23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / HEDEF 10 BİN İSTİHDAM

HEDEF 10 BİN İSTİHDAM

2012 İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açıldı…

İş arayanlarla işverenin bir araya geldiği 2012 İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Açılış töreninde konuşan Esenler Belediye Başkanı Göksu, fuar aracılığıyla 10 bin kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Esenler Belediyesi’nin İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü ile ortaklaşa İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Testilkent’in desteğiyle bu yıl ikincisini düzenlediği 2012 İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (İSİİF ) düzenlenen törenle açıldı. Tekstilkent Yönetim Binası’ndaki fuarın açılış törenine; İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Esenler AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, İSİİF 2012 fuarına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Tekstilkent’in modern altyapısı ve bünyesinde hizmet veren 5 bin işyeriyle İstanbul’un önemli bir işyeri olduğunu ifade etti. Çok yakın bir zaman içinde çok sayıda medya şirketinin de Tekstilkent’te hizmet vereceğini söyleyen Şahinoğlu, “Tekstilkent içinde medya parkı barındıracağız. Medya şirketlerine çok ciddi katkıda bulunacağız” dedi.Şahinoğlu’nun ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; geçen yıl ilki düzenlenen İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’nda 120 firmanın stant açtığını, 8 bin 257 kişinin iş başvurusunda bulunduğunu ve 4 bin kişinin de istihdam edildiğini söyledi. Bu yıl ise fuarda stant açan firma sayısının 165 olduğunu belirten Göksu, “Geçen yıl fuarın 50 bin ziyaretçisi vardı, umuyoruz ki bu yıl 100 bin ziyaretçisi olacak” dedi. Göksu, fuar aracılığıyla 10 bin kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini belirtti.
İSİİF’in işveren ve iş arayanları bir araya getirmesi anlamında çok önemli olduğunu kaydeden Göksu, insanların sadece devletin kapısının iş kapısı olarak görmesinin doğru olmadığını söyledi.
İstihdam alanında Esenler’de hayata geçen çalışmaları anlatarak konuşmasına devam eden Göksu ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi) aracılığıyla bugüne kadar 6 bin kişiyi işe yerleştirdiklerine dikkat çekti. Kapı kapı dolaşarak Esenler’deki her bir işsize iş bulma gayretini ortaya koyduklarını söyleyen Göksu, “Esenler’de bugün ben açım, açıktayım ve işsizim diyen bir Allah’ın kulunu bulamazsınız” dedi. Şehirleri yönetenlerin o şehirdeki her bir insanın yaşamış olduğu kültürel, sosyal ve psikolojik sorunlarından da sorumlu olduğunu belirten Göksu, “Hedefimiz sürdürülebilir bir refahın, mutluluğun ve memnuniyetin inşasıdır” diye konuştu.

İŞSİZLİK VE İSTİHDAM EN BÜYÜK SORUN

Göksu’nun ardından kürsüye gelen İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki en büyük sorunun da işsizlik ve istihdam olduğunu söyledi. Değişik sektörlerden firmaların katıldığı İSİİF’in sosyal paydaşlarla birlikte yaptıkları çalışmaların bir ürünü olduğunu belirten Coşkun, amaçlarının işverenlere nitelikli iş gücü temin etmek, iş arayanlara ise çalışabilecekleri firmalarla tanıştırmak olduğunu dile getirdi. Coşkun, İŞKUR’un çalışmaları hakkında da bilgi verdikten sonra sözlerini tamamladı.Coşkun’un ardından törende bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, işsizliğin son 200 yıldır toplumların gündeminde olduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin bundan payını aldığını söyledi. Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana işsizliğin önemli bir sorun olduğunu anlatan Topçu, özellikle son yıllarda işsizliğin değil mesleksizliğin en önemli problem haline geldiğine vurgu yaptı. Mesleksizlik sorununun çözümü için İTO olarak istihdamı arttırıcı yönde çalışmalar içinde yer aldıklarını dile getiren Topçu, İTO’nun istihdamla ilgili çalışmalarına da değinerek sözü Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu’na bıraktı. Madenoğlu, isşsiz olan insanların genellikle mutsuz olduklarına dikkat çekti. “Bugün işsizliğin azlığı, bütün toplumların arzu ettiği ve mutlaka ulaşılması gereken bir sonuç” diyen Madenoğlu, bu anlamda İSİİF’in ülkemizdeki oranlarının düşürülmesine ciddi katkılar sağladığını belirterek fuarı düzenleyen Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ

Törende en son konuşmayı İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan yaptı. Kazgan, içinde bulunduğumuz bilgi çağında fiziki sermayenin ve doğal kaynakların öneminin azaldığına dikkat çekerek bilgi ve beşeri sermayenin bunların yerini aldığını söyledi. Küresel rekabetin getirdiği yarışta, iş gücünün öneminin arttığını belirten Kazgan, bu anlamda mesleki ve teknik eğitim faaliyetlerine önem verilmesinin gerekli olduğunu ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından beraberindeki protokol ile birlikte fuarın açılış kurdelesini kesen Esenler Belediye Başkanı Göksu, fuardaki stantları tek tek gezerek firma yetkililerine çiçek takdim etti.

ÇOK SAYIDA KURUM VE KURULUŞ İSİİF’TE

İşgücü piyasasının bir araya geleceği, nitelikli eleman teminine yönelik olarak düzenlenen İSİİF Fuarı’na beyaz eşyadan ulaşıma, tekstilden gıdaya, otomotivden turizme, eğitimden sağlığa, iletişimden inşaata kadar geniş bir yelpazede ülkemizin önde gelen 160’den fazla kurum ve kuruluş yer alıyor. İstanbul’da işgücünü arz edenler ile işgücünü talep edenleri; kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, sanayici ve işletmeciyi buluşturan Fuarda mesleki eğitim, istihdam ve insan kaynakları konusunda taraflar arasında işbirliğini kalıcı ve kurumsal hale getirmeyi amaçlanıyor. Fuar, 4 gün süre ile 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir