21 Şubat 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Rumeli Balkanları ve Göç Kongresi yapıldı.

Rumeli Balkanları ve Göç Kongresi yapıldı.

 Rumeli Balkanları ve Göç Kongresi yapıldı.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, İstanbul Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla  düzenlenen ‘Balkanlar ve Göç Kongresinin  İstanbul’da gerçekleşti.

Konferansa Esenler ve Bayrampaşa  ve diğer ilçelerden Rumeli Kökenli konuklar katıldı.   Yine  Rumeli Dernekler Federasyonunun Konferansına Avrupa Birliğinden sorumlu Bakan   Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Egemen Bağış,   Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili  Fiak Tunay,Billur Temayigil, Milliyetçi Hateket Partisi  İstanbul  Milletveki TBMM Başkan vekili Meral Akşener,Kosava Milletvekilleri,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu  ve diğer konuklar katıldı.Konferansı TRT AVAZ ve Tek Rumeli TV canlı yayınladı.

 

05 Aralık Çarşamba  2012 Saat:10:30’da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord.Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonunda yapılan konferansın açılış konuşmasını Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel  Başkanı Ayhan Bölükbaşı yaptı.

Bölükbaşı yaptığı konuşmada  “Tarihin en büyük göçü olarak bilinen Balkan göçü siz değerli hemşerilerimizin çok büyük acı ve çok büyük sıkıntılar yaşanarak gerçekleştiğini bilmektesiniz. Bu göçler yaşanırken geride bıraktığımız değerleri, tarihe ışık tutacak bir çok eseri tarih kitapların’da ve tarihi yazandan duymaktayız. Büyük acıların yaşandığı Balkan göçü nedeniyle buraya toplanan ve bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum”dedi.

 

Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe”Türk toplumunu yakından ilgilendiren Balkan göçü nedeniyle birinci Uluslararası Balkanlar ve göç kongresinde bir aradayız. Tarih boyunca göçlerin yerleri önemli olmuştur. En son 93 Harbiyle başlayan Balkan göçleri beraberinde birçok sorunu da getirmiştir.100 yıl devam eden Balkan savaşları insanlarımız yurtlarından etmiş ardından da mübadele olmuştur. Göçler sonucu geride önemli hatıralar kalmıştır. En önemlisi de tarihi değerlerdir. Bu gün burada tarihimize hem de geride bıraktığımız tatlı ve acı hatıralarımızı hatır ayarak sahip çıkacağız”dedi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

İftiracılara yargıdan tokat gibi cevap

Gazetemizin imtiyaz sahibi ve Esenler Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Şükrü ŞAHİN hakkında mesnetsiz atılan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir