23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Nefesler tutuldu imzalar atıldı.

Nefesler tutuldu imzalar atıldı.

Tüm Esenler’in rahat bir nefes alması için girişimlerini sürdüren Esenler Belediyesi ilk meyvelerini toplamaya başladı. Bu bağlamda kentsel yapılaşma açısından sorunlu bölgelerden biri olan Oruç Reis Mahallesi’nin kaderini değiştirecek olan Kentsel Yenileme Projesi Protokol İmza Töreni TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu arasında yapıldı.

İmzalanan protokolün Esenler için çok önemli bir derdin devası olacağını belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, uygulanacak projenin Oruç Reis Mahallesi’nin yanı sıra Esenler ve İstanbul içinde çok önemli olduğunu söyledi. Daha önce Çifte Havuzlar Mahallesi içinde Kentsel Yenileme çalışması başlattıklarını ifade eden Göksu, Oruç Reis’te işlerinin biraz daha zor olduğunu şu sözlerle ifade etti. ‘Oruç Reis’in nefes almasını sağlayacak olan proje ile ifraz sorunu da çözülecek. Ancak burada işimiz biraz daha zor. Çünkü Oruç Reis’te üç önemli sorun ile karşı karşıyayız. Burada oturan halkımızın ya tapusu var yeri yok, ya yeri var tapusu yok veya da tapusu var ama Esenler dışında. Başbakanımız ile bu sorunun çözümünü TOKİ’de bulduk.’

‘Kimse Mağdur Olmayacak’

‘Biz Fatih Sultan Mehmet’in şehircilik felsefesi ile hareket ediyoruz.’ diyen Göksu, yapılacak olan çalışma ile herkesin abad olacağını kimsenin mağdur bırakılmayacağını söyledi. Çarpık yapılaşmanın en iyi örneği olan Esenler’in kentsel yenilemenin de en iyi örneklerinden biri olacağını belirten Göksu, Esenler için tehlike çanlarının çaldığını ve tedbir almak zorunda olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: ‘Esenler’de yaşayan herkes bu durumdan sorumludur. Bizim ihmalimizden dolayı bir çocuğun bile burnu kanasa bunun vebalinin altından kalkamayız.’

Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da, Esenler’in imar ve kentleşme sorununun çok fazla olduğunu vurgulayarak, Esenler’deki çalışmanın bu açıdan hayati önem arz ettiğini belirtti. Madenoğlu, ‘Devlet bir yere el atarsa orada muhakkak vatandaşın menfaati vardır.’dedi.

‘Devlet hiç fakirden alıp zengine verir mi?’

Son olarak kürsüye çıkan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın konuşması ise manifesto niteliğindeydi.  Konuşmasına kentsel yenilemenin Türkiye’nin olmazsa olmazlarından biri olduğunu ifade ederek başlayan Bayraktar kendilerini eleştirenlere de sert tepki gösterdi.

‘Yaptığımız iş dünyanın en zor işi. Başaramazsak gideriz!’ diyen Bayraktar şöyle konuştu: ‘Biz modern bir dünya olacaksak, şehirlerimizi kaçak yapılaşmadan kurtarmak zorundayız. Geleceğimizle oynamayın, çocuklarımızın geleceğini karatmayın. Devlet hiç fakirden alıp zengine verir mi? Bu madden, manen ve yasal olarak mümkün değildir. Bunu diyenler hainlik yapıyor. Yaptığımız tüm işler yasalara bağlı, devlet terbiyesi içinde, halkla bütünleşmiş bir şekilde devam ediyor. TOKİ ciddi ve samimi bir organizasyondur. Lütfen suiistimallere ihmal vermeyin. Halkımızın desteği ve duası çok önemli! Devlet ve millet el ele verecek ki bu çalışma meyvesini versin.’

‘Konutları maliyetinden yüzde 30 daha ucuza vereceğiz’

Esenler’de Çiftehavuzlar Mahallesi’nde 82 dönüm yerin kentsel yenilemeye başladıklarını Oruç Reis Mahallesi’nde ise 72 dönümlük bölgede çalışma yapacaklarını anlatan Bayraktar, ‘Burada 1900 civarında hane var, öbür tarafta da 800 civarında hane vardı. Bunları inşallah yapacağız. Esenler yoğun bir nüfusun ikamet ettiği bir ilçe. Deprem riski bakımından birinci derecede değil ama yapıların salaş olması bakımından birinci derecede riskli bir bölge. Esenler’deki depreme dayanıksız salaş yapılar artık sinyal veriyor.’ diye konuştu.

Bayraktar Oruç Reis’in yüzde 80’inin park yapılacağını özellikle vurgulayarak bu bölgenin artık rahat bir nefes alacağını belirtti. TOKİ Başkanı ayrıca yapılacak konutları maliyetinden yüzde 30 daha ucuza vereceklerini söyledi. TOKİ olarak 177 yerde kentsel yenileme yaptıklarını, İstanbul’da ise 6500 gecekonduyu tasfiye ettiklerini belirten Bayraktar, herkesin geleceği adına kentsel yenilemeye destek vermesi gerektiğini tekrarladı.

Konuşmaların ardından 72 bin metrekarelik alanda 389 adet yapı ile konut ve iş yeri toplam 1968 adet bağımsız birime ilişkin kentsel yenileme protokolü Erdoğan Bayraktar ile M. Tevfik Göksu tarafından imzalandı.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir