22 Mayıs 2024 , Çarşamba
Anasayfa / Esenler Haberleri / 365 gün 365 çocuk

365 gün 365 çocuk

365 gün 365 çocuk

Esenler’de yaşayan yetim, öksüz ve maddi durumu yetersiz çocuklar, “365 gün 365 çocuk” projesiyle teknolojinin en modern oyun üniteleriyle donatılan Eğlence Parkı’nda oyunlar oynayarak hayal dünyalarının keşfine çıkıyor.
***

 

Esenler Belediyesi, maddi durumu yetersiz çocuklar ile annesi veya babası olmadığı için günlük yaşama adapte olmakta zorlanan yetim ve öksüz çocukların hayal dünyalarını geliştirmek ve onlara yeni ufuklar açmak için “365 gün 365 çocuk” adlı yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile ilçede yaşayan 06- 15 yaş arası yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuklar farklı oyun gruplarıyla buluştu. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde görevli personellerden oluşturulan 5 kişilik uzman bir ekiple beraber Başakşehir Arterium Alışveriş Merkezi’nde bulunan Babalu Aktif Eğlence Parkı’na götürülen çocuklar, arkadaşlarıyla beraber keyifli ve güzel bir gün geçirdi. Bin 350 metrekarelik kapalı bir alanda kurulu Eğlence Parkı’nda hep birlikte kahvaltı eden çocuklar, kahvaltının ardından kendileri için güvenli bir şekilde oyun oynayabilmeleri için tasarlanan oyun parkında gönüllerince eğlendi.  Birbirinden farklı oyun ünitelerinin yer aldığı geniş oyun parkında;  Oyun Kulesi, Go- Cart Pisti, Rodeo, Trambolin Parkı, Volkanik Tırmanma Dağı, Zıplama Kulesi ve Mini Oyun alanında hep birlikte oyunlar oynayan çocuklar,  birlikte hoşça vakit geçirdi.

Volkanik Dağa tırmanıp, Trambolin’de zıpladılar

Eğlence Parkı’nda çocukların en çok dikkatini çeken oyun üniteleri; Volkanik Tırmanma Dağı ile Rodeo oldu. Aktif bir oyun parkının olmazsa olmazı olan Volkanik Tırmanma Dağı’na tırmanarak zirveye ulaşmaya çalışan çocuklar, hep birlikte eğlenirken; hareketli boğa Rodeo’nun üstünde durmaya çalışan çocukların ilginç görüntüleri ise; herkesi kahkahaya boğdu.

Çocukların bazıları da zekâ ve denge gelişimine yardımcı olan ve bedenin sınırları konusunda keşfe çıkmak için trambolinlerde zıplayarak eğlendi.  Güvenlik için ara kısımları ağlarla kaplı trambolinlerde en yükseğe zıplamaya çalışan çocuklar, oyun kulesinde de hoşça vakit geçirdi.  Aynı anda 200 çocuğun bir arada eğlendiği oyun kulesinde,  farklı tasarımlarla kurgulanan oyun kulesinde tünellere giren çocuklar, top havuzları ve top tabancalarını geçerek kaydıraklardan kaydılar.

Çocuklara sürpriz hediyeler

Oyun alanının hemen altında oyun parkında entegre edilen Go- Cart pistinde de keyifli dakikalar geçiren çocuklar,  birbirleriyle yarışarak keyifli dakikalar geçirdiler.

Oyun sonrasında Babalu Cafe’de oturarak yorgunluklarını gideren çocuklar, Babalu Aktif Eğlence Parkının kendilerine hediye ettikleri sürpriz hediyelerle çok mutlu oldular.

Onları toplumla kaynaştırmayı istiyoruz

Esenler’de yaşayan yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocukları Eğlence Parklarına götürmeye devam edeceklerini belirten Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza, projenin 365 gün boyunca devam edeceğini söyledi. Esenler’de yeşil alan sıkıntısı nedeniyle çocuklar için oyun oynayacak alanların yeteri kadar olmadığını kaydeden Hamza, projenin hedef kitlesinin yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuklar olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle teknolojinin hızla geliştiği bu dönemlerde yetim, öksüz ve maddi durumu yetersiz olan ihtiyaç sahibi çocukları değişik oyun grupları ile tanışmalarını istedik” dedi.

365 gün 365 çocuk projesi ile her ayın ikinci Cumartesi günü ilçedeki 06- 15 yaş arası yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocukları, Arterium Alışveriş Merkezi’ndeki Babalu Eğlence Parkına götüreceklerini vurgulayan Hamza, “ Onları toplumla kaynaştırmayı ve gerek manevi gerekse maddi boşluklarını bir nebze de olsun doldurabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çocuklarımıza kapılarımızı açtık

Yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi çocuklara Eğlence Parkının kapılarını açan Babalu Eğlence Parkı’nın sorumlusu Ahmethan Yılmaz ise; böyle bir projede yer almaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu projeyi duyduğumda bize çok cazip geldi. Çok güzel ve anlamlı bir proje. Biz de böyle bir projeye katkı vermek istedik ve çocuklarımıza kapılarımızı açtık. Bu tür projelere her zaman destekliyoruz.”  dedi.

Hakkında Şükrü Şahin

Esenlerin Sesi Gazetesini genel yayın yönetmeni.TV Program yapımcısı ve sunucusu .Sarı Basın Kartı var.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi. Günlük yayınlanan Vatan Gazetesi Haber Müdürü olan şahin evli ve iki çocuk babasıdır.

Göz Atın

AKP “YALAKASI” DÜZENİN UŞAĞI ESNAF ODASI BAŞKAN VEKİLİ

Yalakalığın bu kadarına pes Vallahi gerçekler ortada ama gerçekleri söylemeye yüreği yetmeyenlerde ortada. Sözümüz Esenler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir