22 Şubat 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Göksudan Umre Hediyesi

Göksudan Umre Hediyesi

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu İlknur Oran’a Umre hediyesi verdi. Oran, önümüzdeki günlerde Umre’ye gidecek.
İlköğretimi bitirdikten sonra ailesinin isteği ile Esenler Müftülüğü’ne bağlı Atışalanı Mimar Sinan Kız Kur’an Kursu’nda eğitim almaya başlayan İlknur Oran, Ekim ayında başladığı kursta kısa sürede güzel sesi ve tilaveti ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Hocası Nurhan Karaca Öksüz’ün de gayretleriyle “Yüzünden Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda İstanbul Avrupa Yakası, daha sonra Trakya Bölge birincisi ardından ise Türkiye dördüncüsü oldu. Oran, bir taraftan liseyi dışarıdan bitirerek eğitim hayatını sürdürmeyi, diğer taraftan da hafız olmayı hedefliyor.
İşte Esenler’in Kur’an Bülbülü İlknur Oran ile yaptığımız röportaj: – Biraz kendinden bahseder misin?
– İlknur Oran: 15 yaşımdayım. Biz üç kız kardeşiz. Ben de istiyordum ama özellikle annem Kur’an Kursu’na gitmemi çok istiyordu. Onun teşviki ile ilköğretimi bitirdikten sonra ekim ayında Esenler’deki Atışalanı Mimar Sinan Kız Kur’an Kursu’na başladım. Daha sonra da buradaki ortamı, arkadaşlarımı ve Kur’an okumayı çok sevdim. Zaten kısa bir süre içerisinde de Kur’an okumaya geçtim. Çocukluğumdan beri kuranın makamlı okunması çok hoşuma gidiyordu ve bu konuya ilgi duyuyordum. Kurs hocam sesimin güzel olduğunu ve eğitilmem gerektiğini söylüyordu. Burada da bu konuda kendimi geliştirebileceğim bir ortam olduğunu gördüm. Hocam da sağolsun bana çok yardımcı oldu ve bu merakım, sevgim yarışmalara kadar geldi.

– Kur’an-ı Kerim’i hangi makamda okuyor ve kimi örnek alıyorsun?

İlknur Oran: Uşak ve rast makamında okuyorum. Ancak hocam daha başarılı olabilmem için makamı değiştirmenin şart olduğunu söylüyor. Çünkü daha tatlı bir ahenk, insanı bir anda içine çeken, mest eden bir makamla okumalıyım. Kur’an okuma konusunda ise dünyada birincilik almış kişileri dinliyorum. Bana nasıl faydalı olabilirler diye onların okudukları makamlara, okuyuşlarına dikkat etmeye çalışıyorum. Türkiye’den ise Ahmet Karalı’yı çok dinliyor ve kendime örnek alıyorum. Diğer örnek aldığım hoca ise Bünyamin Topçu.

– Kamuoyundan takip ettik ama yarışma serüvenini bir de senin ağzından dinleyebilir miyiz?

İlknur Oran: Ben kursa başladığımın altıncı ayında yarışmaya katıldım. İlk olarak 21 Nisan’da Esenler Kur’an Kursları arasında yapılan yarışmaya katıldım ve birinci oldum. Daha sonra 17 Mayıs’ta İstanbul Avrupa yakası Kur’an Kursları arasında yapılan yarışmada birincilik elde ettim. 25 Mayıs’ta da Trakya Bölge birincisi oldum. 9 Haziran’da ise Ankara’da gerçekleştirilen 13 bölgenin yarıştığı büyük bir organizasyonda finale katılacak 7 kişiden biri seçildim. 7 finalist 28 Haziran’da Ankara’da son yarışmaya katıldık ve orada da Türkiye dördüncüsü oldum. Heyecanımdan küçük bir hata yaptım ve birinciliği kaçırdım diye düşünüyorum. Birincilik elde edemedim ama böyle büyük bir organizasyonda yer almak, ilk 7 kişinin arasına girmek bile beni çok mutlu etti.

– Peki, yarışmalara nasıl hazırlanıyorsun?

İlknur Oran: Nurdan hocam sağolsun o konuda çok titiz davranıyor. Aldığım tüm gıda ve ilaçlara özen gösteriyor. Yarışmalara tam bir kamp havasında hazırlanıyorum. Sesimi etkileyebilecek besinlerden uzak durmaya çalışıyorum. Nurdan hocam ses eğitimiyle de uğraştığı için sesimi etkileyebilecek besinleri çok iyi biliyor. Doktorların da yardımı ile hazırlanmış bir diyet programım var. Kısacası canımın istediğini yememe izin verilmiyor. Mesela çok soğuk veya sıcak içecekler içmemem gerektiği için hocam bana özel zencefilli bal yapıyor.

– Yarışmalarda birinci olduğunda neler hissediyorsun?

İlknur Oran: Yarışma sabahları hiç heyecan olmuyor bende. Yarışma sırasında da heyecanlanmıyorum. Ama en son Ankara’da yapılan final yarışmasında heyecanlandım ve bir kelimeyi yanlış okudum. Bu yüzden dördüncü oldum. Yarışma sonuçları açıklandığında annemi arayıp mutluluğumu ilk onunla paylaşıyorum. Ailem bana çok destek veriyor ve her sevinçli haberde benimle birlikte onlar da çok mutlu oluyor.

– Almış olduğun dereceler ile Esenler’in de adını duyurmuş oldun. Bu başarın ilçe büyükleri tarafından takdir edildi mi?

İlknur Oran: Ankara’daki final için ilk yedi kişiden biri seçilince Esenler Din Görevlileri Derneği bir restoranda benim için program düzenledi. Ben programa ailem ve kurs hocam ile birlikte gittim. Orada ise Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İlçe Müftümüz ve diğer yetkililer vardı. Bana hediye olarak altın taktılar ve başarımın diğer kursiyerlere de örnek olması gerektiğini söylediler. Aynı zamanda Esenler’i güzel bir şekilde temsil ettiğimi de ifade ettiler. Belediye Başkanımız ise beni umreye gönderiyor.

– Bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

İlknur Oran: Kur’an Kursu hocamı çok seviyorum ve onunla birlikte eğitimime devam etmek istiyorum. Hocam yıllardır çok sayıda hafız yetiştirmiş. Benim de amacım güzel okumamın yanı sıra hafızlık yapmak. Tabi bu arada eğitimimi de yarıda bırakmak istemiyorum. Hafızlık eğitimi alırken liseyi de dışarıdan bitireceğim. Daha sonra da kısmet olur ise din eğitimimi İlahiyat Fakültesi ile tamamlamak istiyorum. Üniversite eğitimi alabilir miyim bilmiyorum ama ileride benim de yapmak istediğim şey Nurdan hocam gibi öğrenci yetiştirmektir. Buradan sizin aracılığınız ile hocama benim için harcamış olduğu emeklerinden dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. O olmasaydı ben bu başarıyı gösteremezdim.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

Esenler’ de siyasi parti listeleri YSK ‘ya teslim edildi

31 Mart yerel seçimlerine girecek belediye başkan adayları ve belediye meclis üyesi aday listeleri YSK …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir