23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler İlçe Gıda ve Tarım, Müdürlüğü bir yıllık faaliyetini açıkladı

Esenler İlçe Gıda ve Tarım, Müdürlüğü bir yıllık faaliyetini açıkladı

  Esenler İlçe Gıda ve Tarım, mmüdürlüğü bir yıllık faaliyetini açıkladıuntitled

Esenler Kaymakamlığı tarafından İlçemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün “Yediğine İçtiğine Dikkat Et, Güvenilir Gıda Tüket!” konulu 8 sayılı basın bültenini kamuoyuna duyurulmak için gazetemize basın bülteni gönderilmiştir. Basın bülteninde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yıllık faaliyetleri açıklanmıştır.Esenler Kaymakamlığı tarafından İlçemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün “Yediğine İçtiğine Dikkat Et, Güvenilir Gıda Tüket!” konulu 8 sayılı basın bültenini kamuoyuna duyurulmak için gazetemize basın bülteni gönderilmiştir. Basın bülteninde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yıllık faaliyetleri açıklanmıştır.

BASIN BÜLTENİ Sayı :8

 

YEDİĞİNE İÇTİĞİNE DİKKAT ET,

GÜVENİLİR GIDA TÜKET!

 

Esenler İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce, 5996 sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU ile bu kanuna bağlı olarak çıkarılan yönetmelikler dahilinde ve mevzuatlar çerçevesinde 2012 yılında,

-1084 adet Gıda işletmesinin denetim ve kontrolleri yapılmıştır.

-Alo 174 Gıda hattına gelen 248 adet şikayetin kısa sürede değerlendirilmeleri yapılarak şikayetler sonuçlandırılmıştır.

-İlçemizde yapılan kontrol ve denetimler sonucunda 109 adet idari para cezası yaptırımı uygulanmıştır.

-Yine Kamu Sağlığına karşı işlenen suçlar kapsamında 2 adet suç duyurusunda bulunulmuştur.

-7 adet gıda işyeri için eksiklikleri giderilinceye kadar belediye başkanlığına kapatılması için yazısı yazılmıştır.

-Bakanlığımız 2012 kontrol planı çerçevesinde her ay belirli ürünlerden alınan numunelerin gerekli muayene ve analizleri yaptırılmıştır. Söz konusu program dahilinde 65 adet ürünün takibi gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca;

1- 12-16 Mart 2012 tarihleri arası ilçemizde faaliyet gösteren gıda işletmecilerinin bilgilendirilmelerine yönelik, “Gıda İşletmelerinin kayıt ve onay işlemleri, hijyen uygulamaları, kontrol ve genetim hizmetleri, Türk Gıda Kodeksi ve Etiketleme Yönetmelikleri” konularında bir program dahilinde seminerler düzenlenmiş, 250 kişiye yakın bir gıda işletmecisi katılımı gerçekleşmiştir. Konu ile ilgili 200 adet CD ve yaklaşık 1000 adet yazılı bilgilendirme notu hazırlanarak Gıda İşletmecilerimize dağıtımı yapılmıştır. Yine uygulama ve yaptırımlar hakkında açıklayıcı ve detaylı olarak hazırlanan yazı ile bütün Mahalle muhtarlıklarımıza gerekli bildirimlerde bulunularak Mahallelerindeki gıda işletmecilerinin haberdar edilmesi sağlanılmıştır.

2- İlçe Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim merkezi müdürlüğümüz işbirliği ile İlçemizde ikamet eden ve kendi memleketlerinde Arıcılıkla uğraşan ve “ Arıcılık ve Arı Yetiştiriciliği” Kursu talebinde bulunan üreticilerimize, Mayıs-Haziran 2012 aylarında İlçemizde 3 adet arıcılık kursu açılmış ve kursu başarıyla bitiren 102 adet kursiyere Arı Yetiştiriciliği kurs bitirme belgesi verilmiştir.

3- Yine Bakanlığımız talimatları ile rutin kontrol ve denetimlerden ayrı, her yıl dönemsel olarak, okul kantinleri ve yemekhanelerinin en az birer defa kontrol ve denetimleri ile özellikle turizm sezonunda düzenli olarak vergi Kontrol görevlileri ve ilçe Emniyet müdürlüğü elemanları ile beraber ilçemizdeki turistik oteller başta olmak üzere İçkili Lokanta ve tesislerde “Alkol Denetimleri” gerçekleştirilmiştir. Bayramlar ve bayramlar öncesi dönemde, tüketimin artacağı ürünlerde sektör özelliklerine bağlı olarak kontrol ve denetimleri sıklaştırılmaktadır.

4- 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde, İlçemizde faaliyet gösteren Balıkçılar gerekli denetimlerden geçirilmiş, perakende satış yapan işyerlerine Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan “Deniz Balıkları Yasal Avlanabilir Asgari Boy Ölçüleri” afişleri dağıtılmıştır.

5- 2012 yılı Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince İlçemizde İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlar gereğince, kurbanlık kesim yerlerinde asgari teknik ve hijyenik şartlar açısından gerekli denetimler, Veteriner Hekimlerimiz tarafından yapılmış, kaçak kurbanlık hayvan ihbarları bayram süresince nöbetçi ekip tarafından değerlendirilmiştir.

6- İlçemizin tamamını kapsayacak şekilde 16 Mahallede gıda işletmelerinin tespiti için envanter çalışması başlatılmış, kontrol görevlilerimizce işyerlerinin ruhsatlı veya ruhsatsız olmasına bakılmaksızın bilgi formları doldurulmaktadır. Çalışma sonunda İlçemizde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin sayısı ve genel durumu hakkında doğru verilere ulaşılması hedeflenmektedir.

7- 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla 542 Gıda İşletmesi Kayıt altına alınarak, İşletme Kayıt Belgesi düzenlenmiştir. İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürlüğüne yapılan yazışmalar ile İlçemizde faaliyet gösteren 30 adet Halk Ekmek Satış noktalarına ait yapılan sözleşmeler İlçe Müdürlüğümüze bildirilmiştir. İlgili noktaların kontrol ve denetimi yapılarak, işletme sahibinden beyanname alınmak suretiyle gerekli kayıtları yapılmaktadır. Yine Pazar Yerleri Hakkındaki Yönetmeliğin Üçüncü ve Dördüncü Bölümlerinin 12 ve 24. Maddelerinin ilgili fıkra ve bentleri gereğince, pazarcı esnafımızda kayıt altına alınarak, İlçe Müdürlüğümüzce ilgili kanunlar ve mevzuatlar çerçevesince denetimleri gerçekleştirilecektir.

Müdürlüğümüzce, Esenler İlçemizde 2013 yılı sonuna kadar bütün gıda işyerlerinin kayıt altına alınması işleminin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Gıda güvenirliğinin sağlanılması noktasında çalışmalarımıza devam edilmektedir. Gıda İşletmecilerimizin zorunlu olarak yapılması gerekenler için bir an önce eksikliklerini tamamlamaları ve herhangi bir yaptırımla karşı karşıya gelmemeleri önem arz etmektedir.

 

 

GÜVENİLİR GIDA, SAĞLIKLI YAŞAM

 

                                                               Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

                                                                                                                                                            İrtibat Tel: 430 92 37-35

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir