18 Haziran 2024 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / ESENLER BERBERLERİNE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ…

ESENLER BERBERLERİNE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ…

ESENLER BERBERLERİNE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ…şükrü

Esenler berber esnafı için İstanbul Berberler Odası ve Esenler Birleşik Esnaf Ve Sanaatkarlar Odasının birlikte düzenlediği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bilgilendirme semineri 28 Haziran Cuma günü Esenler Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi…

 

ESENLER BERBERLERİNE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ…Esenler berber esnafı için İstanbul Berberler Odası ve Esenler Birleşik Esnaf Ve Sanaatkarlar Odasının birlikte düzenlediği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bilgilendirme semineri 28 Haziran Cuma günü Esenler Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi…Seminere Esenler Birleşik Esnaf Ve Sanaatkarlar Odası Başkan Vekili Şükrü Şahin, İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, yönetim kurulu üyeleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ercan Özgün ve Esenlerde faaliyet gösteren berber esnafı katıldı.Kanunun size gerektirdiği prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde çok yüklü miktarda cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmamanız için yapmanız gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz” şeklinde konuştu.

1-Risk Değerlendirmesi

2-Siz ve yanınızda çalışan kişilere temel iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verilmesi ve sertifikalandırılması.

3-Acil eylem planlarının hazırlanması.

Berber esnafının yaşamış olduğu sıkıntılara değinen Başkan Şükrü Akyüz, mesleği ayaklar altına almaya çalışanların camlarına pankart asanlar, Pazar tatili uygulamasına uymayanlar ve kayıt dışı olarak faaliyet gösteren esnaf kesimi olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Ben bu tür faaliyet gösteren insanlara emek hırsızı diyorum. Pazar günü gizliden gizliye iş yerini açıyor ve sizin emeğinizi ekmeğinizi çalıyor evine haram para götürüyor. Bu kişilerin ne size nede mesleklerine saygıları yok. Biz başkanımız göreve geldiği dönemde Pazar uygulamasını kendisine sunduk. Allah razı olsun kendisi yakından ilgilendi ve Esenler ilçesinde 4 senedir Pazar uygulamamız iyi gidiyor ve çok fazla sıkıntımız yok.“

İst. Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, yapılan denetimler sonucu hiçbir yere kaydı olmadan çalışıp odanın ilgili makamlarla görüşmesi sonucu 52 iş yerinin kapatıldığını belirtti.

“Bu insanlar sizlerin ekmeğine ortak oldular. Bunları saf dışı edebilmek için elimizden gelen gayreti gösterdik ve bu iş yerleri artık ilçenizde faaliyet göstermiyor. Şuan kayıt dışı olarak faaliyet gösterenler yok mu? Yine var. Şuanda Esenlerde 142 tane iş yeri kayıt dışı olarak faaliyet gösteriyor. Maalesef ki az bir rakam değil. Bu kişilerin belgesi, oda kaydı, belediye ruhsatı gibi evrakları yok ve bu kişiler sizlere haksız rekabet ortamı yaratıyorlar. Esenler ilçesinde sık sık zabıta ve ruhsat müdürleri ile görüşme gerçekleştiriyor ve durumu kendilerine aktarıyorum. Bu şekilde çalışan iş yerleriyle ilgili biz sigorta ve vergi daireleri gibi birimleri de bilgilendirdik ve Allah’ın izni ile en kısa sürede bu kişiler ya kayıt altına alınacak ya da iş yerlerini kapatıp ilçenizden çıkacaklar. Bu konuları bizler yakından takip ediyoruz. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

19 yıl sonra bakanlık ve konfederasyonun katımı ile 2013 yılı Eylül ayı içerisinde esnaf şurası yapılacağını söyleyen İst. Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz sözlerine şöyle devam etti; “19 yıl sonra esnafın istekleri, talepleri tekrar ele alındı. Yeniden hazırlanacak olan kanunumuzda esnafımızın ve bizlerin beklentisi fiyat tarifeleri azami hadleri gösterir ibaresi yerine asgari hadleri gösterir ibaresiyle değiştirilecek. Tarife ile çalışan birçok serbest meslek mensupları çok büyük bir sıkıntıdan kurtarılmış olunacaktır.”

Gerek sigorta konusu, gerekse KDV konusu hakkında ilgili bakanlıklarla görüşme gerçekleştirdiğini belirten İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, katma değer vergisi (KDV) oranının %18’den %8’e düşürülmesi için gerekli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Esenler berber esnafı için düzenlenen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu semineri katılım sağlayan esnafa bilgilendirme sertifikası verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Kaynak:Esenler TİME

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir