23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / ÖĞRETMENEVLERİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE KAPATILIP-AÇILIR ?

ÖĞRETMENEVLERİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE KAPATILIP-AÇILIR ?

ÖĞRETMENEVLERİ HANGİ KRİTERLERE GÖRE KAPATILIP-AÇILIR ?

Milli Eğitim Bakanlığınca “ Doluluk oranının az olduğu ve kar etmediği gerekçesiyle kapatma” kararı alınan öğretmenevlerinin, kapatılma ve yenilerinin açılma kriterleri eğitim çalışanlarının akıl erdiremediği bir denklem haline gelmiştir.

      Özellikle, İstanbuldaki bazı öğretmenevlerinin kapatılması konusunda, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazısında belirtilen, kapatılacak öğretmenevleri ile  açılan öğretmenevleri karşılaştırıldığında,birinin neden kapatıldığı,diğerinin neden açıldığını tahlil edip doğru karara varabilmek mümkün değildir. Bunu biraz açacak olursak; İstanbul da bulunan, Büyükçekmece,Küçükçekmece,Kadıköy,Beşiktaş,Ümraniye,Bakırköy,Şişli,Sarıyer,Tuzla ve Silivri Öğretmenevlerinin kapatılarak çeşitli kurumlara bağlanmasına karar verilen resmi yazı yazılmışken, Beylikdüzünde bu öğretmenevlerinin bir çoğuyla aynı özelliklerde olan yeni bir öğretmenevi açılıyor.Beylikdüzüne neden öğretmenevi açıyorsunuz ? Demiyoruz. Çünkü; Bütün Türkiye de olduğu gibi, Özellikle İstanbulda,  bu ilçe de ve diğer ilçelerde bu kurumlara ciddi ihtiyaç var.  Beylikdüzü İlçesin de yeni öğretmenevi açan irade, İstanbulun yukarda saydığım 9-10 İlçesindeki Öğretmenevlerini neden kapatır. Muhtemeldir ki, bunların bir kısmıyla ilgili, kamuoyu baskısı, iktidar partili siyasilerin araya girmesiyle kapatılma kararından vazgeçilecektir. Ancak; Hiç kimse İstanbul da var olan herhangi bir Öğretmenevi veya lokalinin kapatılması konusunda eğitim camiasını  ikna edip onları inandıracak bir gerekçe gösteremez. Gerekçeler gösterilse bile, bu eğitim çalışanlarına hizmette kusura dayalı bir gerekçeden çok,başka amaçlar taşıyan gerekçeleri içerecektir.

     Öğretmenevlerinin Sosyal Donatılar olarak, eğitim çalışanlarına verdiği hizmetten bahsetmeye gerek yoktur.Bu konuyla ilgili, özellikle paylaşmakta yarar olduğunu düşündüğüm konu şudur; Bakanlığın “ doluluk oranı ve kar etmediği “ gerekçesi,İstanbuldaki hiçbir öğretmenevi için geçerli olamaz,böyle bir gerekçe varsa bile,bunun sonucu yılların birikimi olan bu kurumların kapatılması değildir.En azından,bunları rehabilite edecek yeni yönetimler,yeni birimler oluşturulur.Bilinmektedir ki; Öğretmenevleri,Genel Bütçeden bir kuruş ödenek almadan işlevini sürdürüyor.Bütçeden pay almadan,bu kadar kişiyi istihdam ediyor.Vergi veriyor.Katma Değer üretiyor.Öğretmenevleri ile aynı statüde sayılan,Polis evi,Orduevleri,Maliyenin,Adaletin velhasıl Milli Eğitim hariç, devletin diğer kurumlarına bağlı aynı sosyal donatı görevi gören bütün kurumları genel bütçeden ödenek alıyor.Öğretmenevlerindeki fiyatların bahsedilen bu kurumlardan biraz yüksek olması.Gelir-giderdeki farkları, bütçe imkanlarından yararlanmamasındandır.Öğretmenevlerine de  genel bütçeden pay verilsin,eminim en ucuz ve en iyi hizmeti buralar verecek.

    Milli eğitim Bakanı Ömer ÇELİK ten,  Öğretmenevlerinin kapatılması konusundaki kararı tekrar gözden geçirmesini bekliyoruz. İstanbuldaki Öğretmenevleri konusunda, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Yusuf ESENER e, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer YILDIZ a soruyorum. İstanbul da Öğretmenevlerine ihtiyaç var mı ? Yok mu ? İhtiyaç var ise, Sayılan Öğretmenevlerini kapatma kararını neden aldınız. İstanbul da Öğretmenevine ihtiyaç yoksa, buraların kapatılmasıyla ilgili karar alırken, Beylikdüzü Öğretmenevini neden açıyorsunuz. Bu konuyla ilgili, İstanbul da eğitim çalışanlarını ikna edici, makul açıklama yapılmasını bekliyoruz.Eğitim çalışanlarını ikna edecek bir açıklama yapılmadığı takdirde,öğretmenevlerinin açılıp-kapatılmasıyla ilgili başka kriterlerin geçerli olduğunu düşüneceğimizi ifade ediyor ve bu konuda her türlü eyleme hazır olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.

                                                                                                            

                                                                                                                  Enver DEMİR 

                                                                                              Türk Eğitim-sen İst.9 Nolu

                                                                                                          Şube Başkanı 

 

 

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir