21 Nisan 2024 , Pazar
Anasayfa / Esenler Haberleri / İstanbul’da okul müdürlerinin ataması hatalıymış!

İstanbul’da okul müdürlerinin ataması hatalıymış!

İSTANBUL MEM, MÜDÜRLÜK ATAMASINDA HATA YAPMIŞ!

Bu noktada  Türk Eğitimsen İstanbul  9 Nolu şube başkanı Enver Demir gazetemize gönderdiği açıklamada 09.02.2012 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan sınava dayalı müdürlük atamasında hata yapıldı ?Ne yazık ki yeni açılan Teknik ve Endüstri Meslek Liselerine meslek lisesi branş öğretmenlerinin tercihleri iptal edilmiş ve onların yerine,  Kimya/Kimya Teknolojisi branşındaki müdür adaylarının ataması yapılmıştır.

 Bu okullara atanan Kimya/Kimya Teknolojisi öğretmenlerine meslek öğretmenlerine verilen (Ek4)+ 20 puan verildiği anlaşılıyor. Eğer bu doğru ise yüksek puanlı meslek liseli adaylar devre dışı bırakılmış ve haksız olarak branşı kimya/kimya teknolojisi olan adaylar kültür öğretmenlerinden 20 puan fazla alarak atanmışlardır.

 Kimya/Kimya Teknolojisi dersi öğretmeni, genel bilgi öğretmenidir.  O zaman meslek lisesini yazan bir genel bilgi öğretmenine  +20 puan verilmesi hem hukuka hem de vicdana aykırıdır.

Örneğin, bu son atamada Rosvita-Timur  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne Kimya/Kimya Teknolojisi  dersi öğretmeni  artı  20 puan verilerek atanmış ise  Kimya/Kimya Teknolojisi dersinin meslek dersi olduğunu var saysak bile yine de bu okulu yazan kişiye +20 puan verilmemesi gerekirdi; çünkü yeni açılan ve yalnız 9. sınıfları bulunan bu okulda  Kimya Bölümü ve 10. sınıf normu olmadığı için bu şahsın da ataması yapılamaz. Eğer +20 puan verilip atama yapılacak ise  bu mantıkla elektrik, muhasebe vb. asıl  meslek branşı öğretmenlerinin tercihlerinin iptal edilmemesi gerekirdi.

Kimya/Kimya Teknolojisi dersinin genel kültür dersi olduğundan hareketle ise  adı geçen kişinin puanı 107,24 değil 87,24  olmalı ve atama buna göre yapılmalıydı.

Bu durum hem hukuki,hem vicdani açıdan uygun değildir. Bu hatadan dönülmezse ileri ki süreçlerde mağdurlar ordusu oluşacaktır.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü nünde bu yanlıştan bir an önce dönmesi ve atamaları tekrar değerlendirmesi gerekmektedir.

Amacımız kimya öğretmenlerini mağdur etmek değildir. Ancak söz konusu uygulamada hem kimya dışı genel kültür öğretmenlerine hem meslek öğretmenlerine haksızlık yapılmıştır. 

Bu konuda acilen bir açıklama yapılması gerekiyor; çünkü bu durum diğer  illerde değişik şekilde uygulanabilir ve birçok kişinin hakkının yenmesine yol açabilir.

Türk Eğitimsen İstanbul 9 Nolu Şube Başkanı Demir açıklamasının sonunda Bakanlığımızın bu olaya  müdahil olması ve yeni açılan meslek liselerine meslek branşı öğretmenlerinin de atamalarının dikkate alınması haksızlığı  ortadan kaldıracaktır.

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir