22 Haziran 2024 , Cumartesi
Anasayfa / Esenler Haberleri / GÖNÜL ELÇİLERİ’ ARANIYOR

GÖNÜL ELÇİLERİ’ ARANIYOR

GÖNÜL ELÇİLERİ’ ARANIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı “Gönül Elçileri” projesi İstanbul tanıtım toplantısı Esenler’de gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de başlattığı “Gönül Elçileri” projesinin İstanbul tanıtım toplantısı Esenler’de yapıldı. Esenler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Esenler Belediyesi Başkan Vekili Faruk Aydın, AK Parti İstanbul Sosyal İşler Birim Başkanı Leman Aksoy, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ve çok sayıda davetli katıldı.
GELECEĞE HAZIRLAMAK BİZİM ELİMİZDE

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda bir açılış konuşması yapan Esenler Belediye Başkan Vekili Faruk Aydın, “Gönül Elçileri Projesi daha ismiyle bile aslında çok şey anlatıyor” diyerek sözlerine başlayan Aydın özetle şunları söyledi: “Gönül, her sözlükte karşılığı bulunacak bir kelime değil. Karşılığı özde, histe. Gönlünü açan bir insanın huzurunu neyle ölçebilirsiniz? Hele ki gönlünü bir çocuğa açan, o minik yürekle bir bağ kuran insanın huzurunu hangi para birimi karşılayabilir? Bir çocuğun hayatı ne yalnızca anne babasının tekelindedir, ne de yalnızca çevresinde. İnsan beşerdir, içinde yaşadığı toplumda kendine yer edinir ve o toplumdan beslenir. Çocuklarımızı, o minicik yürekleri, toplumun damarlarını korumak, kollamak ve onları özgüveni yüksek bireyler olarak geleceğe hazırlamak bizim elimizde”.


ESKİ GÜZELLİKLER YENİDEN YAŞANACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlattığı “Gönül Elçileri” projesinin çok yerinde bir proje olarak değerlendiren Aydın, “Proje, bize eskiden bu topraklarda yaşanan güzelliklerin yeniden yaşanabileceğinin ipuçlarını veriyor. Ve projenin büyüyerek dalga dalga tüm Türkiye’yi kucaklamasını temenni ediyorum” dedi. Gönlünü dinleyen herkesin bu projeye katkı sunmasın gerektiğini ifade eden Aydın, “Ülkemizin her köşesinin gönül elçileriyle dolmasını ümit ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.
PROJEYİ GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM

“Gönül Elçileri” projesine teşriflerinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan AK Parti İstanbul Sosyal İşler Birim Başkanı Leman Aksoy, “Gönüllülük nedir dediğimizde bencil olmamak, sorumluluk, paylaşmak taşın altına elini koymaktır ve bir başkasının duygularına ortak olmaktır. Gerçekten çok güzel bir proje olduğunu düşündüğüm Gönül Elçileri projesini gönülden destekliyorum “ dedi.
PROJE ÜLKEYE ÖNEMLİ BİR MESAJ VERECEK

Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ise, “İstanbul’da Gönül Elçeleri projesine sayın Valimizin çok önem verdiğini bilen bir idareci olarak bizler de Sarıyer’de bir çalışma başlattık. Bir ekip oluşturarak biz de gönüllü ordusu kurarak çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bu projenin ülkemize çok hayırlı bir mesaj vereceğine inanıyorum” dedi.
İNSANLARIMIZ YARDIM İÇİN YARIŞIYORLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan ise Türk toplumunun vakıf kültürüyle yetişmiş bir toplum olduğunu belirterek, “İhtiyaç sahibine yardım etmeyi, çocukların ellerinden tutmayı bizler çok seviyoruz.  Ama bunları yaparken bazı zorluklar çekiyoruz. Yardımlaşma müessesesi kurumlarımızda tam olarak oturmamış” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yaklaşık 2 yıl önce kuruduklarını dile getiren Asan, “Mevcut kadromuzu beş katına bile çıkarsak hizmetleri yapmamızda çok zorluklarla karşılaşırız. Bizim gönüllülere çok ihtiyacımız var. Zaten insanlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için yarışıyorlar. Bizler de yardım faaliyetlerimizi kurumsallaştırarak Gönül Elçileri ismini vererek, Başbakanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımın himayelerinde projemiz başladı. Bakanlığımız çocuklara çok önem veriyor. İlk proje de Kuruyucu Aile oldu.  Ailesi olmayan çocuklarımız, bakımını üstlenen gönüllü aileler kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu üstleniyorlar” şeklinde konuştu.


İNTERNETTEN BAŞVURABİLİRSİNİZ

Gönül elçilerinin, Koruyucu Aile projesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın diğer projelerini çevresindekilere anlatabileceğini söyleyen Asan, “Çocuk edinmek isteyen vatandaşlarımıza gönül elçilerimiz ulaşabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak gece gündüz çalışıyoruz ancak sizler olmadan hiçbir zaman başarılı olamayız. Siz de buna hazırsınız biz de hazırız. Öyleyse güçlerimizi birleştirerek, bu vatan için çok güzel işlere imza atacağız. Gönül elçisi olmak isteyen vatandaşlarımız ‘www.gonulelcileri.gov.tr’ adresinden başvur formu doldurarak aramıza katılabilir” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından program ,“Gönül Elçileri” projesiyle ilgili panel ile devam etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Siyasi Danışmanı Ayşe Keşir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Amber Türkmen ve Bakan Müşaviri Ayül Fazloğlu konuşmacı olarak katıldı.
Program, Esenler Belediye Başkan Vekili Faruk Aydın’ın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’a ve diğer protokol üyelerine günün anısına hediye takdim etmesiyle sona erdi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir