23 Mayıs 2024 , Perşembe
Anasayfa / Esenler Haberleri / Özdemir Erdoğanlı açılış

Özdemir Erdoğanlı açılış

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ilçede yaşayan yaşlılara yeni bir yaşam alanı sunmak için ünlü sanatçı Özdemir Erdoğan’la beraber İkinci Bahar Kıraathanesi’ni hizmete açtı.
Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen İkinci Bahar Kıraathanesi’nin açılış törenine; ünlü sanatçı Özdemir Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Yaşlıların yoğun ilgi gösterdiği törende çocukların da çok olması dikkat çekti. Açılış programı, sanatçı Özdemir Erdoğan’ın verdiği konserle başladı. Erdoğan, konserine İkinci Bahar şarkısı ile başladı. Programa katılanlarla beraber şarkıyı seslendiren Erdoğan, ard arda seslendirdiği şarkılarla yaşlıları bazen duygulandırdı, bazen coşturdu. İkinci Bahar Kıraathanesi’nin açılışına katılmaktan büyük şeref duyduğunu söyleyen Özdemir Erdoğan, “Burası sevginin ve dayanışmanın olduğu çok özel bir mekan. Burada olmaktan büyük şeref duyuyorum. Bugünü hiç unutmayacağım” dedi.
Konserin ardından kürsüde bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da açılışın hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başladı. Sanatçı Erdoğan’ın söylediği şarkılarla dinlendiğini anlatan Göksu, evlatları tarafından terk edilmiş yaşlılara çok üzüldüğünü belirterek, “Esenler’deki her bir anne benim annem, her bir baba benim de babamdır. Nasıl ki anne – babamızın hukukunu korumak için gayret gösteriyorsak, onlara öf bile demeyeceğimiz bir hayatı sunmak, hayatta en büyük mücadelemiz ve gayemiz ise Esenler’deki tüm büyüklerimize de aynı duygularla yaklaşmamız gerekiyor” dedi.

Esenler’de evine kapanmış yaşlılara tebessüm etmeleri ve ikinci baharı yaşatmak için İkinci Bahar Kıraathanesi’ni hizmete açtıkların söyleyen Göksu, “Belki çocuklarından görmediği sevgiyi biz gösterelim. Onlara kimsenin yüzüne bakarak utanmayacakları, mahzun olmayacakları ve bir şey isterken asla korkarak istemeyecekleri bir mekân açalım istedik. Gelsinler kendi evlerinde eşlerinden çay ister gibi çay istesinler. Çayları- kahveleri suları önlerine gelsin” diye konuştu.

Yaşlılar için ücretsiz servis ve hobi odaları

İkinci Bahar Kıraathanesi’nde 60 yaş üstündeki her vatandaşın Esenler Belediyesi ESTİM Bürosu’nda üye olması kaydıyla faydalanabileceğini belirten Göksu, üye olan tüm yaşlılara çay, kahve ve suyun bedava ikram edileceğini de söyledi. Kıraathanenin yaşlılar için yeni bir yaşam alanı olacağını vurgulayan Göksu, kıraathanede haftanın belli günlerinde yaşlıların sağlık kontrollerinin yapılacağına ve günün belli saatlerinde hemşireler tarafından tansiyonlarının ölçüleceğini söyledi.
Şehrin gürültüsünden uzakta kitap okumak ve yeteneklerini geliştirmek isteyen yaşlılar için de Kıraathanede Kitap Okuma Salonları ile Hobi Odalarını kuracaklarını söyleyen Göksu, onların genç kuşaklarla tecrübelerini paylaşmasına ortam sağlamak için özel sohbet odası da yapacaklarını kaydetti.

Esenlerli yaşlılar mutlu

Konuşması esnasında Esenler’de yaşlılar için hayata geçirilen projeleri de anlatan Göksu, ilçede yalnız yaşayan yaşlıları tek tek tespit edip onları ziyaret ederek hem sohbet ettiklerini, hem de temizlik ve sağlık kontrollerini yaptıklarını söyledi.
‘Esenler’de yaşayan yaşlılar mutlu’ diyen Göksu, “Eğer siz insanlarınızı tebessüm ettirseniz, o zaman tebessüm eden şehri kurabilirsiniz. Eğer insanlar tebessüm etmezse, o şehir tebessüm etmez’ dedi.
Esenler’de ilki kurulan İkinci Bahar Kıraathanesi’ni ilçenin farklı noktalarında da açacaklarını ifade eden Göksu, ikinci si açılacak olan kıraathaneye Özdemir Erdoğan adını vereceklerini söyledi.
Artık yaşlıların sabah olduğu zaman ‘Bugün ne yapacağım, nereye gideceğim?’ diye düşünmek zorunda kalmayacaklarını vurgulayan Göksu, “3-5 yaşlı bir araya gelip 444 00 73 numarasını arayarak (gel ben şu adresteyim beni al, İkinci Bahar Kıraathanesi’ne götür) diyeceksiniz” dedi. Kıraathaneye gelmek isteyen yaşlılar için ücretsiz servis imkânı da sunacaklarını söyleyen Göksu, her akşam belli saatlerde yaşlıların servislerle evlerine bırakılacağını belirtti.

Yaşlılara üye kartı

Konuşmasına Esenler’de yapılacak olan projeleri anlatarak devam eden Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi bahçesinde spor alanları ve yürüyüş parkurları yapacaklarını ve İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nden sonra İstanbul’un ikinci büyük kongre merkezini kuracaklarını söyledi. Kadınlar için de Davutpaşa Mahallesi’nde Kadın Spor Kompleksi’nin temelini atacaklarını kaydeden Göksu, çok kısa bir zaman içinde Kız Meslek Lisesi için de çalışmalara başlayacaklarını belirtti.
“İkinci baharın açan filizlerini hep beraber göreceğiz” diyen Göksu konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bizler onların birer evladı olarak inanıyorum ki, onların razı olduğu, dua ettiği evlatları oluruz. Biz onların güzel tebessümüyle beraber biz onların duasını alırız. Onlar da bu hayatın tadını, lezzetini anlarlar ve böylece Esenler’deki yeni yetişen çınarlarımıza, hayatın çınarları olarak yeni rehberlik görevini üstlenirler.”
Göksu konuşmasının ardından Sanatçı Erdoğan’a plaket ve çiçek takdimin ardından Esenler İkinci Bahar Kıraathanesi’nin ilk üyelik kartını verdi. Daha sonra Göksu ve Erdoğan birlikte İkinci Bahar Kıraathanesi’nin ilk üyelerine üyelik kartlarını dağıtıp açılış kurdelasını kestiler. Açılışın ardından içeri geçen Göksu ve Erdoğan İkinci Bahar Kıraathanesi’nde tansiyonlarını ölçtürüp yaşlılarla birlikte çay içip sohbet ettiler.

Hakkında Site Yöneticisi

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir