7 Aralık 2023 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Halkın içinden geldik yine halkın içindeyiz

Halkın içinden geldik yine halkın içindeyiz

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, göreve geldiğinden bu tarafa Esenler’de gerçekleştirdiği ve planladığı projeleri, düzenlediği açık hava toplantıları ile halka anlatmaya başladı. “Hesap veriyoruz” sloganı ile düzenlenen toplantıların ilkinde konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kentsel yenileme ve kamulaştırma çalışmaları hakkında bilgi verirken halkın aleyhine olan hiçbir projede yer almayacaklarını belirtip, “Biz bu milletin ahını almak için değil, duasını almak için çalışıyoruz” dedi.

Katılımcı bir yönetimi benimseyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, göreve gelişinin birinci yılında düzenlediği “Bir yılın hesabını veriyoruz” ve her mahallede sabah kahvaltılarının peşinden yapılan “Yerinde hizmet” toplantılarının ardından şimdi de “Hesap veriyoruz” sloganı ile halkın huzuruna çıkmaya başladı. Hesap veriyoruz toplantılarının ilki Nenehatun Parkı’nda düzenlendi. Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı İl Genel Meclisi Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri, belediye birim müdürleri, İGDAŞ, İSKİ ve İETT yetkilileri ile Nenehatun Mahalle Muhtarı Arif Gayıran ve Çiftihavuzlar Mahalle Muhtarı Mahmut Hünerlioğlu’nun da katıldığı toplantıya vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi. Toplantıda ev sahibi olarak ilk konuşmayı yapan Nenehatun Mahalle Muhtarı Arif Gayıran, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’dan muhtarlık binası istedi. Çiftehavuzlar Mahalle Muhtarı Hünerlioğlu’nun kısa selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Ak Parti iktidarı döneminde yapılan çalışmaları özetledi ve, “Ak Parti döneminde her alanda fersah fersah mesafeler kat edildi” dedi.

Söz vermiştik, karşınızdayız

Daha sonra kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, seçim çalışmaları sırasında halktan oy isterken verdikleri sözü hatırlatarak, “Size bir söz vermiştim. Cenab-ı Allah’a ve Esenler halkına vereceğim hesabı hiçbir zaman unutmayacağım diye. Cenab-ı Allah’a verilecek hesabı günü gelince vereceğiz. O iç dünyamızda her gün verdiğimiz bir hesap. Ancak, Esenler halkına vereceğimiz hesabı da unutmadık ve bu sebeple işte huzurlarınızdayız. Daha önce mahallelerimizde ‘Yerinde hizmet’ toplantıları ile bir tur yapmıştık. Şimdi bu ikinci tur” dedi.

Geride “keşke”miz yok

Yine seçim döneminde her seçmene Esenler’de 5 yıllık dönemde yapmayı planladıkları projelerin yer aldığı bir gazete verdiklerini hatırlatan Göksu, “Bırakın 5 yılı biz 1 yıl sonunda o gazetede söz verdiklerimiz projelerin bir kısmını bitirdik, bir kısmı da devam ediyor. O söz verdiklerimizin en az yüzde 50 ilerisindeyiz. Bize problem olarak ilettiğiniz her konuya el atıldı, ya çözüldü, ya çözülme aşamasına gelindi. Göreve geldiğimizden bu yana şöyle bir geriye baktığımızda keşke şunu da yapsaydık dediğimiz bir şey yok Allah’a şükür” şeklinde konuştu.

Kültür Merkezi müjdesi

M. Tevfik Göksu, toplantının yapıldığı parkın hemen altında bulunan alanı göstererek, “Ulusal ve uluslar arası her türlü sosyal ve kültürel etkinliğin yapılabileceği 800 kişilik salonu bulunan Gençlik ve Kültür Merkezi yapılacak. Uluslar arası standartlardaki bu projemiz inşallah önümüzdeki kış sezonuna yetişecek. Böylece burası 600 araçlık otoparkı, üstünde çocuk parkı ve dev kültür merkezi ile ilçemizin en önemli komplekslerinden birisi olacak. Bu alanın hemen yanında Endüstri Meslek Lisesi yapılacak. 11 bin metrekarelik bu alan 8.5 trilyona kamulaştırıldı” dedi. Göksu, Nenehatun Parkı ile Nenehatun Gençlik ve Spor Merkezi’nin Davutpaşa Caddesi ve Dörtyol Meydanı ile bütünleştirileceğini, bu yönde de çalışma yapıldığını kaydetti.

Dua almak için çalışıyoruz

Daha sonra Esenler Merkez Camii karşısında yapımı tamamlanan dijital kütüphaneden İSKİ’nin dere ıslahı çalışmalarına, Esenler Devlet Hastanesi, Hükümet Konağı, Belediye Binası ve EDİM projesinden ESKAM’a, ESTİM’den, Yüzde 100 Hayat projelerine kadar bir çok altyapı, sosyal ve kültürel projelere kadar açıklamalarda bulunan Göksu son olarak deprem ve kentsel yenileme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Deprem çalışmaları konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Esenler’i pilot bölge seçtiğini ve 16 mahallede de sondaj çalışması yapacağını anlatan Göksu konuşmasını şöyle tamamladı: “Bunun dışında ilçemizde bir kentsel yenileme çalışmaları, bir de kamulaştırma çalışmaları var. Kentsel yenileme çalışmaları Çiftehavuzlar Mahallesi’nde, diğeri de Oruç Reis Mahallesi’nde. Şu anda bunların ön çalışmaları, fizibilite çalışmaları yapılıyor. Çiftehavuzlar’da kentsel yenileme çalışması yapılabilmesi Bakanlar Kurulu kararına bağlı. Eğer Bakanlar Kurulu (Kentsel yenileme yapılabilir) derse yapacağız. Yoksa böyle bir çalışma yapamayız. Olumlu bir karar çıkarsa hazırlıklı olalım diye biz bir ön çalışma yapıyoruz. Oruç Reis’deki çalışma ise mülkiyet probleminden kaynaklanıyor. TOKİ burada 100 trilyonluk bir kamulaştırmaya hazırlanıyor. Ancak, burada bir fizibilite çalışması yapılıyor. Bu mahallelerde (devlet milletin evine el koyacak, halk kandırılıyor) gibi dedi-kodular yapılıyormuş, bunlar kulağıma geliyor. Bu meydanda söz veriyorum. Halkımızın aleyhine olduğunu hissettiğimiz hiçbir projenin yanında, kıyısında, kenarında olmayız. Tam tersine karşısında oluruz. Biz milletimizin ahını değil, duasını almak için çalışıyoruz. Halkımızın menfaatine olmayan hiçbir projede biz olmayız, bundan emin olun”.

Soruları cevaplandırdı

Konuşmanın ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, meydanda bulunan vatandaşların sorularını cevaplandırdı. Çevre temizliğinden çocuk parklarındaki salıncakların artırılmasına, güvenlikten sağlığa kadar gelen soruları tek tek cevaplandıran Göksu, “Esenler Emniyet Müdürlüğü’ne yakında 7 araç daha alınacak. Ekip sayısı da 18’e çıkacak. Bu ekipler sürekli olarak parklarda ve Esenler’de ring atacak. Böylece güvenlik daha üst seviyeye çıkacak” dedi.

İkinci toplantı Menderes’te

“Hesap veriyoruz” toplantılarının ikincisi ise, 8 Temmuz 2010 Perşembe günü, Menderes Mahallesi’nde yapılacak. Menderes Parkı’nda (Hacı Ahmet Gürses Anaokulu arkası) saat 18.00’de gerçekleştirilecek toplantıda da, Menderes Mahallesi ile birlikte Kazım Karabekir ve Fatih Mahallesi halkına hesap verilecek, icraatlar anlatılacak ve bu mahallelere yönelik projeler dile getirilecek.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir