1 Nisan 2023 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / ESENLER İLÇE TARIM GIDA VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜN’DEN BASIN DUYURUSU

ESENLER İLÇE TARIM GIDA VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜN’DEN BASIN DUYURUSU

Esenler Kaymakamlığı tarafından İlçemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerinde “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” Aranmayacak” konulu 9 sayılı basın bülteni kamuoyuna duyurulmak için gazetemize basın bülteni gönderilmiştir.Esenler Kaymakamlığı tarafından İlçemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerinde “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı” Aranmayacak”konulu 9 sayılı basın bülteni kamuoyuna duyurulmak için gazetemize basın bülteni gönderilmiştir. GIDA İŞLETMELERİNİN KAYIT VE ONAY İŞLEMLERİNDE

“İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞTIRMA RUHSATI” ARANMAYACAK…untitled

 10.01.2013 tarih ve 28524 sayılı Resmi Gazetede, “ Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte” Değişiklik Yapılması Hakkında Yayımlanan Yönetmelik gereği;

17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan; ’’ Gıda işletmecileri, kayıt kapsamındaki işletmelerini ilgili kurumdan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı aldıktan sonra işletme kayıt işlemlerini yaptırmak üzere, en geç otuz gün içerisinde yetkili mercie başvurmak ve başvuru tarihinden itibaren en geç üç ay içerisinde kayıt işlemlerini tamamlamak zorundadırlar. ’’ hükmü yürürlükten kaldırılmıştır. Yani İşletme Kayıt İşlemleri için İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ibrazı gerekmemektedir.

Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘’(1) Depo, perakende, toplu tüketim işletmecileri Ek-2’ deki (1- Dilekçe, 2- Beyanname ); gıda üreten işletmeciler Ek-3’ teki (1- Dilekçe, 2- Beyanname, 3- Şeker üretimi veya şeker paketleme konusunda faaliyet gösterecek gıda işletmelerinin Şeker Kurumu’ndan alacağı uygunluk yazısı) bilgi ve belgeler ile birlikte yetkili mercie başvururlar” ifadesine yer verilmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Onay Usul ve Esasları: ‘’(3) Yerinde yapılan resmi kontrol sonucunda;

a) İşletmenin uygun bulunmaması halinde işletmenin eksiklikleri belirtilerek başvuru dosyası gıda işletmecisine iade edilir.

b) İşletmenin uygun bulunması halinde gıda işletmesine Ek-8’ deki işletme şartlı onay belgesi ve işletme onay numarası verilir.’’

Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrası ‘’(1) Bu Yönetmelik kapsamında verilen işletme kayıt ve onay belgeleri tek başına sınai faaliyet yapılmasına izin vermez. İşletme kayıt ve onay belgelerinin geçerli olabilmesi için işyeri açma ve çalışma ruhsatının bulunması zorunludur. Bu ruhsatın herhangi bir nedenle iptal edilmesi halinde işletme kayıt ve onay belgelerinin geçerliliği kendiliğinden sona erer.’’ hükmü yürürlükten kaldırılmıştır.

Ayrıca Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘’(2) Gıda işletmelerine Kanun kapsamında verilen işletme kayıt ve onay belgeleri 17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı resmi Gazete’de yayımlanan Gıda Hijyeni Yönetmeliği, 27/12/2011 tarihli ve 28155 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, 17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik ve 17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik kapsamında verilen belgelerdir.

Bu belgelerin alınması diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili mevzuata göre verilen izin veya ruhsatların alınması mükellefiyetini ortadan kaldırmaz.

 

Dolayısıyla bu son değişikliklerle ilçemizdeki gıda işletmecilerinin kayıt altına alınması ve işletme kayıt belgesi verilmesinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ibrazı istenilmemekte olup, ilgili işletmenin dilekçe ve beyannamesine istinaden işletme kayıt altına alınarak işletme adına, işletme kayıt belgesi düzenlenecektir. İlçemiz gıda işletmecilerinin en kısa zamanda İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze başvurarak işletme kayıt belgelerini almaları önem arz etmektedir.

Esenler İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

İrtibat Tel: 430 92 37-35

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı.

Necmettin ERKAN AK Parti’den Milletvekili Aday Adaylığını açıkladı. -TİCARET BAKANLIĞI ESNAF, SANATKÂRLAR VE KOOPERATİFÇİLİK GENEL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir