28 Mart 2023 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler Rizeliler’den Hamsi Festivali

Esenler Rizeliler’den Hamsi Festivali

Esenler Rizeliler’den Hamsi Festivali

Esenleruntitled Belediyesi ve Esenler Rizeliler Derneği tarafından düzenlenen 4’üncü Hamsi ve Horon Festivali’nde, 3.5 ton hamsi balığı pişirilerek vatandaşlara dağıtıldı. Festivalde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, tezgahın başına geçerek vatandaşlara elleriyle balık ekmek ikram etti.

Esenler’de Karadeniz kültürünün yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla Esenler Belediyesi ve Esenler Rizeliler Derneği’nin birlikte düzenlediği 4’üncü Hamsi ve Horon Festivali’nde 3.5 ton hamsi pişirilerek vatandaşlara dağıtıldı. Esenler Dörtyol Meydanı’na kurulan 20 metrelik mangalda vatandaşlara hamsi dağıtan ustalar, bir yandan hamsileri pişirdi, bir yandan da horon tepti.

Festivale katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır ile Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da tezgahın başına geçerek vatandaşlara kendi elleriyle balık ekmek ikram etti. Yoğun ilginin gösterildiği festivalde vatandaşlar, ücretsiz dağıtılan balık ekmeği alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Festivale katılan vatandaşlar, Karadeniz müzikleri eşliğinde horon teptiler. Çalınan müziklerin eşliğinde horonla coşan vatandaşlar, renkli görüntüler oluşturdu.

VALİ MUTLU: “ANADOLU’NUN GÜÇLÜ BİR MAYASI VAR”

Aslen Rizeli olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, konuşması sırasında bir binanın üzerinde yazan ‘Anadolu’yu mayalayanlar’ yazısını göstererek, “Anadolu’yu mayalayanlar bu meydana ne kadar çok yakışmış. Kim asmışsa Allah razı olsun. Belki yurdun her köşesine bu yazıyı asmak lazım. Anadolu’yu mayalayanlara selam olsun. Anadolu bir maya. Mayanın içerisinde Karadeniz’den çay, lahana, mısır ekmeği, hamsi, kemençe var. Anadolu’nun mayasında Akdeniz, Güneydoğu var. Netice itibariyle Anadolu’nun güçlü bir mayası var. İşte bu maya, bu soğuk havaya rağmen bu meydanda” dedi.

Vali Mutlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun yaptığı çalışmalara övgüde bulunarak, “Gerçekten hizmet ehli, insan ehli, gönlü sevdayla dolu bir başkanımız.

Güçlü bir ekip. Bugün Anadolu’nun mayasında bir güç olduğunu, hamsisiyle, kemençesiyle, horonuyla memleketin yiğit, mert çocuklarıyla nasıl bir güç yaratıldığını ortaya koydular” diye konuştu.

“TÜRKİYE, HEYECANINI RİZE’DEN, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN ALIYOR”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler güzelliklerden bir tanesini daha yaşıyor. Rizeliler Derneğimizle beraber geleneksel hale getirdiğimiz hamsi ve horon festivalimizde bir taraftan hamsinin heyecanıyla, diğer taraftan horonun sıcaklığıyla beraber bu toprakların bereketini, kardeşliğini Esenler’de Dörtyol Meydanı’nda yaşıyoruz. Rize memleketimiz için çok önemli bir yer. Çünkü Rize bugün dünya kendi heyecanını, motivasyonunu neresinde bakarsanız bakın, Türkiye’deki heyecandan alıyor. Türkiye de heyecanını Rize’den, Recep Tayyip Erdoğan’dan alıyor” dedi. Başkan Göksu, diğer yörelere ait festivallerin yapılacağını belirterek, Türkiye’nin kardeşliğini hiçbir gücün bozamayacağını söyledi.

Esenler Rizeliler Dernek Başkanı Barış Al ise Rize kendileri için ne kadar önemliyse Esenler’in de o kadar önemli olduğunu söyledi. Esenler’de böyle bir festivali gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Al, “Bu bizim için bir övünç kaynağıdır” şeklinde konuştu. Esenler Rizeliler Derneği’ne misafir olan Vali Mutlu, ikram edilen Karadeniz yemeklerini tattı. Mutlu, kara lahananın şifa deposu olduğunu söyleyerek, kara lahana yemeklerini sevdiğini belirtti.

Festivale, AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmail Safi ve Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Rize Valisi Nurullah Çakır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Rizeliler Derneği Başkanı Barış Al ve çok sayıda vatandaş

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı.

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı. -TİCARET BAKANLIĞI ESNAF, SANATKÂRLAR VE KOOPERATİFÇİLİK GENEL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir