21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler on bir ayın sultanı ramazana hazır

Esenler on bir ayın sultanı ramazana hazır

Ramazan ayı, Esenler’de bu sene de dolu dolu yaşanacak. Ramazan ayının manevi ruhuna uygun etkinliklerin gerçekleşeceği Esenler’de Türkiye’nin İlk Çocuk İftarı’ndan Kadir Gecesi Özel Programı’na, Eve Teslim İftar’dan Alo İftar’a kadar çok sayıda proje hayata geçecek.

Esenler Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan’ı karşılamak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Ramazan ayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenler’de coşku ve heyecan içinde geçecek. “Şimdi kardeşliğin tam zamanı” sloganıyla Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerin düzenleneceği Esenler’de vatandaşlar, 30 gün boyunca birbirinden farklı ve ilginç organizasyonlarla güzel bir Ramazan yaşamanın sevincine ortak olacaklar.

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK İFTARI ESENLER’DE

Her yıl Ramazan ayında bir birinden özgün projeler yürüten Esenler Belediyesi, bu yıl yine bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk Çocuk İftarı’nı düzenleyecek. Esenler’de yaşayan binlerce çocuğun katılımıyla Ramazan’ın ilk günü Esenler Stadyumu’nda gerçekleşecek iftara; sadece çocuklar ve anneleri davetli olacak. İftar sonrasında ise, çocukları sürpriz hediyeler dağıtılacak.

DUALARDA BULUŞUYORUZ… 100 BİN DUA, 10 BİN HATİM

Esenler, Ramazan ayında çok özel bir programa daha ev sahipliği yapacak. Kadir Gecesi’nde düzenlenecek olan “Dualarda buluşuyoruz… 100 Bin Dua, 10 Bin Hatim” programında binlerce hatim, yüz binlerce salâvat-ı şerife, tevhit ve tekbirler okunarak Allah’a yakarılacak. Esenler Dörtyol Meydanı’nda gece saat 00.05’te başlayacak programda; gönüller, bereketi bol bu gecenin ruhani ikliminde huşu içinde bir kez daha dünya barışı ve mazlumlar için niyaz edecek.

EVE TESLİM İFTAR


Esenler Belediyesi’nin başlattığı ve İstanbul’da bir model haline gelen ‘Eve Teslim İftar’ uygulaması Esenler’de bu sene de devam edecek. Uygulama ile önceden tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere her gün iftar saatinden önce 4 çeşit sıcak yemek ulaştırılacak. Esenler’de Ramazan bereketinin ulaşmadığı hane kalmayacak.

ALO İFTAR

Esenler Belediyesi’nin 2 yıldır uyguladığı ve herhangi bir sebeple iftar sofrası hazırlayamayanlar için başlattığı “Alo İftar” hattı bu sene de hizmette. 15.00 ile 17.00 saatleri arasında Esenler Belediyesi’nin 440 11 26 numaralı Alo İftar hattını arayan vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilecek. Alo İftar ile her akşam binlerce aileye motorize ekiplerle 4 çeşit sıcak yemek evlerine kadar ulaştırılacak.

ALO SAHUR

Esenler Belediyesi’nden Ramazan’a özgü bir proje de “Alo Sahur”. Proje ile sahurda uyanma zorluğu yaşayan vatandaşlar, 440 12 89 numaralı telefona kayıt yaptırarak davul ve mani sesleri ile uyandırılıyor. Uygulamaya Esenler’in yanı sıra Türkiye’nin değişik illerinden de başvurular da değerlendiriliyor.

KONU KOMŞU İFTARDAYIZ

“Konu komşu iftardayız” sloganıyla Esenler Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl başlattığı ”Mahalle İftarları” bu yıl da devam ediyor. Esenler’deki tüm mahallelerde müsait alanlarda düzenlenecek iftar yemekleri ile aynı mahallede, aynı sokakta ya da aynı binada oturan komşuların iftar sofralarında buluşup kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri amaçlanıyor.

GELENEKSEL ESENLER İFTARI

Esenler Belediyesi’nin en ilginç uygulamalarından birisi de Geleneksel Esenler İftarı. “Bir sofra da sen kur” sloganıyla başlatılan ve her yıl on binlerce Esenlerlinin evinde hazırladıkları yemeklerle katıldığı Geleneksel Esenler İftarı, bu yıl da ilçenin trafiğe kapalı, alışveriş caddesi Davutpaşa Caddesi’nde düzenlenecek. Birlikteliğin, dayanışmanın, kaynaşmanın doruk yaptığı “Geleneksel Esenler İftarı” projesi ile on binlerce Esenlerli aynı sofrada buluşmanın sevincine ortak oluyor. İlçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği ile kurulan Geleneksel Esenler İftar sofrasında zengini, fakiri, genci, yaşlısı, doğulusu ve batılısı aynı ekmeği paylaşarak birlik, beraberlik ve kardeşliğin en güzel örneğini sunuyor.

İFTAR ÇEŞMESİ

Esenler Belediyesi tarafından sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hazırlanan Esenler Çorba Çeşmesi, Ramazan ayında iftar çeşmesi olarak hizmet veriyor. İnsan sirkülâsyonunun yoğun yaşandığı Esenler Metro İstasyonu çıkışında ve Esenler Sondurak’ta kurulu bulunan Çorba Çeşmesi, iş çıkışı iftara yetişemeyen vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Evlerine geç kalanlar Çorba Çeşmesi’nden akan çorbayla iftarını açıyor.

YETİM İFTARI

Esenler Belediyesi, Ramazan’da kutsal emanetlerimiz yetimleri de unutmuyor. Yetimlerin ellerinden tutmak, başlarını okşamak ve mahzun yüreklerini ısıtmanın hizmetin en güzeli olduğuna inanan Esenler Belediyesi, ilçenin yetimlerine Ramazan’da da şefkat kucağını açıyor ve onlar için özel iftar yemeği düzenliyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yetimler ile ailelerinin katıldığı Yetimler İftarı, bu yıl da Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

BAYRAMDA ÇOCUK OLMAK

Manevi değerlerin yaşatıldığı Esenler’de yetim, öksüz ve engelli çocukları unutmayan Esenler Belediyesi, her dini bayramda olduğu gibi Ramazan Bayramı’nda da onlara bayramlıklar hediye edecek.

İFTAR DOSTLARI’NDAN “ÇAT KAPI İFTAR”

“Kimsesizlerin Kimi” “Yalnız Değilsiniz” gibi projelerle ilçedeki kimsesiz yaşlıların her türlü ihtiyacını karşılayan Esenler Belediyesi, Ramazan ayında da onları yalnız bırakmıyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü öncülüğünde belediye personelinden kurulan İftar Dostları, her akşam bir kimsesiz yaşlıyı evinde ziyaret ederek onunla iftar açıyor. Çat kapı iftar şeklinde gerçekleşen bu akşamlarda adeta bayram havası yaşayan yaşlılara, aynı mutluluğu yaşatmak ve hayır dualarını almak için İftar Dostları, bu yıl da aynı sosyal dayanışma örneğini sergileyecek.

KOMŞU BEN GELDİM

Komşuluk geleneği Esenler’de devam ediyor. Esenler Belediyesi, Ramazan boyunca “Komşu ben geldim” deyip çat kapı iftar sofralarına misafir olacak. Medeniyetimizin temel bir parçası ve manevi bir miras olan komşuluk geleneği, Ramazan’ın şefkat ve merhamet ikliminde yepyeni bir anlayışla yaşatılacak.

KİMSESİZLERİN KİMİ

Esenler Belediyesi rahmet ayı Ramazan’da da Kimsesizlerin Kimi olmaya devam ediyor. Esenler’de gerek yaşlı, gerekse yetim kimsesiz her kim varsa, onların kimsesi olmayı kendisine mukaddes bir vazife bilen Esenler Belediyesi, tüm hayırseverleri, verdiği ile mutlu olmaya, paylaştıkça sevinmeye, sevinçlere ortak olmaya çağırıyor. Sosyal belediyeciliğin en samimi uygulamalarından olan “Kimsesizlerin Kimi” projesi ile Kimsesizlerin Kimi gönüllülerine her gün yeni halkalar eklenerek veren ellerden alan ellere dalga dalga büyüyen bir dostluk zinciri kuruluyor.

SAHURDAN SEHERE GÖNÜL SOHBETLERİ

Esenler Belediyesi Ramazan ayında sahurları da en iyi şekilde değerlendirecek. “Sahurdan Sehere” programlarıyla her gün açık havada çeşitli etkinlikler yapılacak. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Ömer Döngeloğlu, ilçenin farklı noktalarında ‘Sahur Sohbetleri’ düzenleyecek. Saat 23.00’de başlayacak programlar, sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecek.

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Esenler Dörtyol Meydanı’nda Ramazan boyunca birbirinden güzel programlar ve konuklar, sanatçılar, yazarlar, Esenlerlilerle buluşacak.
Yeni yüzüyle hizmete giren Dörtyol Meydanı, Ramazan ayı boyunca birbirinden renkli ve öğretici etkinliklere sahne olacak. Ramazan Kültür Etkinlikleri çerçevesinde, hem çocuklar, hem de büyükler için gösterilerden, oyunlara, piyeslerden yarışmalara, konferanstan, söyleşilere, şiir dinletisinden anma programlarına kadar birçok faaliyet yer alacak. Ayrıca havai fişek gösterisi, kum gösterisi, Hat sanatı, Ney ve Sema gösterisi, Ebru gösterisi, Müzikal Tiyatro ve daha birçok özel gösteri sanatları Esenlerliler ile buluşacak.

ANADOLU’YU MAYALAYANLAR

Yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip gönül mimarlarımız, Ramazan boyunca Esenler’de anılacak. Ramazan Etkinlikleri kapsamında; Abdulhakim Arvasi, Ahmet Hamdi Akseki, Ali Haydar Efendi, Gönenli Mehmed Efendi, Hz. Mevlana, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Zahit Kotku, Muhammed Raşid Erol, Muzaffer Özak, Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi ve Yunus Emre gibi gönüllerin mayalanmasını sağlayan ariflerin her biri, biyografik belgesel ve konferanslarla, rehber kişilikleri ve öğretileri Esenlerlilere hatırlatılacak. Programlarda, gönül erlerimizi anmanın yanında, onları anlamanın önemine vurgu yapılacak.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İftiracılara yargıdan tokat gibi cevap

Gazetemizin imtiyaz sahibi ve Esenler Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Şükrü ŞAHİN hakkında mesnetsiz atılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir