26 Eylül 2023 , Salı
Anasayfa / Esenler Haberleri / Esenler’de savaş yok,eğitim var.

Esenler’de savaş yok,eğitim var.

                       Esenler’de savaş yok,eğitim var.                                                                             valiÜlkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 923 Suriyeli öğrenci, Esenler’de düzenlenen coşkulu bir törenle diploma ve karnelerine kavuştu. Çocuklar diplomalarını Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Ghassan Hitto ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun elinden aldı.

Suriye Eğitim Hizmetleri ve İstişare Derneği ile Kademoon Suriye Okulları, ülkesindeki iç savaştan kaçarak, Esenler başta olmak üzere İstanbul’un değişik ilçelerindeki okullarda eğitimlerine devam etmek mecburiyetinde kalan Suriyeli öğrenciler için Diploma ve Karne Töreni düzenledi. Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilen tören, Hakkı Başar Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene; Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Ghassan Hitto, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, Eksen Dershanesi Kurucu Müdürü Mehmet Sevgin, Suriye Eğitim Hizmetleri ve İstişare Derneği ile Kademoon Suriye Okulları’nın yöneticileri ve binlerce Suriyeli katıldı.

İNSANA YAPILAN YATIRIM ÇOK ÖNEMLİ

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan tören, İstiklâl Marşı ve Suriye Ulusal Marşı’nın okunmasının ardından Kademoon Suriye Okulları’ndan bir grup öğrencinin Suriye halkının ayaklanmasını anlatan gösterileriyle devam etti. Gösteri sonrasında programın açılış konuşmasını Eksen Dershanesi Kurucu Müdürü Mehmet Sevgin yaptı. Sevgin, 4 yıldır eğitim bakımından zorluk çektiği için İstanbul’a gelen öğrencilere eğitim vermekten mutlu olduklarını ifade etti. İnsana yapılan yatırımın çok önemli olduğunu kaydeden Sevgin, “Bütün çocukların dünyası bambaşkadır ancak Suriyeli çocukların daha başkadır” diye konuştu.

SİZE ENSAR OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, Suriyeli çocukları Esenler’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. “Keşke biz sizin diploma törenlerinizde bombaların atıldığı değil de, çiçeklerin açtığı bir şehirde diploma törenlerinize ortak olmuş olsaydık” diyen Göksu, “Biz, milletimiz var olduğu sürece her zaman yeryüzünde nerede zor durumda olan varsa, nerede mazlum varsa yanında yer almışız. Nerede bir zalim varsa da onun karşısında durmuş bir milletin çocuklarıyız” şeklinde konuştu. “Biz sizin muhacir olduğunuzu biliyoruz. Biz size ensar olmaya çalışıyoruz. Umarım ensarlığımızdan memnunsunuzdur” diye konuşan Göksu, salondaki Suriyeliler’den büyük alkış aldı. Salonu dolduran vatandaşların Berat Kandili’ni de kutlayan Göksu, Suriye’nin kardeşliği için hep birlikte dua etmeleri gerektiğini açıkladı. Göksu, sözlerini “Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin. Allah sizi bir an evvel bu sıkıntıdan kurtarsın” diyerek sonlandırdı.

TÜRK HÜKÜMETİ’NE VE HALKINA TEŞEKKÜRLER

Göksu’nun ardından konuşan Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Ghassan Hitto, Suriyeli gençlerin Diploma Töreni’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra “Suriye’ye verdikleri destekten dolayı Türk Hükümeti’ne ve halkına çok teşekkür ediyorum” dedi. “Hitto, “Bir sene boyunca ektiğimiz ağaçların semerelerini bugün alıyoruz” diyerek, Suriyeli öğrencilere “Elde ettiğiniz bilgiler gelecek Suriye’sini inşa etmek için size çok yarayacaktır” şeklinde seslendi. Başarının çok çalışmaktan geçtiğini hatırlatan Hitto, Suriyeli gençlerden Türkiye’de güzel izler bırakmalarını istedi.

GÖNÜL BAHÇEMİZİN ÇİÇEKLERİSİNİZProgramda son konuşmayı yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sözlerine “Suriyeli kardeşlerimizi şehrimizde misafir etmek bize gurur veriyor” diyerek başladı. “Bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan bu dramı biz de takip ediyoruz” diyen Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gönlümüzün siz Suriyeli kardeşlerimizle beraber olduğunu bilmenizi istiyorum. Elbette ki gelecek güzel olacaktır. Bunun için çalışacak ve dua edeceğiz. Geleceği kuracak olan ve geleceği güzelleştirecek olan çocuklarımız için gayret sarf edeceğiz. İşte bugün çocuklarımız için buradayız ve mezuniyetlerine şahitlik edeceğiz. Çocuklar dünyanın en güzel çiçekleridir ve onlardan daha güzel kokan çiçekler yoktur. Onlar bizim gönül bahçemizin çiçekleridir. Hiçbir dertlerinin olmaması ve mutlu olmaları bizim dualarımızdır.”

Mutlu, tüm Suriyeli çocukları hasretle kucakladığını da belirterek, konuşmasını “İnanıyorum ki, onlar gelecekte Suriye’nin gelişimi için burada öğrendiklerini kullanacaktır. Hükümetimize, Kaymakamlığımıza ve Esenler Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

DİPLOMALAR PROTOKOLDEN

Konuşmaların ardından Geçici Suriye Hükümeti Başbakanı Ghassan Hitto, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya birer plaket takdim etti. Plaket takdimlerinin ardından Hitto ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, 3 Suriyeli öğrenciye diplomalarını verdi. Sevinç içinde diplomalarını alan öğrenciler, Hitto ve Mutlu ile birer hatıra fotoğrafı da çektirdi. Tören, Suriyeli öğrencilerin kendileriyle heyecanlarını paylaşan velilerine ve tüm davetlilere sergiledikleri yöresel gösterilerle devam etti. Törenin sonunda 2012 – 2013 eğitim öğretim yılını başarıyla tamamlayan Suriyeli 923 öğrenci, büyük bir coşku içinde diplomalarına kavuştu.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

1xBet Yeni Adresi Giriş 1XBET GÜNCEL GİRİŞ ADRESİ 1 xBet Mobil Giriş Yeni Giriş Adres

1xBet Türkiye Güvenli Giriş Adresi! Content Yeni giriş 1xbet nasıl? Uygulama Mobil Uygulama Günün Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir