23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’de okuyan her öğrenciye 4 defter

Esenler’de okuyan her öğrenciye 4 defter

Esenler Belediyesi’nce atık kâğıtların geri dönüştürülmesinden elde edilen yaklaşık  400 bin defter 96 bin öğrenciye, Esenler protokolü, bazı milletvekilleri ve İstanbul’un Altınları dizisi oyuncularının katıldığı bir törenle dağıtıldı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu  törende yaptığı konuşmada, “ Biz bugün aslında milyonlarca ağacı kesmekten kurtardık. Belki de binlerce evin sel altında kalmasını engelledik.  Belki de binlerce canı kurtardık” dedi.

Esenler Belediyesi, her yıl düzenlediği Defter Dağıtım Töreni kapsamında geri dönüşümden elde edilen 400 bin defteri öğrencilere dağıttı. Esenler 50. Yıl Tuna İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen törene; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Nimet Çubukçu ve İsmail Safi, Şirin Ünal, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan ile ekranların sevilen dizisi ‘İstanbul’un Altınları’ adlı dizinin baş rol oyuncusu Demet Akbağ ve diğer oyuncuları katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda bir öğrencinin geri dönüşümle ilgili yaptığı kısa bir konuşmanın ardından folklör oyunları oynandı.  İlgiyle izlenen gösterinin ardından günün anlamını belirtmek üzere açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler için önemli ve güzel günlerden bir tanesi icra ettiklerini belirten Göksu, Esenler’in İstanbul’un en genç nüfusuna sahip ilçelerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Esenler’de yaklaşık 100 bin öğrencinin olduğunu anlatan Göksu, Esenler hakkında bilgi verdikten sonra Esenler’de fiziki sorunlarla beraber sosyolojik sorunların olduğuna dikkat çekti. Göreve geldiği günden bu yana geleceğin inşası anlamında yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesinin insanın imarı olduğu düşüncesinden hareket ettiklerini belirtti.

“Esenler’de her bir çocuğun 1 yıllık defter ihtiyacının karşılayan defterin tümünü çöpten elde ettik” diyen Göksu, bu yıl farklı bir uygulamaya imza attıklarını belirterek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, bir çocuğa bir yıl içinde ne kadar defter gerekir ve hangi defterler gerekir diye organize olduklarını kaydederek, “Her bir öğrenci için ne kadar defter gerekiyorsa o kadar defteri çöpten elde ederek, yeni eğitim öğretim yılı başladığı gün dağıttıklarını söyledi.


Hanesinden  ayrıştıran tek ilçe Esenler

Her bir çocuğun resim defterinden müzik defterine, güzel yazı defterinden Matematik defterine kadar her bir ihtiyacının Esenler Belediyesi’nin çöpten elde ettiği defterlerle karşılandığını vurgulayan Göksu, 1 yıl boyunca öğrencilerin çöpten elde edilen defterlerle ilimi kayıt altına alacaklarını söyledi.
Esenler halkına çok teşekkür eden Göksu,  “Türkiye’ de hanesinde çöpten ayrıştırma yapan tek ilçeyiz. Hayata dair ne varsa ayrıştıran da tek ilçeyiz. Deterjanı da ayrıştırıyoruz, yağı da ayrıştırıyoruz, kumaşı da ayrıştırıyoruz, metali de ayrıştırıyoruz, elektroniği de ayrıştırıyoruz ve hepsini hayata tekrar gönderiyoruz. Çünkü biliyoruz ki hayatta geri dönüşümü olmayan yaratılmış hiçbir şey yoktur. Her şeyin geri dönüşümü vardır”.

Çöpün maliyetini 0’a düşüreceğiz
Göksu, Türkiye’ye model olan EDİM hayır markete de dikkat çekerek, bu markette yoksullara dağıtılan yağın da geri dönüşümden elde edildiğini söyledi.
Esenler’de 1 günde yaklaşık 400 ton çöpün toplandığını ifade eden Göksu, “Bu 400 ton çöpün dörtte birini ayrıştıracak duruma gelirsek yıllık 15 trilyon çöp maliyetini 0’a düşüreceğiz. İnanıyorum ki bu yoğun gayretle ve Esenler halkının verdiği katkıyla beraber Türkiye’nin ve belki de dünyanın geri dönüşümle ve ayrıştırmayla beraber çöp maliyetini 0’a düşüren ilçe olacağız. Bu şehre katmış olduğumuz ekonomik değer” dedi.
“İnsanlık kendi eliyle gelecek dünyasını mahvetmeye başladı”  diyen Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dağıtım yapılan 100 tane defter için 1000 tane ağacı kesmekten kurtardık. Bunu 400 binle çarpın lütfen. Biz bugün aslında milyonlarca ağacı kesmekten kurtardık. Belki de binlerce evin sel altında kalmasını engelledik. Belki de binlerce canı kurtardık. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Hayatta her şey paylaşınca güzeldir. Bir insanı mutlu eden şey, bir başkasına yaptığı iyiliktir. Bizi mutlu eden şey, Esenler halkına yapacağımız güzel hizmetlerimizdir. İnanıyoruz ki bu tebessüm dolu defterlerle tebessüm dolu çocuklar yetişecek ve tebessüm dolu Esenler’i hep birlikte inşa edeceğiz”.
Göksu, konuşmasını projeye destek olan herkese teşekkür ederek tamamladı.

Akbağ: Siz bizi bile dönüştürürsünüz

Göksu’nun ardından İstanbul’un Altınları dizisinin oyuncuları sahneye çıkarak,  öğrencileri selamladı. Oyunculardan duygu ve düşüncelerini belirtmek üzere konuşma yapan Demet Akbağ, “Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Ben neden burada olmamız gerektiğini ilk duyduğumda çok merak ettim. Bu altınları benim gidip götürmem gerekiyor dedim” diye sözlerine başladı. “Belediye Başkanımızı da dinleyince bugün ne kadar doğru bir yerde olduğumu anladım” diyen Akbağ, “İstanbul’un en kalabalık ilçesi ve bu kadar genç bir nüfus ve böyle bir çalışkan belediye başkanıyla siz daha çok şey dönüştürürsünüz. Bizim başımıza Allah korusun bir şey olur da yayından kalkarsak, siz bizi bile dönüştürürsünüz. Tebrik ediyorum sizi. Genç çocuklarımız, genç öğrencimiz, eminim o çok kıymetli ellerle yapılan defterlerle çok güzel şeyler öğrenecekler ve güzel yerlere gelecekler hepsi. Aranızda olmaktan gerecekten ama gerçekten çok mutluyum. Teşekkür ediyorum hepinize” diye konuştu.

Yalnız: Eğitime herkes gönül vermeli

Dizinin bir başka oyuncusu Defne Yalnız ise; eğitimin herkesin gönül vermesi gerektiğini belirterek, “Eğitim kelimesi geçtiğinde çok heyecanlanırım. Eğitimle ilgili her türlü projede elimizden gelen desteği esirgememiz gerektiğine inanıyorum. Bütün günü ifade eden deyiş zaten arkaya panoya asılmış. Kitaplar hükümetten, defterler bizden,  ee çalışmak da sizden” dedi.

İpekkaya: Eğitim ve sanat şart
Oyuncu  Ani İpekkaya da herkesi sevgiyle selamladıktan sonra yurdumuzun kalkınması, güzel insanlarımızın, yapıcı insanlarımızın, düşünen insanlarımız için eğitim ve sanatın şart olduğunu söyledi. Sanatın hiç ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen İpekkaya, Esenler Belediye Başkanı’ndan tiyatro kurulmasını rica ederek, “Gelip orada oynamayı seve seve  kabul ederim” dedi.
Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı Göksu, İpekkaya’nın isteğine cevap vererek, “Önümüzdeki yıl  Esenler’e geldiğinizde uluslar arası standartlarda tiyatro salonunun hazır olacak” dedi.  Göksu,  dizi oyuncularına tek tek plaket takdim etti.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi’nin ardından AK Parti İstanbul Milletvekili ve Eski Milletvekili Nimet Çubukçu duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Çubukçu, eğitim ve öğretimin önemini belirterek,  AK Parti hükümetinin göreve geldiği günden bu yana İstanbul dahil Türkiye’nin bütün illerinde eğitim alanında büyük atılımlar gerçekleştirildiğini anlattı. Eğitim alanında Türkiye’nin bugün çok ileri noktalara geldiğin kaydeden Çubukçu, Türkiye’nin eğitim notunun arttığını söyledi. Bu anlamda Esenler Belediyesi’ni klasik belediyecilik anlayışının yerine çağdaş ve modern belediyecilik anlayışının genel kriterlerini yerine getirmek anlayışından hareket ettiğini söyleyen Çubukçu, “Esenler Belediyesi, bir çok örnek çalışmalara imza atmış bir belediye” dedi. Çubukçu, Esenler’de yapılan tüm çalışmaların kendisini geleceğe dair daha fazla umutlandırdığını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Başkan Göksu, beraberindeki protokol ile birlikte sınıflara tek tek girerek, öğrencilere defterlerini dağıttı. Heyecanlı oldukları gözlenen öğrenciler, defterlerini görünce çok sevindi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir