6 Aralık 2023 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / Siyasetçiler’den mahrum bir kent konseyi

Siyasetçiler’den mahrum bir kent konseyi

Esenler Kent Konseyi’nin 11. Olağan Genel Kurul Toplantısının 11.si Esenler Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı.Kent Konseyine Bu sefer siyasi parti  temsilcilerinden AK Parti ve CHP’den başka kimse yoktu.  

Kent vizyonunun geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması amacıyla yılda 2 kez yapılan Esenler Kent Konseyi’nin 11. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti.
Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Kent Konseyi, Kent Konseyi Başkanı ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya’nın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu,  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya ve ilçede faaliyet gösteren siyasi partilerin temsilcileri, yerel derneklerin sorumluları, muhtarlar, kanaat önderleri ile çok sayıda Kent Konseyi üyesi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan toplantıda,  gündem maddelerinin görüşülmesinden ardından Esenler Belediyesi Fen İşleri Müdürü Nihat Karataş ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü İbrahim Şahin, sorumlu oldukları müdürlüklerin yaptığı çalışmalar hakkında Kent Konseyini bilgilendirdi.
Belediye Birim Müdürlerinin sunumlarından sonra Kent Konseyinin amacı ve işlevi hakkında Konsey üyelerine bilgi veren Konsey Başkanı Ömer Çetinkaya, Esenler Kent Konseyinin bir şehir için çok önemli işlevleri olduğunu vurgulayarak, Konseyin kente vizyon katmak, kentin ufkunu açmak ve kente sürdürülebilir bir katkı sağlanması doğrultusunda ciddi görev ve sorumlulukları olduğunu belirtti.Göksu: “Yeni bir perspektifi ortaya koymak gerekiyor”Esenler’deki sorunların tartışılıp çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları da tek tek söz alarak yaptıkları çalışmaları dile getirdi. Toplantıda Kent Konseyinde görevli komisyonların Konseye yaptıkları çalışmalarla ilgili herhangi bir rapor sunulmaması eleştiren Esenler CHP İlçe Başkanı Şuayip Vardar da  Konsey’den memnun olduğunu; ancak görevli komisyonların çalışmalarını Konseyle paylaşması gerektiğine dikkat çekti. Vardar’a cevap veren Konsey Başkanı Çetinkaya ise; ilgili komisyonlara raporlar hazırlayıp Konsey’e sunmaları konusunda gerekli bilgilendirmeyi daha önceden yaptıklarını belirtti. Kısa süreli bir tartışmanın ardından protokol konuşmaları geçildi. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptığı konuşmada; Kent Konseyi’nin herkese hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başladı. Kent Konseyinin önemi hakkında Konsey’e bilgi veren Göksu, 6 ayda bir toplanan Kent Konseyi Toplantılarında, bu süre içinde  şehirde nelerin yaşandığı ve 6 ay sonrasında nelerin yaşanmasının teklif edildiği ve şehrin çalışmalarının konuşulduğu bir platform olduğunu belirtti.
“Kent Konseyindeki temel ruh,  şehrin ruhunu paylaşmaktır” diyen Göksu,  büyük bir metropolün küçük bir parçasını oluşturan Esenler’le ilgili yeni bir perspektifi ortaya koymak ve bu yeni perspektif üzerine Esenler’in aklını oluşturan Konseyin ilçeye nasıl bir katkıyı sunacağının tartışılmasının gerekli olduğunu söyledi.  Esenlerle ilgili dünden bugüne gelinen süreçle ilgili bilgi veren Göksu, ortak aklın inşası açısından Esenler Kent Konseyi’nin çok önemli bir görevi olduğunu belirtti.Esenler’de birincil derecede önemli olan sorunların bu dönem itibariyle bitmiş olacağını söyleyen Göksu, “Bizim şimdi Esenler’de farklı bir perspektifi ortaya koymamız gerekiyor” dedi. Esenler Belediyesi olarak ilçede yaşayan herkesin maddi ve manevi kalkınmayı nasıl inşa edilmesi konusunda kafa yorduklarını ifade eden Göksu, herkesin bu konuda kafa yorması gerektiğini belirterek, “Bizim gelmek istediğimiz nokta, yerel kalkınmayı gerçekleştirmek. Herkesin kendi bakış açısıyla Esenler’deki yerel kalkınmayı nasıl gerçekleştireceğiz diye kafa yorması gerekiyor. Bu hepimize düşen bir sorumluluk ” dedi.
Göksu, Kent Konseyi’nin bir taraftan şehrin ekonomik değerini yükseltip,   marka değeri üretirken diğer taraftan da insanın zihinsel kalkınmasına ve zihinsel kalkınmasına katkıda bulunması için çalışmalar yapması gerektiğine dikkat çekti.

Eleştiri başarının yerini tutmaz 
Esenler’in genç nüfusu ve coğrafi konum itibariyle çok önemli bir ilçe olduğunu anlatarak konuşmasına devam eden Göksu, bu anlamda Esenler’in fırsatları ve güçlü yönlerine dikkat çekti. Kent Konseyine, Esenler halkının sürdürülebilir bir refahı için yaşanan sorunlarını çözüme kavuşturmak konusunda gerekli çalışmaları yapmaları konusunda tavsiyeler veren Göksu,  eleştirilere de cevap vererek  “Bir şeyi eleştirirken bilin ki hiçbir eleştiri, başarının yerini tutmaz. Başarıyı ortaya koymanız gerekiyor. Hep eleştirirseniz, insanlar sizlere sadece gülüp geçer” dedi.Madenoğlu: “Kent Konseyinin çalışma yönergesi olmalı”Toplantıda, Esenler’de yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında gelinen son durum hakkında bilgi verdikten sonra hayata geçen çalışmalarla ilgili bilgi de veren Göksu’nun ardından konuşma yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da Kent Konseyi’nin bir daha ki toplantılarda hazırladıkları raporları Konsey’e sunmaları gerektiğini vurguladı. Kent konseyinin daha fonksiyonel hale gelmesinin önemli olduğunu belirten Madenoğlu, “Kent Konseyinin bir çalışma yönergesinin olması lazım” dedi.
Kaymakam Madenoğlu’nun konuşmasının ardından toplantının soru, şikayet ve  öneriler bölümüne geçilerek, Konsey üyelerini söz verildi.  Konsey üyelerinin ardından ikinci kez söz alan Başkan Göksu,  Esenler’de yapılan çalışmalarla ilgili sorulan sorulara cevap vererek açıklama yaptı.
Toplantı, dilek ve temennilerin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimler’ de Esenler ‘de siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için aday,adaylık müracaatları devam ediyor.

31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimleri için Esenlerde siyasi partilere belediye başkanlığı ve belediye meclis …

Bir yorum

  1. Başkan Sayın Mehmet Teyfik Göksu Çalışmalarından dolayı teşekkür eder ve Başarılarının devamını dilerim ….

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir