alanı “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK AKILLI ŞEHRİMİZ ESENLER OLACAK

Bakan Kurum, Esenler’de gerçekleştirilen Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşüm projesi hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’nin En Büyük Kentsel Dönüşüm projesini Esenler’de başlattık. Burada inşa edeceğimiz konutların %45’ini Esenler Belediyesi, %55’ini Bakanlığımız İstanbul’daki riskli yapıların dönüşümü için kullanacak. Tam 60 bin konut yapacağımız bu alan aynı zamanda ülkemizin en büyük akıllı şehri olacak.

Bir teknoloji üssü olacak Esenler’de gerçekleştireceğimiz bu proje bütün dünyaya da örnek olacak. Mahalle kültürünü koruyarak inşa ettiğimiz tüm yapılar, zemin+5 katı geçmeyecek şekilde yatay mimari esasıyla yapıyoruz. Bu projede sadece konut yapmıyoruz. Milletimize yeşil ile iç içe olan yeni bir yaşam alanı sunuyoruz. Bu kapsamda rezerv alanın %68’ini yeşil alana, okul, spor alanı gibi sosyal donatı alanlarına ayırdık. Böylece Esenler’de yaşayacak her bir vatandaşımız için 15 m2 yeşil alan ve 30 m² donatı alanı ayrılmış olduk.

Yine bu alanda, 24 kişilik sınıflara, bilişim atölyelerine ve spor salonlarına sahip 1.924 derslikten oluşan, 63 modern okul planladık, yapıyoruz. Çocuklarımız 400 metre erişim mesafesi içerisinde hiçbir taşıtla karşılaşmadan yeşil akslar vasıtasıyla yürüyerek ve bisiklete binerek okullarına gidebilecekler.”

ESENLER MİLLET BAHÇESİ’Nİ 2023 YILINDA TAMAMLAYACAĞIZ

“Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaptığımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesi yine bu projeyle hayat bulacak” diyen Kurum, “Toplam 2.5 milyon m2’lik alanda yapacağımız millet bahçesi sadece Esenler’in değil, tüm İstanbul’un nefes alacağı bir yaşam alanı olacak. Bunun ilk etabı olan 240 bin m²’lik alana sahip 15 Temmuz millet bahçesini milletimizin hizmetine sunmuştuk. Alanın kuzeyinde yer alan 1 milyon 800 bin m² alana sahip Esenler Millet Bahçesini de inşallah 2023 yılında tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

15 BİN GENCİMİZİ İSTİHDAM EDECEĞİZ

Akıllı ve Güvenli Şehir’in gençlere iş kapısı da olacağını belirten Kurum, yeni şehirle ilgili şu detaylara yer verdi:

!Burada kuracağımız, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde yer alacak kuluçka merkezleri, dene yap atölyeleri, AR-GE ve bilişim merkezleri ile yazılım atölyelerinde gençlerimiz yarının teknolojilerini öğrenecekler. Böylece girişimci gençlerin önünün açmış olacak ve 15 bin gencimizin istihdam edilmesi sağlamış olacağız.

Hastane, aile sağlık merkezleri, camiler, spor alanları, okullar yeşil akslarla, yeşil yürüyüş yolları, bisiklet yollarıyla birbirine bağlanacak. Burada yaşayan kardeşlerimiz bisikletlileriyle güvenli bir şekilde evlerinden okullarına ve işlerine gidebilecekler. Bu rezerv yapı alanına, Esenler’de ilk aşamada 17 bin konut ve iş yerini taşıyacağız. İkinci aşamada ise; Esenler’in komşu ilçeleri olan Bağcılar, Sultangazi, Kağıthane’den başlamak üzere tüm çevre ilçelerden toplam 23 bin 500 konut ve iş yerinin taşınmasını sağlayarak; 40 binden fazla konutumuzu dönüştürmüş olacağız.

Boşaltılan alanlarda ise imar planındaki işlevi ne ise park ise park, okul ise okul, sosyal tesis ise sosyal tesis, yol ise yol yapacağız. Böylece Esenler’e toplam 2.1 milyon m²’lik yeni donatı alanı, yeni nefes alanları, parklar, kamu tesisleri ve sosyal alanlar kazandırmış olacağız. Sözlerime son verirken Esenler’de yapılan bu konutların şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı olmasını, sağlık ve huzur içinde oturmalarını temenni ediyorum.”

Kurum, Göksu ile birlikte hak sahiplerinin evlerini gezdi, vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşlar, yeni konutlarına kavuşmanın mutluluğuyla ikiliye memnuniyetlerini ileterek teşekkür ettiler.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir