12 Nisan 2024 , Cuma
Anasayfa / Esenler Haberleri / Göksu: Bende Hak-İş gönüllüsüydüm

Göksu: Bende Hak-İş gönüllüsüydüm

Esenler Belediyesi’nde toplu sözleşme sevinci…

Esenler Belediyesi ile Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (HİZMET- İŞ) arasında geçtiğimiz Mart ayından beri devam eden toplu sözleşme görüşmeleri  anlaşma ile sonuçlandı ve imzalar atıldı.  160  belediye işçisini kapsayan 2 yıllık toplu sözleşme, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin de katıldığı bir törenle Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ile Hizmet – İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında imzalandı.

 Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde ilk konuşmayı Esenler Belediyesi işçisi ve işçi temsilcisi Mustafa Canpolat yaptı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya teşekkür ederek sözlerine başlayan Canpolat, “Çünkü hepinizin bildiği gibi başkanımız göreve gelir gelmez 2 ay gibi kısa bir sürede belediyemizin çalışanlarına borcunu ödedi. Hatta, belediyemiz Mart 2010 tarihinden itibaren yeni sözleşmeden doğabilecek muhtemel farkları da ödeyerek bu konuda bir ilke imza attı. Bu anlayışından dolayı belediye çalışanları adına Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu’ya şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Canpolat’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Hizmet – İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan da yaklaşık 15 yıldan beri Esenler Belediyesi ile sözleşme imzaladıklarını belirterek, “Ancak bugün farklı bir heyecan ve sevinç içindeyiz. Belediye Başkanımızla ilk sözleşmeyi imzalıyoruz” dedi.

Başkan Göksu’nun görevi devralmasıyla ödemeler konusunda yeni bir anlayış geliştirdiğini belirten Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ekonomik sıkıntılara rağmen geçmiş döneme ait tüm işçi borçlarını ödediği gibi, geleceğe mahsup ödemeler de yaptı. Bu bir anlayış meselesi. Çalışanlar lehine bu anlayışından dolayı başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu sözleşme ile ücretlerde iyileştirmeler yapıldı. Yeni dönemlerde bu iyileştirmeleri daha da ilerleteceğimize ve yeni ilklere imza atacağımıza inanıyorum”.

 

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da imzalanan sözleşmenin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı ve, “Yıllardan beri Hak-İş’i emeğin ve alın terinin karşılığı olarak algılamışımdır. Hiçbir zaman üyesi olmamış ama her zaman gönüllüsü olarak Hak – İş’i emeğin, alın terinin ve demokrasinin temsilcisi olduğuna inanmış bir kişi olarak bu sendikamızla sözleşme imzalamam benim için çok sevindiricidir. Bu vesile ile Hak-İş’i kuran, yaşatan ve geliştirenlere teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

İşçiden alacağı olan tek belediyeyiz

Vatandaşın memnuniyetinin sağlanmasının, çalışanın memnuniyetinin sağlanmasından geçtiğine inandığını kaydeden Göksu, “Yeni toplu sözleşmemizi bu anlayış çerçevesinde oluşturduk. Görevi devraldığımızda ilk karşımıza çıkan işçi alacaklarıydı. Ve çok şükür bunları ödediğimiz gibi işçisinden alacaklı olan tek belediyeyiz” dedi.

Esenler’e hizmet için tüm belediye çalışanlarının bir takım olduğunu ve bu takımda 650 oyuncunun bulunduğunu dile getiren M. Tevfik Göksu, “Takım, sadece kendi ailelerinin geçimlerini temin için çalışmıyor. Aynı zamanda 500 bin Esenlerlinin geleceği için de çalışıyor. Çünkü biz, 500 bin kişinin emanetini üstlenmiş durumdayız. Neticede bizim nihai patronuz halktır. Onlara hizmet de hem toplumsal, hem vicdani, hem de insani bir göredir” diye konuştu.

Toplu sözleşmeyi “iyinin başlangıcı” olarak değerlendiren Göksu, “İyiye bir adım attık. Bu adımlar koşuya dönüşecek. Yeni sözleşmenin anlaşma ile sonuçlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve işçi arkadaşlarımızın sofrasına da bereket getirmesini diliyorum” dedi.

                  Esenler’de örnek bir fotoğraf

                Törende son konuşmayı Hak- İş Konfederasyonu Kurucu Başkanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi yaptı. “Esenler’de örnek bir fotoğrafı birlikte oluşturuyoruz” diyerek sözlerine başlayan Tanrıverdi, “Değerli işçi kardeşlerimiz adına sürdürülen ve toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin sona geldiği ve imza akdinin yapılacağı bir törendeyiz. Bu tören benim için büyük bir heyecandır. Buyük bir mutluluktur, büyük bir onurdur. Çünkü burada işçi, işveren bir arada. Bu Türkiye’nin beklediği, arzu ettiği fotoğraflardan ender bir fotoğraftır. Çünkü bu fotoğrafın altında karşılıklı iyi niyet vardır, anlayış vardır, uzlaşı vardır geleceği birlikte oluşturmak vardır. Bu fotoğrafı oluşturan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

                      Takdir edilecek bir anlayış

Bu toplu iş sözleşme ile Esenler Belediyesi’nde çalışan işçilerin ekonomik ve sosyal haklarının temin edildiğini ve kayıt altına alındığını dile getiren Hüseyin Tanrıverdi konuşmasını şöyle sürdürdü:  “1979’da bu sendikayı kurduğumuz zaman imzamız işçinin kararıdır temel prensibiyle yola çıktık ve logosunun etrafına da önce insan, önce emek anlayışını yerleştirdik. Burada bu prensibin uygulandığını görüyoruz. Esenler Belediye Başkanımız işçiye borcu olmak bir yana işçinin belediyeye borçlu olduğunu söyledi. Elbette bunlar alkışlanacak ve takdir edilecek bir olaydır. Bu emeğe bakıştır, bu alın terine saygıdır. Bu insana hürmettir. Meseleyi ekonomik olarak görmemektir. Meseleyi kavrayabilmek elbette her yiğidin harcı değildir ama burada gerek Tevfik kardeşim gerek Lokman kardeşim bu meseleyi kavramışlar. İnsana hizmet anlayışla hizmetlerine devam ediyorlar.

 

                   Bir yıl maaş ödemeyen belediyeler var

                    Bu kürsüde bunlar konuşulurken kimi belediyelerde işçiler maaşlarını zamanında alamamak ve 4-5 aydır maaşlarını alamadıklarından şikayet etmektedir. Kimi belediyelerde bir yıldır maaş ödenmediğini biliyoruz ama festivallere gelince harcandığını, farklı yatırımlara harcandığını biliyoruz. Emeğin karşılığının ödenmediğini bildiğimiz belediyeler var. Biliyoruz ki bu belediyeler bizim partimize ait belediyeler değil. Bizim anlayışımızın temelinde insanı yücelt ki devlet yücelsin anlayışı vardır. Toplu sözleşmemizin hem belediyemize, hem de işçi kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”.

    Yapılan konuşmaların ardından toplu sözleşmeye, Hak –İş Onursal Başkanı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi,  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Hizmet – İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Hizmet –İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Güleş arasında imzalandı. Tören hatıra fotoğrafı çekilmesiyle ve sözleşmeye imza atanlara işçiler tarafından çiçek verilmesiyle sona erdi. İmza törenine, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve belediye işçileri katıldı.

Yüzde 12 zam

Mart 2010 tarihinde geçerli olacak sözleşme ile, işçilerin ücretlerine temel teşkil eden tabanlar 61.54 ‘ten 63.50’ye çıkarıldıktan sonra birinci yıl için yüzde 12, ikinci yıl için de enflasyon oranında zam yapıldı. 4 yıllık fakülte mezunu işçilerin taban ücretleri ise 61.54’den 67.50’ye yükseltildi. Sözleşme ile sosyal yardımlara da yüzde 12 oranında zam yapıldı. Sözleşmede eğitim gören işçi ve çocukları da unutulmadı. Kasım ayının ilk haftasında ödenmek üzere; işçi çocuklarından ilköğretimde okuyanlar için 170 TL., ortaöğretimdekilere 200 TL., yüksek öğrenimde eğitim görenler için 290 TL., yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de bir defaya mahsus olmak üzere 1070 TL. verilmesi sözleşme ile taahhüt altına alındı.
            Emekliliğe teşvik

Bu arada yeni sözleşmede işçileri emekliliğe teşvik edici maddeler

de bulunuyor. Sözleşmenin imza tarihinden itibaren 1 ay içerisinde emekliliği hak etmiş veya hak edecek işçilerin emeklilik için müracaat etmesi halinde, 7.500 TL. hizmet primi verilmesi de uygun görüldü.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir